Šílené a extrémní diety na hubnutí ohrožují zdraví

Cesta za vysněnou postavou může být hodně krkolomná. Svědčí o tom i svérázné a neuvěřitelné diety na hubnutí, které spíše než s nadbytečnými kily zatočí především s fyzickým i duševním zdravím každého, kdo se je bude snažit vydržet. Podívejme se proto na nejnesmyslnější a nejšílenější diety na hubnutí, které byli lidé schopni vymyslet, a co více – i praktikovat.

Drastické diety na hubnutí jsou mnohými (nejen) ženami viděny jako jediný a zaručený způsob, jak se zbavit přebytečných kil a upravit křivky svého těla do vysněného tvaru. Což se při dodržování přísného a tvrdého režimu jistě podaří, nicméně pouze na pár týdnů či měsíců. Pak přijde totiž nenáviděný jo-jo efekt, kterému se po držení nějaké nevyvážené diety na hubnutí vyhne málokdo. Tělo si totiž během ní navykne na abnormálně nízký příjem kalorií, který je vlastně základním principem, a po skončení se na něm jakékoliv navýšení, tedy přesun na normální stravování, dříve nebo později objeví. Rozhozený metabolismus je zmatený tím, že zase dostává energie, kolik opravdu potřebuje, začne se zpomalovat, a ukládat tak tuky, kdyby opět mělo přijít období půstu, co mu tak ubližovalo. Nesmyslné diety na hubnutí jsou tedy začarovaným kruhem, z něhož není snadné najít cestu ven.

Drastická dieta na hubnutí plná mléka

Přehlídku šílených diet začínáme u té, která se mnohým může zdát jako velmi zdravá, protože její hlavní složkou je mléko. Říká se, že je zdravé, ovšem také se říká – všeho s mírou. To však u mléčné diety na hubnutí zdaleka neplatí. Mléko je totiž hlavní surovinou během celého dne – 250 ml ráno, k dopolední svačině, na oběd, k odpolední svačině i večeři. Mléčná dieta má velmi stereotypní jídelníček. Ani další však nejsou o nic lepší, přidává se jen vařené maso, salám, vejce, tvaroh, jogurt a ovoce se zeleninou. Všechno ve 100, maximálně ve 150 gramech. Pokud si tedy chcete vypěstovat odpor k mléčným výrobkům, může se vám to podařit během 2 týdnů, do kterých je tato nezdravá dieta na hubnutí rozložena. Je ale pravdou, že v rámci pomyslného žebříčku nejšílenějších diet notně zaostává za ostatními. Najdou se i „lepší“.

Je libo banán, mrkev, jablko, ananas či grep?

Další z řad diet, které odporují zdravému rozumu, je taková, u níž se konzumuje jen určitý druh potraviny, nic jiného. Existuje tedy například banánová, mrkvová, jablková, ananasová či grepová dieta. U mírnější formy je povoleno přidat vařené maso nebo trochu zeleniny a ovoce. Pro zapřisáhlé fanoušky takových diet je to však nemyslitelné. Ti si po dobu několika dní této diety na hubnutí dopřávají po celý den například jen jablka nebo mrkev, ananas či grep. Fantazii se meze nekladou, a tak je možno přistupovat k různým úpravám (vaření, dušení, pečení), aby se monotónnost alespoň trochu omezila. I když je jasné, že po trápení se touto cestou bude vybraný typ potraviny na dlouhou dobu patřit k těm, na které se člověk nemůže podívat, aniž by se mu neudělalo špatně.

Návrat do dětských let aneb "miminkovská" dieta na hubnutí

Miminka jsou roztomilá a krásná. Ale co více – jsou i malá a váží málo. Tak asi uvažoval někdo, kdo přivedl na svět miminkovskou dietu, která spočívá v tom, že se dospělý člověk stravuje právě jako malé dítko. Na rozdíl od něj však nutně nepotřebuje bryndáček a to, aby ho někdo krmil. Princip této diety na hubnutí je následovný – je potřeba si mixovat zeleninu a maso do lehce stravitelné podoby, a to v množství, které odpovídá i hodnotám v jídelníčku novorozence, kojence, případně batolete. Je jen otázkou, zda je nutné shánět i mateřské mléko a sunar.

Kdo spí, ten nic nedělá, takže ani nejí

To je hlavní myšlenka a princip diety na hubnutí, která byla pojmenována jako spací. Ano, je založena na spánku, který je potřeba navodit s pomocí medikamentů, aby byl dostatečně dlouhý (v řádech několika dní) a nepřerušovaný. Není snad ani nutné připomínat, jak tato dieta hazarduje se zdravím. Vždyť tělo strádá nejen v otázce příjmu nezbytných kalorií, ale je také vystaveno dehydrataci. Spací dieta tak může být vůbec poslední, kterou člověk zakusí. Myslíte si, že absurdnější diety na hubnutí se už nenajdou? Pak čtěte dále.

Vata jako hlavní chod jídelníčku diety na hubnutí

A dostáváme se k opravdovým výstřelkům mezi dietami, u nichž kdekdo rozumně uvažující nevěřícně kroutí hlavou. Vatová dieta na hubnutí sází na to, že aby člověk snědl méně, je třeba žaludek nejprve co nejvíce zaplnit. Jenže jak a čím, aby se to hned nestrávilo a nemělo to žádné kalorie? Na tuto otázku hledal odpověď autor této nepochopitelné diety na hubnutí. Řešení ho asi napadlo v koupelně, protože jak jinak se dá vysvětlit to, že za hlavního pomocníka, který splní dané požadavky, vybral obyčejnou vatu. Šílená dietaTa prý spolehlivě naplní žaludek, aby člověk nesnědl víc než malé množství jídla nebo ještě lépe – nic. I když celá tato dieta zní jako nepodařený vtip, je velmi oblíbená a následována ve světě modelingu, kde na ní nedají dopustit. To, jak funguje, si můžete ověřit na nějaké přehlídce. Kde jsou její výsledky někdy až příliš znatelné.

Dieta na hubnutí posilující žvýkací svaly

Tento typ diety na hubnutí vypadá na první pohled jako sen. Je možné při ní jíst cokoliv a v jakémkoliv množství. Má ovšem jeden háček – jídlo se nesmí polknout. Zastánkyně této diety na hubnutí tvrdí, že z potravy obdrží potřebné živiny rozmělněním v ústech, a tak není nutné ji posouvat dále do zažívacího traktu. V praxi to tedy vypadá tak, že jednotlivá sousta vkládáte do úst, kde je důkladně rozžvýkáte a poté vyplivnete. Bylo by asi zajímavé sledovat reakce obsluhy a dalších strávníků na dodržování této diety na hubnutí při večeři v restauraci.

Když je základem diety na hubnutí parazit...

Opravdovým hřebem je dieta, při níž veškeré hubnutí záleží na přítomnosti tasemnice v těle. A jak ji tam dostat? Jednoduchou a přirozenou cestou, tedy tak, že ji člověk sní (resp. její zárodek). Tasemnice se mu pak v těle pěkně vyvíjí a živí se potravou, která je původně určena pro něj. Při tasemnicové dietě se tedy stáváte dobrovolným hostitelem tohoto parazita, kterého krmíte místo sebe. Hranice bizarnosti tohoto způsobu hubnutí posouvá i fakt, že ve světě vznikla už i první farma pro tasemnice, které je chová právě s účelem odprodávání pro účely této diety na hubnutí.

Extrémní dieta na hubnutí, co sází na projímadlo

Výčet extrémních diet uzavírá typ, který si zakládá na tom, že je možné sníst cokoliv, ale je třeba to posléze z těla co nejrychleji dostat. Zastánci této diety na hubnutí tedy jedí, co hrdlo ráčí, ale poté se snaží potravu vyloučit. Což samozřejmě není možné bez pomoci všemožných projímadel a pročišťovacích nápojů. Je tedy možné, že při dodržování této diety na hubnutí je po nějakém čase nutné pochutnávat si na jídle přímo na toaletě. Velkým rizikem u této diety je možnost vzniku závislosti, která posléze znemožňuje normální příjem potravy.

Lidská vynalézavost nezná mezí, výjimkou proto není ani oblast hubnutí. Extrémní a šílené diety na hubnutí jsou známkou toho, že pro zbavení se přebytečných kil jsou někteří lidé ochotni riskovat téměř svůj život, který si – paradoxně – chtějí úpravou váhy tímto iracionálním způsobem v mnohých ohledech vylepšit. Absurdnost tohoto jednání dokládá i léty prověřený fakt, že novou váhu si po skončení drastické diety na hubnutí málokdo udrží. Je tedy jasné, že dodržování nemá absolutně žádný smysl.

Zkoušeli jste i vy nějakou nesmyslnou dietu? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!


Stáhnout v PDF

Přečteno: 6085x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Korál + Tyrkenit

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Štíhlá linie - Bachovy květové BIO…

Bachovy kapky pro štíhlou linii Esence ŠTÍHLÁ LINIE je vhodná pro každého,…

Cena: 419 Kč

Bylinný čaj XL REDUKCE

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

NEERA® Detox kúra na 15 dní 2l

Balení obsahuje 2 litry sirupu a kayenský pepř Dva litry detoxikační a…

Cena: 1890 Kč

Jídlem k rovnováze

Autor: Iva Georgievová Druhá kniha paní Georgievové navazující na knihu Jídlem…

Cena: 269 Kč

Jídlem ke zdraví

Autor: Iva Georgievová Publikace autorky Ivy Georgievové je nejen výběrem všech…

Cena: 249 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte