Hlavička

Sháníte boty na léto? Zkuste barefoot styl

15. 6. 2020

Boty na léto musí být hlavně pohodlné, vzdušné a prodyšné. To všechno splňují takzvané barefoot boty. Jsou zdravé a opěvují je už i mnozí experti. Dalo by se říci, že moderní barefoot styl je vlastně jakýmsi návratem k bosému stylu života.

Barefoot možná zpočátku vypadal jen jako módní vlna nebo marketingový tah obuvnických firem. Postupem času se však ukázalo, že bosé boty nejsou jen výkřikem módy, ale cenným pomocníkem pro naše nohy. A to i přesto, že nás vlastně barefoot boty vrací tak trochu do minulosti.

Barefoot: Móda bosého obouvání

Pod různými značkami vyrábí barefoot boty čím dál tím více firem. Dávno neplatí, že by barefoot boty patřily mezi sezónní zboží. Tedy, že by byly pouze na léto. Dnes jde koupit už i kvalitní zimní sortiment, který vás svou kvalitou překvapí. A co je na barefoot botech tak úžasného? Především to, že při chůzi venku cítíte opravdu všechno, na co šlápnete. Noze tedy dopřáváte luxus „bosé chůze“, přitom jsou ale vaše chodila chráněna před případným zraněním. V létě jsou pak barefoot boty mnohem příjemnější, než klasická obuv. Pocitově budete obutí „naboso“, noha se nebude potit a budete mít pocit vysokého komfortu. Ostatně vyzkoušejte sami a uvidíte.

Naboso nebo barefoot boty?

Na vesnici nejde o nic až tak výjimečného, ale už i ve městech jsou čím dál tím víc vidět lidé, kteří chodí naboso. V autobuse, tramvaji, na rozpáleném chodníku… Argumentují tím, že chůze naboso je to nejlepší, co pro sebe a své nohy mohou dělat. Mají pravdu. I když vlastně jen částečně. Člověk byl zvyklý chodit naboso. A některé módní boty jsou dnes vyrobeny tak, že lidské noze rozhodně neprospívají. Jenže problém je trochu v tom, že nohy zlenivěly a přizpůsobily se.

Pokud byste se tedy zničehonic rozhodli, že začnete barefoot styl chůze aplikovat, začnou se vám otlaky, otoky a nohy vás budou bolet. Dalším důležitým argumentem je, že naši předkové nechodili bosí po tramvaji nebo po rozpáleném asfaltu. Ale v lese, na poli, v trávě – zkrátka na měkkém podloží.

Barefoot boty pro zdraví

Právě proto mohou být barefoot boty jakousi alternativou k bosé chůzi. Noha se v nich pohybuje naprosto přirozeně. Prsty nejsou utlačované a mohou se volně hýbat. Přitom ale vlastně barefoot boty nahrazují chůzi naboso. Se všemi pozitivními zdravotními dopady. Právě proto hlasují pro barefoot boty i fyzioterapeuté.

bose nohyChůze naboso je tím nejzdravějším, co svým nohám můžeme dopřát

Zejména ti, kteří se zabývají reflexní terapií. Velmi dobře vědí, jak bosá chůze nejen na nohu, ale celé lidské tělo působí. Mnohé výzkumy navíc také prokázaly přímou souvislost mezi dolními končetinami a spodní částí zad. Jednoznačně tedy chůze v takzvaných barefoot botech venku po hrbolatém terénu má mít blahodárné účinky na celé tělo.

Kvalitní barefoot boty

Než si vyrazíte koupit nové boty na léto, mějte také na paměti, že kvůli špatnému obutí nebudou trpět jen nohy, ale vlastně celý pohybový aparát. Při dlouhodobém nošení nekvalitních a nevhodných bot můžou začít bolet záda. Páteř je totiž v tomto případě v první linii. Kvalitní boty jsou tedy nutností nejen u dospělých, ale především také u dětí. Mimochodem, i pro ně jsou barefoot boty vhodné. I když za ně zaplatíte možná o něco víc, než o běžné boty. Avšak mějte na paměti, že nohy nám slouží a nosí nás celý život. Dopřejte jim komfort a nešetřete na nich.

Autor článku: Monika Poledníková


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Prodejna obuvi Ostrava se specializuje na dětské a sportovní boty

Obuv Šubová v Ostravě se specializuje na prodej dámské, pánské a dětské obuvi....

Giedrius Paslauskas: oprava obuvi a motorkářského oblečení, Česká Lípa

Potřebujete opravit boty, kožený pásek, brašnu nebo třeba motorkářskou...

Obuv Petr Kuneš: tradiční prodejce kvalitní obuvi, Vyškov

Prodejna s kvalitní obuví se ve Vyškově otevřela už před více než 20 lety. Firma Obuv...

Jak vyléčit zarostlý nehet na noze? Přístrojová pedikúra Uherské Hradiště má řešení

Zarůstání nehtů je nepříjemný problém, který dokáže...

Medicinální přístrojová pedikúra - Stanislava Červenková

Naší specializací je mediciální přístrojová pedikúra, která poskytuje komplexní péči...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte