Poznejte sami sebe a rozklíčujte vaše chování. Pomůže vám test osobnosti MBTI

Znát svou osobnost a vědět, jaký jsme osobnostní typ, je užitečné. Můžeme díky tomu pochopit, k jakému povolání se hodíme nebo odhalit, proč máme potíže v práci nebo v partnerském životě. Jakmile poznáme svou osobnost, naučíme se sami se sebou lépe pracovat a v mnohém nám to může usnadnit život. Chcete znát svou osobnost? Vyzkoušet můžete třeba test osobnosti MBTI.

Za zkratkou MBTI se skrývá Myers-Briggs Type Indicator, tedy indikátor typů osobnosti dle Katharine Cook Briggsové a její dcery Isabel Briggsové Myersové. Obě ženy osobnostní text vytvořily za druhé světové války, vycházely přitom z práce Carla Gustava JungaMBTI je jednoduše řečeno test osobnosti, s jehož pomocí lze určit osobnostní typy lidí. Test se zaměřuje na to, jak lidé vnímají svět a jak se rozhodují, na základě toho pak přiřazuje každému jedinci určitý typ.

MBTI navazuje na Jungovu typologii osobností

Osobnostní test MBTI vychází z Jungovy typologie osobnosti a škály extraverze – introverze, avšak od této typologie se liší. Jungovy osobnostní typy rozlišují osobnost člověka podle toho, jaká kognitivní funkce jeho osobnosti dominuje a zda je obrácená dovnitř nebo ven. Naopak test osobnosti MBTI se snaží typ osobnosti člověka charakterizovat na základě hierarchie všech jeho čtyř kognitivních funkcí, tedy myšlení, cítění, intuice a vnímání. Díky tomu tato typologie více odpovídá reálné osobnosti člověka, protože jen málokdo se opírá pouze o jednu funkci, místo toho využívá i jednu nebo dvě funkce pomocné.

Briggsová a Myersová navíc k tomuto základu přidaly ještě proměnné perceive (vnímání) a judging (usuzování). Díky tomu rozšířily základní typologii osmi obecných typů osobnosti podle Junga na celkových šestnáct.

Test osobnosti pomůže poodhalit vaši osobnost 

Pokud se rozhodnete udělat si test osobnosti MBTI, vyjdou vám na jeho konci čtyři písmenka určující váš osobnostní typ. Existují čtyři preference a v každé převládá u člověka jedna z polarit. Podle toho, kam se zaměřuje vaše energie, můžete být buď extroverty (E) nebo introverty (I). Při určení testu osobnosti rozhoduje také to, zda při získávání informací používáte spíš intuitivní (N) nebo smyslové (S) vnímání. Důležité je také to, jestli se rozhodujete na základě myšlení (T) nebo cítění (F). Celkově pak u každého člověka převládá životní styl založený na vnímání (P) nebo na usuzování (J).

Pokud radši trávíte čas o samotě, jste introvert, zatímco extroverti spíš vyhledávají pobyt ve společnosti lidí. Jestliže věci vnímáte jako celek a pozornost upínáte do budoucnosti, využíváte intuitivní vnímání. Naopak pokud se zaměřujete na detaily, je pro vás typické smyslové vnímání. Při problémech se prvně zabýváte tím, jak je vyřešit? Pak při usuzování spoléháte na myšlení. Jestliže se spíše staráte o to, jak se cítí lidé problémem postižení, pak u vás převažuje cítění. Pokud jste spontánní, převládá u vás vnímání. Naopak pokud rádi plánujete a jste rozhodní, je vám bližší usuzování.

MBTI vám napoví, kdo jste. Snílek, pečovatel nebo bavič?

Kombinací čtyř písmenek tak získáte vysvětlení své osobnosti. Celkem test osobnosti MBTI rozlišuje lidi na šestnáct osobnostních typů:

 • ISTJ – Správce
 • ISTP – Řemeslník
 • ISFJ – Ochránce
 • ISFP – Skladatel
 • INFJ – Umělec
 • INFP – Snílek
 • INTJ – Analytik
 • INTP – Vědec
 • ESTP – Dobyvatel
 • ESTJ – Soudce
 • ESFP – Bavič
 • ESFJ – Pečovatel
 • ENFP – Politik
 • ENFJ – Učitel
 • ENTJ – Strůjce
 • ENTP – Podnikatel

Například člověk typu ISTJ, tedy Správce, je introvertní, vnímavý, myslivý a strukturovaný typ. To znamená, že jde o lidi klidné a vážné, svědomité, odpovědné a spolehlivé. Svůj čas a práci si umí dobře zorganizovat a uspořádat, tvrdě pracují a směřují k jasně vytyčenému cíli.

Test osobnosti MBTI si může každý udělat na internetu. Aby ale skutečně prozradil náš typ osobnosti, je třeba v testu odpovídat podle pravdy a upřímně. Pozor zejména na to, jací doopravdy jsme a jací bychom být chtěli nebo měli. Zkuste se při provádění testu také oprostit od toho, jak se cítíte v daném momentě, a zkuste svou osobnost vnímat obecně. Možná byste právě teď rádi byli sami doma a odpočívali, jinak ale většinou vyhledáváte společnost svých přátel, známých a ostatních lidí? Nenechte se zmást svým aktuálním pocitem.

I přes veškerou vaši snahu o upřímnost a objektivitu se může stát, že vám test vyjde nejednoznačně, tedy že některá písmenka budou napůl. Řešením může být, že si přečtete popisy obou typů a zjistíte, který víc odpovídá vaší osobnosti. Můžete si také test udělat s odstupem času, čímž omezíte vliv dané situace na to, jak jste se cítili a jak jste odpovídali. Existují také podrobnější testy MBTI, které na základě víc otázek dokážou přesněji určit výsledný osobnostní typ.

S MBTI se můžete setkat při pracovních pohovorech 

A k čemu vlastně toto všechno je? Největší možnosti využití test osobnosti MBTI poskytuje v oblasti pedagogiky, ale také při pohovorech a výběru zaměstnanců, dále pro osobní rozvoj nebo v manželských poradnách. Zatímco u nás se typologie MBTI příliš nevyužívala, v zámoří s ní pracuje už poměrně dlouho a úspěšně. Postupně se tak do popředí zájmu dostává i v Evropě.

Test osobnosti MBTI je zkrátka užitečným nástrojem pro poznání vlastní osobnosti, pochopení toho, co preferujeme a co potřebujeme. Zároveň ale nejsou výsledky žádným dogmatem. Test nás nezařadí do určité škatulky jednoho typu, je třeba jej chápat spíše jako rádce a výsledky brát jako orientační body, které nás sice dokonale nepopisují a nevysvětlují, ale mohou nám pomoci pochopit sami sebe.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1887x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte