SRF hnojiva v tabletách uvolňují živiny pomalu a dlouhodobě

PR článek

Fotolia_137586974_XSSRF hnojiva v tabletách uvolňují živiny pomalu a dlouhodobě

Na trhu se standardně setkáte s hnojivy, která uvolňují obsažené živiny jednorázově a okamžitě. Existují však i speciální druhy hnojiv. Sem se řadí pomalu rozpustná SRF hnojiva (Slow Release Feritilizer), která se vyznačují svým dlouhodobým účinkem. U výrobků tohoto typu se při výrobě účelově mění a nastavuje doba uvolňování živin. Díky tomu hnojiva v tabletách přesně odpovídají požadovaným potřebám a jsou rovněž díky svým vlastnostem hnojivy univerzálními.             

Snížená rozpustnost hnojiva v tabletách

Základem SRF hnojiv jsou speciální, málo rozpustné organické dusíkaté sloučeniny. Jednou z nejpoužívanějších a nejznámějších sloučenin je tzv. močovino-formaldehyd (Ureaform). Ten se u SRF hnojiv vyznačuje sníženou rozpustností ve vodě. Ve všech známých zemědělských hnojivech se vyskytují klasické zdroje dusíku, které se rozpouští podstatně rychleji. 

SRF hnojivo v tabletách také neumožňuje primární přístup dusíku k rostlinám. Pro ty se stává využitelným až po pomalé přeměně močovino-formaldehydu v půdě. Během přeměny se z něj dobře rozpustná močovina postupně uvolňuje a dlouhodobě rostliny zásobuje dusíkem v ideálním množství. SRF hnojivo funguje v podstatě jako dlouhodobý zásobník dusíku. Na trhu jsou dostupná SRF hnojiva v tabletách o různé hmotnosti (5, 10 či 15 gramů). Setkat se můžete i s univerzálním hnojivem v práškové či granulované formě. K dispozici jsou pod různými obchodními názvy, např. SILVAMIX® či SILVAGEN®.

2SRF hnojivo v tabletách

Výrobci SRF hnojiv v České republice

Výroba SRF hnojiv, konstruovaných na principu močovin-formaldehydu, je poměrně náročná. Proto i přes veškeré výhody se v současné době nachází v ČR pouze jediný výrobce pomalu rozpustného hnojiva v tabletách. Je jím společnost ECOLAB Znojmo spol. s r.o., která aktuálně vyrábí 22 různých formulací univerzálního hnojiva

Jednotlivé produkty se od sebe liší relativním zastoupením hlavních a druhotných živin (N, P, K, Mg, Ca), ale také obsahem stopových živin. V portfoliu vyráběných SRF hnojiv naleznete i produkty, u kterých se hnojivé přípravky kombinují s růstovými stimulátory, tj. s regulátory růstu. Všechny SRF formulace si uchovávají typickou nízkou rozpustnost ve vodě a dlouhodobost uvolňování živin. 

Základní profesionální formulace nesou různé obchodní názvy: SILVAMIX®, SILVAGEN®, SILVAFORM®, SILVAFERT®, AGLUFORM®, FLORAFERT®. Drobná hobby balení se distribuují pod názvem SILVA TABS®.  

Hnojiva v tabletách a jejich univerzální využití

Použití SRF hnojiv v tabletách je v zásadě univerzální. Přihlédneme-li k dlouhodobosti jejich působení, pak nás nepřekvapí, že jsou díky dlouhému poločasu rozkladu vhodná především k výživě víceletých kultur. SRF hnojiva se hodí obzvláště při výsadbách stromů, keřů a všech rostlin s životností delší než jedno vegetační období. Hnojivo v tabletách je použitelné pro aplikace jak ve volné půdě, tak i v nádobách.  

Prášková nebo granulovaná forma SRF hnojiv se úspěšně uplatňuje při přípravě lesnických a zahradních substrátů a při celoplošném dohnojování zejména lesních a ovocných sazenic ve školkách. SRF hnojiva mají zvýšené neutralizační a pufrovací (ústojné) schopnosti v oblasti slabě alkalického pH. Dosahuje se s nimi proto vynikajících efektů na neúrodných, především silně kyselých a poškozených půdách a v oblastech s vysokým imisním zatížením. 

Univerzální hnojivo v tabletách (SILVAMIX®, SILVAGEN®, SILVAFORM® a další) je předurčené k aplikacím v lesnictví, sadovnictví, okrasném zahradnictví, při ozeleňování rekultivovaných ploch (pískoven, výsypek, navážek ad.). Své využití nachází rovněž při zakládání a údržbě městské zeleně, pěstování zeleně podél silnic a dálnic i výživě vinné révy a všech druhů ovocných a okrasných stromů a keřů. 

Mimořádné výsledky se dosahují i při pěstování převislých muškátů, petúnií a jiných nádobových i pokojových rostlin, včetně bonsají.  Hnojení těmito přípravky je vysoce účinné také u tropických a subtropických rostlin (včetně výsadeb). 

Vlastnosti a výhody aplikace SRF hnojiv

Uživatelé SRF hnojiv oceňují především skutečnost, že se na počátku hnojení nevytváří nežádoucí vysoká koncentrace dusíku v půdě a nezvyšují se jeho ztráty z ní. Optimální využitelnost živin z těchto hnojiv rostlinami je ve srovnání s rychle rozpustnými analogy velmi vysoká. 

Výraznou předností jsou také málo rozpustné fosforečnany draselnohořečnaté, které zaručují pomalé uvolňování i ostatních živin: fosforu, draslíku a hořčíku. Snížená rozpustnost všech živin v hnojivech je způsobená chemickými vlastnostmi přítomných forem účinných látek a není v principu ovlivněna fyzikálními úpravami hnojivé hmoty. Tabletování, lisování, exktruze, kompaktování ani další fyzikální úpravy hnojivé hmoty rychlost uvolňování látek neovlivní. 

SRF hnojiva neobsahují nežádoucí příměsi (např. chloridy ani těžké kovy). Díky kombinaci vysokého obsahu živin s jejich omezenou rozpustností se významně zvyšuje jejich využitelnost. Na rozdíl od klasických rychle rozpustných průmyslových hnojiv minimalizují SRF hnojiva negativní dopady na životní prostředí a jsou k němu velmi šetrná. To má význam i při možné a bezpečné aplikaci v oblastech ochrany vodních zdrojů. 

Výhodou je také aplikační forma - tableta. Hnojivo v tabletách obsahuje přesně odměřenou dávku živin. Aplikace hnojivých tablet je bezprašná a tím hygienická, navíc je lokalizovaná bodově ke každé rostlině. Zajišťuje individuální dlouhodobou výživu rostlin a současně omezuje nežádoucí výživu okolních plevelů a konkurenčních rostlin. 

Aplikací SRF hnojiv ušetříte i přes vyšší pořizovací cenu

Aplikace SRF hnojiv vede k dobrým ekonomickým efektům i přes vyšší pořizovací cenu. Ve většině případů postačí pouze jedna aplikace univerzálního hnojiva v tabletách za rok. Doplňkové či dodatečné hnojení rostlin nebývá často potřebné. Časová náročnost na práci a výjezdy do porostu se výrazně snižuje. Použitím univerzálního hnojiva se též zlepšuje vzrůst sazenic po aplikaci, doba obratu u květů se zkracuje a zvyšuje se nárůst rostlinné hmoty.  

3a Příklady aplikace SRF tabletovaných hnojiv při hnojení dřevin

Hnojiva SILVAMIX®, SILVAGEN®, SILVAFORM® a jejich export

O univerzální hnojiva, vyráběná společností ECOLAB Znojmo spol. s r.o., je velký zájem i za hranicemi České republiky. Pod původními, ale i cizími obchodními názvy je znojemská firma vyrábí i pro renomované zákazníky z Nového Zélandu, Spojených arabských emirátů, Bangladéše, Rakouska, Německa, Francie, Belgie, Slovinska či Slovenska. 

Hnojiva uspěla i v řadě vegetačních pokusů, prováděných a vyhodnocovaných renomovanými pracovišti v České republice (VÚLHM Strnady, VÚKOZ, v. v. i., Průhonice), v Polsku (IBL, Sękoczin Las, Warszawa), i na Slovensku (NLC-LVÚ Zvolen). Ty opakovaně potvrzují výborné vlastnosti SRF hnojiv jako zásobníků živin pro speciální rostliny.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte