img

Jak uplést ponožky v několika jednoduchých krocích

Jak uplést ponožky na dvou jehlicích? Tuto otázku si jistě pokládá mnoho začátečnic, které pletení uchvátilo. Ponožky kdysi dávno pletly a vlastně stále pletou leckteré babičky a prababičky. Možná i vy máte ve svých zásobách nějaký unikátní babičkovský kousek.

Přinášíme vám jednoduchý návod v několika krocích, díky kterému zjistíte teoreticky jak uplést ponožky. Ideální bude, když shlédnete i několik instruktážních videí a uděláte si reálnou představu o tom, jak vlastně postupovat.

Jak uplést ponožky v několika krocích: Volba příze a jehlic

Než se pustíte do samotného pletení, sežeňte si kvalitní přízi, která je určená k pletení ponožek. Akrylovým materiálům se raději vyhněte. Noha se totiž v ponožkách z akrylu bude více potit. Vhodná je kombinace vlny (75 %) a polyamidu (25 %). Co se týká použití pletacích jehlic, máte na výběr z několika délek. Pokud budete plést ponožky pro děti, vybírejte kratší (cca 13 cm). Jinak se klasicky používají jehlice o délce dvaceti centimetrů. Také neopomeňte jeden důležitý fakt. Velikost jehlice určuje sílu ponožky. Chtěli byste teplejší? Pak volte velikost 3 - 3,5. Nyní si tedy pojďme říct, jak uplést ponožky krok za krokem o dvou jehlicích.

Čtěte také:

Máte rádi pletení? Vytvořte si náramky přátelství!

Uplést ponožky byste měli z takzvané ponožkové příze.

Jak uplést ponožky v několika krocích: Začínáme s tvořením

Až se teoreticky naučíte, jak uplést ponožky v několika jednoduchých krocích, můžete se pustit do praktického tvoření. Na konci se tak třeba pochlubíte své babičce dokonalými teplými ponožkami, které příjemně zahřejí. Postupujte tedy následovně.

  1. Zvolte si velikost ponožky a upleťte horní lem. Pakliže pletete ponožky dámské, budou mít pravděpodobně velikost 36 až 39. Začínejte tedy pletením cca 30 ok střídavě hladce a obrace. Pro pány pak budete muset přidat 2 až 4 oka v řadě. Upleťte pás dlouhý asi 16 řad (záleží na tom, jak chcete dlouhý lem ponožky na kotníku). Na konci každé řady pak nezapomeňte sejmout krajové oko. Na techniku hladce a obrace v praxi se můžete optat své babičky, nebo zhlédnout instruktážní videa na YouTube.
  2. V další fázi upleťte 4 řady na lícové straně hladce a na rubové straně obrace, poté začněte ujímat na patu. Na počátku řady spleťte dvě oka dohromady. Následně pleťte hladce až na konec řady a sejměte krajové oko. Na rubu pak pokračujte stejným způsobem, ale pleťte obrace.
  3. Ujímejte na patu až do té doby, než vám zbude osm ok na jehlici. Nyní budete přidávat oka a současně doplétat onu patu. To uděláte tak, že si přesunete krajové oko na druhou jehlici a upletete hladce celou řadu na lícové straně. Totéž učiňte na rubové straně a pleťte obrace.
  4. V této fázi začněte plést pás na chodidlo, který bude dlouhý asi 24 až 26 centimetrů (pro velikost 36 až 38). 
  5. Opět ujímejte, avšak tentokrát na špičku ponožky. Na jehlici vám musí zbýt v závěru pouze 4 oka.
  6. Připlétejte řady u špičky. Opět hladce na lícové a obrace na rubové straně. Ze čtyř ok tak v závěru budete mít cca 24 až 26 na jehlici.

Jak uplést ponožky v několika krocích: Dokončovací proces

Uplést ponožky vám z počátku bude připadat velmi těžké, když však potrénujete zodpovědně, další výtvor pro vás bude hračka. Pokud si nebudete vědět rady, obraťte se v rodině na zkušenou pletařku. Až budete mít hotovou špičku, tak začněte splétat ponožku dohromady. Opět hladce a obrace, jako v předešlých krocích. Když dodržíte všechny zmíněné kroky, nebo se budete řídit radami babiček, jistě docílíte skvostných ručně pletených ponožek, které zahřejí i v té nejtužší zimě. Hodně štěstí!

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Přemejšlim, jak se nezcvoknout...

Řikám si, že ten náš novej psék byl nejen osud, ale i vobrovský požehnání. Jinak bych se totiž definitivně zcvokla a možná se ani nepřinutila jít ven. Pravidelný procházky po čtyřech až pěti hodinách mě vždycky přimějou přemejšlet a taky díky nim vyčistim mozek. Zjistila jsem, že mám asi syndrom zakuklení bo co. Lidi mě ňák serou, a ani nevim proč... jsem nemastná, neslaná, apatická, divná, na zabití...