Závislost na sexu vám může znepříjemňovat život. Jak ji rozpoznat?

Závislost na sexu. Někteří tak můžou odůvodňovat svoje sexuální eskapády a nevěry, ale pokud je člověk opravdu nemocný, jedná se o problém, který je třeba řešit. Člověk, který má závislost na sexu neboli hypersexualitu, totiž vyhledává sexuální styk ne kvůli pudům, ale protože to chce jeho mysl. Jak tedy poznáme že se jedná o závislost na sexu, a ne jen o výmluvu?

Hypersexualita je zvýšená sexuální aktivita na základě zvýšeného sexuálního pudu. U žen se často používá pojem nymfomanie a v případě mužů se jedná o satyriázu. I když v nás takový pojem nymfomanie může vyvolávat vzrušující pocity, protože který muž by doma nechtěl sexuchtivou partnerku, jedná se o vážný problém.

Při hypersexualitě závislého neuspokojí ani častý styk

Člověka postiženého hypersexualitou žene neukojitelná sexuální touha. Závislost na sexu ale provází i frustrace, jelikož dotyčný pořád nenachází vnitřní uspokojení, i když má několik orgasmů za den. Pokud závislý na sexu nemá sexu dostatek, mohou se objevovat i abstinenční příznaky. Nervozita, pocení, nesoustředěnost a podrážděnost. Stále tak hledá nové partnery a často mívá sex s neznámými lidmi. Vystavuje se tak i pohlavním chorobám.

Ovšem definovat, kdy už se jedná o závislost na sexu může být někdy oříšek, protože se jedná o individuální záležitost. Pro někoho je normální mít sex třikrát denně, pro někoho je to už moc. Každopádně vážné je to v případě, kdy vám zvýšený sexuální pud brání v běžném fungování v každodenním životě, v partnerském životě a ve společnosti. Projevovat se to může častým střídáním partnerů a podváděním. I když dotyčný může svůj protějšek doma milovat, nenachází v běžném milování uspokojení a hledá jinde. Přečtěte si, proč si muži hledají milenky?

Pokud vám sexuální touha nepříjemně ovlivňuje život, máte problém

Člověk s hypersexualitou je zahlcený myšlenkami na sex, které nedokáže ovlivnit. Začne mít problémy v práci kvůli nesoustředěnosti, může ztratit kamarády nebo partnera kvůli neustálému lhaní, může pak i trpět osamělostí. Pokud musíte například přerušit pracovní poradu, abyste odešli na záchod masturbovat či se vyspíte s člověkem, kterého znáte pět minut, i když máte doma milovaného partnera a pořád necítíte uspokojení, můžete mít co dočinění se závislostí na sexu. Přečtěte si, jak se léčí závislost na sexu

Závislost na sexu - projevy

  • míváte časté a silné sexuální fantazie a chování, které nejdou ovládat
  • cítíte sexuální pnutí, které musíte okamžitě uspokojit a po uspokojení přichází vlna úlevy, nicméně později se mohou dostavit pocity viny a výčitky
  • míváte naléhavou potřebu masturbace, která vám zasahuje do každodenního života
  • sex používáte jako únik od problémů, úzkosti nebo stresu
  • lákají vás nebezpečné a nezákonné sexuální aktivity
  • máte potíže s vytvářením nebo udržováním normálních vztahů

Jak závislost na sexu léčit?

Závislost na sexu je psychická porucha a porucha intimity. Stojí za ní řada nejrůznějších příčin. Někdo ji může mít vrozenou, někdy se jedná o psychický únik od problémů, jak v partnerském životě, tak v zaměstnání, někdo si také může kompenzovat nízké sebevědomí. Pokud u sebe zaznamenáváte závislost na sexu, pomoci vám může psychoterapeut, který se zabývá sexuálními problémy a můžete se s ním pokusit odhalit hlubší příčiny. Nicméně prvním krokem je přiznat si, že máte problém.

Závislost na sexu se dá léčit. Znáte někoho, koho postihl tento problém?


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte