Robotická stomatologie CEREC: Budoucnost přichází dnes

Robotická stomatologie CERECRobotická stomatologie CERECPředstavte si situaci, že máte problém se zubem a nutně potřebujete keramickou výplň nebo korunku. A představte si, že nemusíte čekat standardní dva týdny na to, než vám ji ve stomatologické laboratoři vyrobí. Zní to dobře, nemyslíte? Tak a teď dejte své představě jméno „CEREC technologie“ a věřte na ni, protože opravdu existuje.

CEREC je robotický systém nové generace, který v několika posledních letech posunul obor dentální protetiky na zcela novou úroveň. Úroveň, která je pro pacienta maximálně komfortní, protože na novou zubní náhradu už nemusí čekat dva týdny jako doposud, ale odchází s ní už po jediné návštěvě stomatologa. Práci laboranta v tomto případě nahrazuje technologická preciznost přístroje.

Zubní robot CEREC pracuje na principu 3D modelace. Nejprve pečlivě naskenuje každé zákoutí pacientova chrupu, identifikuje problematické místo a vzhledem k charakteru jeho okolí a celkové struktuře ústní dutiny navrhne optimální tvar zubní výplně (plomby) nebo zubní korunky, kterou během několika desítek minut i sám vyrobí, a to s matematickou přesností na zlomek milimetru.

„Při výrobě dentální protetiky systémem CEREC zcela odpadá možnost pochybení lidského faktoru, která se v laboratoři přihodit může. Zároveň je ale zachována kvalita provedení. CEREC korunka je vyrobená ze stejně kvalitní keramiky, jako by byla v laboratoři, jen je vyrobena přístrojem a výrazně rychleji,“ vysvětluje MUDr. Jan Chvojka, stomatolog kliniky Mediestetik, která začala robotický systém CEREC využívat jako jedno z vůbec prvních stomatologických pracovišť v Česku.

Principiální základy systému CEREC položili vědci z Curyšské univerzity už v roce 1980, s 3D modelací začala ovšem technologie pracovat až od roku 2003. V Česku je kolébkou systému CEREC Praha.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte