S koncem léta houbaření nekončí! Podzimní houby jako čirůvka nebo bedle se sbírají i v listopadu

S koncem léta houbaření nekončí! Podzimní houby jako čirůvka nebo bedle se sbírají i v listopadu

Milovníci hub nemusejí zoufat, že s koncem léta mají utrum s oblíbeným houbařením. Na podzim roste v lese celá řada hub, ze kterých v kuchyni vykouzlíte skvělé dobroty pro rodinu i přátele. Mezi hojné podzimní houby patří třeba čirůvky, bedle šedohnědá, stroček trubkovitý nebo klouzek zrnitý. Představíme také nejčastější podzimní houby na zahradě, které rostou možná i u vás.

Čtěte také:

Atlas hub

Podzimní houby pro všechny milovníky houbaření

Pokud patříte mezi ty houbaře, kteří s koncem léta do lesa na houby již nevyrazí, děláte obrovskou chybu. Mnozí mykologové tvrdí, že ten správný houbař dokáže z lesa přinést houby v každou roční dobu. A podzimní houby, které vám chceme představit, jsou výtečné také v kuchyni. Je proto velká škoda, že hodně lidí na houby chodí jen pár měsíců v roce a nevyužívají les pro hledání i na podzim.

Jaké nejoblíbenější a nejchutnější houby můžete v lese až do listopadu najít?

  • Čirůvky
  • Stroček trubkovitý
  • Bedle šedohnědá
  • Klouzek zrnitý
  • Hadovka smrdutá
  • Chřapáč kadeřavý

6 hub, které lze sbírat až do listopadu

Nyní vám představíme 6 podzimních hub, které patří mezi nejoblíbenější a v kuchyni také mezi nejchutnější. Téměř všechny lze nakrájet do polévek, omáček, mnohé můžete využít později během roku, jelikož jsou vhodné pro sušení nebo nakládání do octa. Přečtěte si o tom, jak na zpracování hub chytře.

Čirůvky - zemní, zelánka a dvoubarvá

Těch existuje celá řada jako je čirůvka dvoubarvá, zemní, zelánka. Není však vždy snadné je bezpečně a rychle poznat. Výše jmenované jsou však jedlé a lze z nich vykouzlit chutné pokrmy. Zajímavostí je, že se hodí také při léčení, jelikož dokáže snížit koncentraci cukru v krvi a vědci tvrdí, že pouhých 250 g má srovnatelné účinky s inzulínem. Obsahují velké množství bílkovin, aminokyselin i vitamínů. A jak je poznat?

Klobouček bývá velká od 30 do 120 mm. Čirůvka zemní má klobouček zbarvený do šeda až šedohněda, třeň je dlouhý a tenký. Roste v jehličnatých lesech. Zelánka má klobouček zelenavě žlutý nebo olivový a objevit ji můžete především v borovém lesu. Čirůvka dvoubarvá má klobouček zbarvený do šeda, na okraji do běla. Na třeni jsou často fialová vlákna.

Stroček trubkovitý

Jedná se o houbu z čeledi liškovitých a najdete ji v lesích všeho druhu, přičemž nejvíce se jí daří v listnatých lesích pod buky. Lehce je rozpoznatelný díky tvaru a velmi tmavému zbarvení. Plodnice jsou nálevkovité a mají zahnuté okraje. Uvnitř jsou tmavočerné, z vnější strany poté šedé až hnědé. Dosahují výšky až 80 mm a šířky 40 mm. Využití v kuchyni je všestranné. Skvěle se suší, vhodný je k nakládání do octa nebo k přípravě kyselých omáček.

Bedle šedohnědá

Bedle patří mezi nejčastější podzimní houby, které houbaři rádi hledají. Klobouček je velký 50 až 120 mm, nejprve polokulovitý, později ploše vyklenutý. Jsou na něm hrubě vláknité šupinky šedobělavé, později tmavnou. Třeň je dutý, válcovitý a vysoký 70 až 150 mm. Roste ve všech typech lesů, nejvíce ji najdeme ale ve smíšených, a to na slunných okrajích. Objevuje se ve skupinkách, takže pokud najdete jednu, je velká šance, že poblíž budou další.

Klouzek zrnitý

Na klouzku zrnitém si pochutnáte v polévkách, omáčkách, chutná skvěle i jako smaženice. Připravte si nejlepší smaženici podle našeho receptu. Klobouček je plochý, lesklý, suchý a velký 30 až 100 mm. Zbarven je do hněda, když se sliz vytrácí, tak do žlutava. Třeň je světle žlutý a dlouhý 60 mm. Sbírat se ho vydejte hlavně pod borovice. Preferuje světlá stanoviště a většinou jich roste více pohromadě. Zaměnit jej můžete s klouzkem obecným, který má tmavší barvu kloboučku a na třeni se vyskytuje prsten.

podzimní houby (2)

Hadovka smrdutá

Jedná se o velmi zajímavou houbu vzhledem i jménem. Dospělá plodnice má totiž charakteristická falický tvar a silně zapáchá. Její povrch je pokryt olivově zeleným slizem.  Plodnice jsou sice v mládí jedlé, jelikož ještě nezapáchají, ale spousta houbařů se této podzimní houbě vyhýbají. Nejlepší je nakrájet plodnice na tenké plátky a smažit v trojobalu stejně jako řízky. Nehodí se však pro sušení anebo nakládání.

Chřapáč kadeřavý

Tento hřib má klobouček široký až 60 mm a je složený z několika tenkých cípů nebo laloků, které se na okrajích prohýbají a jsou až roztřepené. Barva klobouku je bělavá až bledě nahnědlá. Třeň je dlouhý 80 mm a na povrchu má zřetelné hluboké jamky. Vydat se pro něj můžete do listnatých a smíšených lesů, často ho uvidíte na lesních cestách. I když je jedlý a chutný, vyvarujte se sběru starých plodnic.

Když se vám nechce do lesa - Nasbírejte si podzimní houby na zahradě 

Na houby nemusíte chodit daleko do lesa. Mnohdy stačí, když vyjdete jen na svou vlastní zahradu. Samozřejmě záleží na tom, kde bydlíte. Mezi nejčastější podzimní houby na zahradě patří:

Pýchavka obecná

Velmi častá houba, kterou můžeme najít právě na zahradě. Splést si ji s jinou houbu je téměř nemožné, a to díky tak typickému vzhledu. Plodnice mají kulovitý tvar a jejich průměr je 30-80 mm, vysoká je asi 50 mm. Barva plodnice je bílá, později šedá až šedohnědá. Povrch je pokryt ostny a bradavkami, které lehce opadávají. Nalézt ji můžete i v sadech či na pasekách. Plodnice můžete v kuchyni opražit na škvarky nebo připravit na mozeček. Určitě se ale nehodí k nakládání nebo sušení. Nejste si jistí, jak páchavka vypadá? Podívejte se do ATLASU HUB

Špička obecná

Drobná houba, která má klobouček velký 15 až 50 mm. V mládí je tupě kuželovitý, později plochý s hrbolkem uprostřed. Třeň je tenký a dlouhý do 70 mm. Dužina je bělavá a pružná. I když je houba jedlá, využívá se v kuchyni většinou jen klobouk, protože třeň je až moc tuhý. Skvěle se hodí do polévek i houbových omáček. Na rozdíl od pýchavky ji můžete sušit a využít během roku později.

Mísenka oranžová

Daří se jí hlavně na zahradách s jílovitou půdou. Plodnice jsou velké 20 až 80 mm, jsou přisedlé k zemi, prohnuté a mají sytě oranžovou barvu. Vyskytuje se vždy ve skupinách. Mísenky nejsou nejen hezké na pohled, ale také jedlé. Připravit z nich lze smaženice, vhodné jsou i do polévek nebo omáček. Zajímavostí je, že je zařazena do Červeného seznamu hub České republiky jako téměř ohrožený druh.

podzimní houby (3)

Podzimní houby jsou často opomíjené

Nepatřete mezi ty, kteří na podzim již houbaření vzdávají. Sami vidíte, že těšit z hub se můžete i během celého září, října až do listopadu, než přijdou první mrazíky. Neváhejte proto a vyrazte s rodinou i kamarády do lesa na čerstvý vzduch a nezapomeňte si s sebou vzít košík s nožíkem a klidně i nějaký atlas hub pro vaše klidné svědomí.



Diskuse k článku

  • houbař

    12:37 24. 10. 2019 0
    1. Doporučované čirůvky zelánka (Tricholoma equestre) a zemní (Tricholoma terreum) jsou jedovaté.

    2. "Bedla" šedohnědá, nikoliv "bedle". A také "Bedly patří", nikoliv "Bedle patří".

    3. Chřapáč kadeřavý není hřib, ale houba.

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.