Rmen sličný /Anthemis nobilis/

čeleď:hvězdicovité

Rmen sličný – popis

Rmen sličný je nápadně vonící vytrvalá rostlina nízkého vzrůstu přibližně 40 cm vysoká. Lůžko úboru je kuželovité a duté. Jazykovité květy jsou záhy po rozkvětu nazpět převislé. Plod je tvořen trojhrannou lysou nažkou.


Rmen sličný – léčivé účinky

Původně byly užívány květy rmenu sličného k léčení různých nemocí včetně žloutenky a nemocí jater, ale také proti migréně. Čaj z něj je starobylým tonikem příjemně chutnajícím a podporujícím trávení. Dále se přidává do likérů. Celé natě se v Anglii používá k přípravě bylinného piva. V kosmetice se používá při výrobě šamponů.

Použitelné části rmenu sličného: kvetoucí nať

Období květu: květen až červenec

Rmen sličný – použití v kuchyni a pěstování

Rmen sličný se množí vegetativně dělením starších trsů na jaře, protože květy bývají často jalové a bez semen. Časté přesazování rostlinám prospívá. Je běžným hostem bylinných zahrádek a vzhledem k jeho nízkému vzrůstu je vysazován namísto trávy. Květní úbory se sbírají ručně, a to postupně, když právě celé rozkvetou, a ihned se suší na vzdušných místech, kde teplota nepřesahuje 30 °C. Musí být dokonale usušený, jinak se snadno zapaří a zcela znehodnotí. Odvar z rostliny se používá na zesvětlení vlasů.

Tip: Nálev

Několikrát denně pijeme nálev připravený z 1 čajové lžičky heřmánku na 2 dl vody. Používá se při nesnášenlivosti heřmánku pravého.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3192x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte