Růže stolistá: Tajemná kráska s léčivými účinky

1777Růže stolistá se využívá v kosmetice, ale je i účinným antivirotikem 

Růže stolistá, latinsky rosa centifolia patří mezi krásky i v rodině růží. Navíc přináší mnoho prospěšného i našemu tělu a dokonce psychice. Růže stolistá uchvátí svou vůní, vzhledem a doslova vyrazí dech svým složením, které neuniklo pozornosti ani farmaceutickému, a hlavně kosmetickému průmyslu. Co růže stolistá díky svým účinným látkám dokáže?

Růže stolistá – historické okénko

Rodokmen růže stolisté nás přivede až do dávné Persie, kde byly růžové zahrady nazývány rájem. Růže stolistá byla pro Peršany symbolem Boha. Peršané byli odborníci na výrobu růžové vody, která hrála významnou roli při různých náboženských či rituálních obřadech (například při slavnostech jara), používala se v lázních, ale také v léčitelství. Do Evropy se pravděpodobně dostala spolu s Alexandrem Velikým a okamžitě si našla své obdivovatele z řad básníků, milenců, šlechty, běžných občanů, ale také léčitelů. Existuje řada dalších odrůd (v současnosti je známo něco přes 8 000), z nichž mnohé pocházejí z Číny, Indie či Japonska a samozřejmě i z Ameriky, kdy se tradičně používaly odvary (i z kořene, listů či kůry) při léčení.

Růže stolistá – účinky

Tradičně se růži přisuzuje řada prospěšných účinků, které mohou blahodárně působit i na organismus. Co růže stolistá podle přírodního přístupu ke zdraví dokáže?

 • Antivirotikum
 • Antibakteriální, antimikrobiální a antimykotické účinky
 • Protizánětlivý účinek.
 • Silný antioxidant.
 • Podporuje činnost močového měchýře a ledvin.
 • Pomáhá při potížích s bolestivou menstruací nebo obtížemi spojenými s menopauzou.
 • Zklidňující vliv na centrální nervový systém.
 • Reguluje hladinu cukru v krvi. Je vhodná i pro diabetiky.
 • Ulevuje při artritidě (obklady i čaj) a jiných bolestech kloubů.
 • Afrodiziakum.

Růže stolistá jako čaj i obklad

Velmi často se růžové lístky využívají ve formě odvaru, nebo lidově čaje. Buď se pije, nebo slouží na obklady. Nejen na bolestivá místa, ale například na problematickou pleť, ale také oči. V tomto případě se přikládá obklad 2x týdně po dobu 10 minut. Nejjednodušším způsobem, jak vytvořit odvar je zalít přibližně jednu lžičku podrcených růžových okvětních plátků horkou vodou (nikoli vroucí) a nechat přikryté louhovat cca 15 minut. Poté buď vypijte teplé nebo nechte zchladnout a využijte ve formě obkladů. Růžové listy lze také snadno nasušit na zimu.

 2717Růže stolistá je krásná, ale i léčivá. Pomáhá například se záněty

Růže stolistá jako sirup

Další z variant, jak se těšit z růže stolisté a jejích účinků je vytvořit si domácí sirup. Není to tak častá varianta jako jsme zvyklí například u levandule, černého bezu anebo zázvoru, ale i růže stolistá umí svými účinky potěšit. Doporučujeme však místo cukru přidat med. Jak vytvořit sirup z růže stolisté?

 1. Vložte do čistého hrnce 2 hrsti sušených okvětních lístků.
 2. Zalijte půl litrem vroucí vody. Zajistěte, aby všechny lístky byly ponořeny.
 3. Nechte 24 hodin odpočívat a poté sceďte.
 4. Tekutinu povařte a vmíchejte buď cukr nebo med tak, aby vznikla hustší konzistence.
 5. Nalijte do uzavíratelných nádob a uchovávejte v chladu a temnu.

Užívá se pak maximálně 3 lžíce denně, ideálně ve formě čaje nebo „limonády“.

Růže stolistá – růžová voda na krásnou pleť

Růže stolistá i jiné jsou tradičně spojovány s krásnou, pevnou, mladistvě vypadající pletí. Používají se ve formě obkladů nebo tonika, kterým se jedinec omývá. Je receptem i pro suchou nebo přecitlivělou/podrážděnou pleť, kterou umí díky svým účinným složkám zklidnit. Zajímavostí určitě je, že i když nevlastníte „růžovou vodu“, můžete pleť potírat přímo růžovými okvětními lístky. Růžové květy totiž obsahují kvercetin, polysacharidy a kyselinu gallovou, které mají antioxidační účinky a chrání pleť před předčasným stárnutím. Růžovou vodu z růže stolisté snadno vyrobíte tak, že okvětní lístky ze dvou středních květů zalijete přibližně 100 ml vroucí vody a pod pokličkou necháte luhovat až do zchladnutí. Poté sceďte a dejte do nádobky s rozprašovačem.

Růže stolistá – tip

Pokud budete využívat vlastních zdrojů ze zahrady, utrhněte květ brzy ráno, kdy je obsah silic nejvyšší!

Autor článku: Markéta Palatin


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Tarika ajurvédský noční olej s růží…

ÁJURVÉDSKÝ KRÁLOVSKÝ NOČNÍ OLEJ S RŮŽÍ pro obličej, krk a dekolt Pro…

Cena: 488 Kč

Vonné tyčinky 20ks - různé druhy

Indické vonné tyčinky - různé vůně Požadovanou vůni prosím vyberte nad…

Cena: 42 Kč

Tulsi Skořice s růží 25 sáčků EV

Delikátní směs svaté bazalky Tulsi se skořicí, kardamomem, růžovými lístky…

Cena: 118 Kč

Koupelová sůl LEVANDULE a RŮŽE 1kg

Sůl bohatá na železo, kalcium a magnesium pochází z pákistánských dolů v…

Cena: 110 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte