Roztroušená skleróza postihuje velmi mladé lidi!

Roztroušená skleróza postihuje velmi mladé lidi!

Roztroušená skleróza je považována za velice zákeřnou nemoc, pacienti se totiž musí vyrovnat se spoustou omezení, která jim do života tato diagnóza přinese. Častěji se s ní potýkají ženy. Průběh se může různě lišit, záleží na tom, jaká oblast mozku a míchy (a jak intenzivně) je poškozena. Ve výsledku tak může vzniknout až těžká invalidita. Jaké má roztroušená skleróza příznaky a v čem spočívá léčba? I tím se zabývá dnešní článek.

Čtěte také:

Panická porucha a panická ataka spolu nemusí vždy souviset

Onemocnění definují střídající se období ataky a klidu

V úvodu článku bylo zmíněno, že roztroušená skleróza se může objevit již u velmi mladého člověka, a to kolem 20 let věku. Obecně se udává, že věkové rozmezí je 20 až 40 let, výjimkou však není ani pozdější propuknutí. Pacienti si povětšinou zpětně uvědomí, že se již v minulosti potýkali s neobvyklými stavy, které mohly být prvotními signály nemoci. Může se jednat o návaly nevolnosti, chvilkové ztráty koordinačních schopností nebo třeba brnění končetin. S rozvojem nemoci se období příznaků prodlužuje a prohlubuje a střídá se s obdobím relativního klidu, kdy projevy ustupují či dojde i k subjektivnímu zlepšení zdravotního stavu.

Roztroušená skleróza napadá v mozku bílou hmotu (ta vede nervové vzruchy ze smyslů a ke svalům), šedá (sloužící pro myšlení, paměť a vědomí) bývá tohoto negativního působení ušetřena. Nemoc způsobuje zánětlivými procesy rozpad a narušení myelinové pochvy, která je vlastně obalem nervových vláken. Pokud vlákna o myelin přichází, nejsou vzruchy a impulsy z mozku přenášeny správně. Důsledkem těchto poškození vznikají příznaky nemoci. Jejich závažnost se odvíjí od snahy nervových buněk narušené struktury zacelovat - tím se na daných místech utváří jakési jizvy. Čím více těchto jizev je, tím větší počet příznaků v častějších a intenzivnějších intervalech lze u pacienta pozorovat.

Možné příčiny

Jak už bylo napsáno výše, není zcela známo, jaké jsou přesné příčiny roztroušené sklerózy. Existují však faktory, které jsou v otázkách propuknutí nemoci považovány za vysoce rizikové, a mohou tak být pravděpodobnými příčinami. Velmi zásadním tématem jsou genetické predispozice. Pokud se ve vaší rodině vyskytuje někdo, kdo trpí touto nemocí, pak se udává pravděpodobnost vzniku nemoci u vás nebo dalších blízkých příbuzných od 1:50 do 1:100. Některé výzkumy také přinesly teoretická východiska, že na vzniku nemoci se může podílet i nedostatek vitamínu B nebo D. Za pravděpodobnou příčinu je považován i virus neznámého původu, který v těle člověka vegetuje spoustu let a o jeho spuštění se postarají negativní vlivy v podobě nadměrné fyzické námahy, stresu, infekce nebo extrémní slunění.

Také je nutné zmínit, že některá další onemocnění se svým průběhem i příznaky roztroušené skleróze podobají, jedná se především o nádorovité nemoci mozku a míchy, zhoubnou anémii nebo stavy po otravě těžkými kovy.

Jaké má roztroušená skleróza příznaky?

Roztroušená skleróza se může projevovat u každého jinak. Vše souvisí s fází nemoci a také s tím, jaká oblast nervové soustavy je jí zasáhnuta. Diagnóza je velice složitá, lékař se k ní musí povětšinou dobrat postupně vyloučením jiných nemocí a s pomocí různých speciálních vyšetření, například magnetické rezonance, CT, EEG nebo lumbální punkce. Mezi nejčastější příznaky se řadí:

  • snížení až téměř ztráta citlivosti
  • brnění končetin
  • omezená koordinace pohybů
  • zrakové poruchy
  • svědění po těle
  • třes
  • zánět očního nervu
  • pocity elektrických impulsů při předklonu hlavy (tzv. Lhermittův příznak)
  • obtíže s řečí – výslovnost a plynulost
  • celková únava
  • závratě
  • nevolnost
  • deprese (nezapomeňte si o depresi přečíst v našem článku ZDE)

Léčba roztroušené sklerózy vyžaduje správnou životosprávu

Terapie roztroušené sklerózy je založena na tlumení příznaků, a to i s pomocí medikamentů. Nemoc sama o sobě je nevyléčitelná, o jejím průběhu rozhoduje i to, jaký životní styl daný člověk vede. Dokáže-li rozpoznat okolnosti vedoucí k provokaci záchvatu, pak se jim může správnými návyky vyhnout. Základní zásadou je nepřetěžovat se – fyzicky, ani psychicky. Jakoukoliv činnost musí nemocný provádět v klidu a objeví-li se první známky únavy, musí začít odpočívat. Konkrétní režimová opatření jsou velice individuální a vychází ze stavu jedince i míry poškození nervové soustavy. Součástí léčby by měl být i zdravý a pestrý jídelníček.

Roztroušená skleróza je bezesporu nevyzpytatelnou nemocí, která výrazně ovlivní kvalitu života nemocného. Pokud však svůj boj proti ní nevzdá a bude se mu dostávat podpory z blízkého okolí, pak si i nadále může uchovat radost ze života. Pamatujte proto na to, ať už se jedná o jakékoliv zdravotní potíže, že základní stavební kámen úspěchu je vůle a odhodlání.



Diskuse k článku

  • dagmar

    11:14 21. 3. 2012 0
    jojo, priroda si vzdycky neco vymysli, at se ji nepremnozime.. znate ten for.. potka planeta Zeme na sve ceste jinou starsi a zkusenejsi planetu.. a ta starsi planeta se ji pta...ahoj Zemicko.. tak jak se mas.. a Zeme rika "no celkem to jde, i kdyz ted mam zrovna celkem kratce nejakou infekci".. a ta starsi planeta rika.. "jo Ty myslis LIDI, tak to je v pohode, to neres, to znam, to za chvili prejde" :-)
  • Baryken

    10:46 19. 3. 2012 0
    myslím si, že i když je medicína v dnešní době na vysoké úrovni, tak stále budou některé nemoci neléčitelné. a bude to tak teď, za 50 i za 100 let, podle mě. na přírodu jsme prostě krátcí, ať se snažíme jak chceme. :-)

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.