Ryzec šeredný /Lactarius turpis/

▪ Ryzec šeredný - vzhled

Ryzec šeredný klobouk 6 – 20 cm, v mládí nízce sklenutý, později na středu vtlačený, bez hrbolku, masitý, nápadně tvrdý, na okraji dlouho podvinutý a v mládí pokrytý olivově nažloutlou plstí, jinak lysý, za vlhka slizký, obvykle nepásovaný, olivově hnědý až hnědočerný.

Lupeny nízké, husté, nestejně dlouhé, často vidlené, ve stáří krátce sbíhající na třeň, za vlhka slzící, zpočátku bělavý, později nažloutlé, po otlačení a ve stáří místy i samovolně tmavnoucí do šedohněda až červena.

Třeň 3 – 7 x 1,5 – 3 cm, válcovitý, ve stáří dutý, za vlhka mírně slizký, za sucha většinou lesklý, někdy ďubkatý až jamkatý, světle olivový až žlutoolivový, ve stáří se šedohnědým až černavým tónem.

Dužnina silná, velmi tvrdá a kompaktní, bělavá až nažloutlá, na řezu mírně hnědnoucí, s nevýraznou vůní a palčivou chutí. Mléko hojné, velmi palčivé, bílé, na vzduchu po delší době slabě šednoucí až šedozelenající.

▪ Ryzec šeredný - výskyt

Ryzec šeredný roste hojně pod břízami a smrky, vzácněji pod jinými stromy. Dává přednost kyselým půdám.

▪ Ryzec šeredný - vliv na zdraví

Tato houba nevyvolává pravé otravy, poškozuje zdraví skrytým, zákeřnějším způsobem – obsahuje mutagenní látky, které mění dědičný základ buněk.

▪ Ryzec šeredný - možnosti využití

Ryzec šeredný je nejedlý.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte