Vánoční zvyky mohou být i nebezpečné. Pozor hlavně na oči!

Dodržujete vánoční zvyky a tradice? Snad každý se těší na poklidně strávené vánoční svátky v rodinném kruhu. Ne vždy se však podaří tuto představu naplnit. Kromě předvánočního shonu každoročně čelíme různým úskalím, která k Vánocům patří.

V podstatě by se dalo říct, že Vánoce jsou vlastně nebezpečné svátky! A v ohrožení jsou hlavně oči. Na co bychom si v tento čas měli rozhodně dávat pozor?

Vánoční zvyky a tradice mohou být nebezpečné

O Vánocích na nás číhá nebezpečí všude. Už i ten předvánoční stres dává našemu tělu pořádně zabrat. Když opomeneme zapíchnuté kosti v krku, zvracení, nadýmání a bolesti břicha, když to přeženeme s tučným jídlem nebo cukrovím a naše trávicí orgány dostanou pořádně zabrat, zaměřme se ještě na oči. Také ony jsou v ohrožení, a to po celé svátky až do Silvestra. Jak je to možné? Mohou za to hlavně vánoční zvyky, které nám v souvislosti s naším zrakem mohou při nepozornosti způsobit nejednu újmu.

Nejpopulárnější vánoční zvyky: Prskavky, lití olova, petardy a ohňostroje

Právě nejoblíbenější vánoční zvyky mohou představovat nebezpečí popálení kůže nebo zasáhnutí citlivých očí. Prskavky se především zapalovaly o pár desítek let dříve, ale ani dnes na ně mnozí nedají dopustit. A právě u prskavek a svíček je třeba dávat pozor na to, aby nám třeba nevyhořel celý byt. Na Silvestra se také ve velkém střílejí petardy a chystají se větší ohňostroje, a i když se, stejně jako u prskavek, nabízí takové produkty, které musí splňovat jisté bezpečnostní normy, nikdy člověk neví, co se může stát. Stačí malá nepozornost a úraz je tu hned.

Vyzkoušejte chutnou vánoční tradici z jihu Evropy - vánoční poleno.

Nikdo nechce mít vážně popálené oči, proto je třeba být velmi opatrný na odlétávající jiskry z prskavek nebo rachejtlí a manipulovat s ohněm nanejvýš bezpečně. Velký pozor je třeba dávat zejména na děti, které mohou být z takových aktivit nadšené a motat se tam, kde se to zrovna nehodí.

kapr vánoceBuďte opatrní při přípravě kapra na štědrovečerní večeři

Puberťáci a dospívající si už rádi dopřávají takové kratochvíle sami, navíc mnohdy na Silvestra někde s kamarády na chatě pod vlivem alkoholu. Zranění oka či jiného orgánu tak bohužel může přijít velmi snadno.

Vánoční tradice: Buďte opatrní při smažení kapra

Bublající nažhavené olovo či stříkající horký olej z pánve může být také zrádným nebezpečím pro vaše oči. Ve shonu, kdy chcete mít všechno perfektní a potřebujete rychle smažit kapra pro celou rodinu, se to může velmi snadno stát. Ideální vychytávkou v obou případech pro vás mohou být ochranné brýle, a pokud je zrovna nemáte, poslouží vám klidně i cyklistické nebo sluneční brýle, které máte doma po ruce. Nemusíte zrovna smažit kapra či odlévat olovo ve svářečských brýlích, ale i kdyby na to přišlo, zrak je přece jen přednější. Ostatně někdy i postačí jen pořádně přimhouřit oči jako kočka. 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte