img

Domácí žitný kvásek: Víte, jak jej vyrobit a udržovat?

Rozhodli jste se udělat si svůj vlastní domácí kvásek? Výborně! Kdo si chce vychutnat ten pravý český chléb upečený doma, měl by zkusit i výrobu tradičního kvásku. Samotná výroba kvásku je stará již tisíce let. Historické prameny uvádějí, že to byli Egypťané, kteří jako první začali s pečením kynutého chleba.

Při přípravě kvásku probíhají přirozené procesy, které připomínají klíčení obilných zrn. Tohoto kvašení, neboli fermentace, se účastní kvasinky a bakterie, které jsou přirozenou součástí mouky, vody a vzduchu. Domácí výroba kvásku dobře poslouží i našemu zdraví, neboť kváskový chléb je lépe stravitelný, má vyšší výživové hodnoty a dokonce posiluje imunitu, neboť posiluje střevní mikroflóru.

Domácí výroba žitného kvásku je snadná a zábavná. Celá procedura sice trvá 4 dny, ale denně vám nezabere víc jak 5 minut. S domácím kváskem bude mít váš kváskový chléb vynikající chuť! Pojďme se do toho tedy pustit.

Co budeme potřebovat pro přípravu žitného kvásku?

 • Mouka – výběr mouky je důležitý! Kvásek lze připravit z mouky pšeničné, žitné, nebo i např. z mouky špaldové. Vždy se však musí jednat o mouku celozrnnou, aby došlo ke kvasnému procesu. Pro pečení chleba se hodí nejlépe mouka žitná. Ostatní druhy mouky se hodí spíše pro pečení sladkého pečiva. Lze použít jak mouku hladkou, tak polohrubou.
 • Voda – vlažná voda, nejlépe pramenitá. Chlorovaná voda z vodovodu příliš vhodná není, kvásek se pak může rychleji kazit. Pokud budete používat vodu z vodovodu, nechce ji alespoň 20 minut odstát. Pro výrobu kvásku je vhodná i kojenecká voda.
 • Zavařovací sklenice o objemu 1,5 až 2 L
 • Fólie, sáček nebo utěrka na přikrytí a lžíce na míchání

Výroba žitného kvásku – recept

 • Den první: V zavařovací sklenici dobře rozmícháme 100 ml vlažné vody (cca 30 °C) a cca 80 gramů celozrnné žitné mouky. Množství mouky je orientační, důležité je, aby po promíchání vzniklo těstíčko kašovité konzistence. Nesmí být příliš řídké, neboť kvašením ještě dále řídne. Pak sklenici přikryjeme sáčkem či utěrkou a položíme na teplé místo (21 až 23 °C, pokud je léto, dáme kvásek někam do chládku).
 • Den druhý: V našem kvásku už by měly být vidět drobné bublinky, první známky toho, že začal proces kvašení (pokud se bublinky neobjevily, ještě jeden den počkáme). Žitný kvásek přikrmíme tak, že přilejeme cca 60 ml vlažné vody a takové množství mouky, abychom ve sklenici opět vytvořili těstíčko kašové konzistence. A opět necháme stát v teple do dalšího dne.
 • Den třetí: kvásek už by nyní měl nakysle vonět i chutnat. Vzduchové bubliny jsou v celém objemu kvásku. Přikrmíme ho stejně jako předchozí den. Pokud jsme začali s menší sklenicí a kvásek nám jde hodně nahoru, dáme jej do větší sklenice.
 • Den čtvrtý: nyní kvásek voní i chutná výrazně kysele. A je třeba jej naposledy přikrmit a nechat stát do dalšího dne.

Žitný kvásek máme hotový! A co s ním dál?

Žitný kvásek - jeho krmení a uchovávání

Pokud pečeme denně, kvásek přikrmujeme každý den, a tudíž jej můžeme uchovávat při pokojové teplotě. Pokud nepečeme denně, kvásek budeme mít v lednici. V lednici vydrží bez přikrmení asi 4 až 5 dní. Než jej budeme přikrmovat, je třeba jej nechat po vytažení z lednice odstát tak hodinu v teple. Po přikrmení je zase dobré nechat hodinku v teple, než nabude na objemu. Až pak jej opět uložíme do lednice. Žitný kvásek je opravdu silný až tak po dvou týdnech pravidelného přikrmování. Kvásek je možné udržovat tak, že po odebrání necháme na dně cca 1 cm a oživíme ho (přidáme mouku a vlažnou vodu). Obecně se ale kvásek udržuje lépe ve větším množství.

Zdravý žitný kvásek má šedou barvu, kyselou vůni, konzistenci měkkého těsta a chutná asi jako mouka rozmíchaná s citrónovou šťávou. Jakmile nám kvásek změní barvu nebo vůni (je cítit po acetonu), nebo pokud chutná jako kvasnice s jogurtem, raději ho vyhodíme a založíme nový. Ke zkažení kvásku může někdy dojít.

Žitný kvásek, který budete pravidelně krmit, vám umožní upéci si ten pravý a výtečný kváskový chléb, kdykoli budeme chtít. Kváskový chléb je zdravý a vydrží i déle čerstvý. Výroba žitného kvásku se nám tedy rozhodně vyplatí.

Diskuse k článku

 • Slamák

  10:53 20. 1. 2021 0
  Dobrý den, prosím Vás o radu - jakou používáte žitnou celozrnnou mouku. Děkuji.

Blogeři

Pilsner Urquell den...

Dneska jsem dostala znamení shůry. Jeden nejmenovanej dopravce potravin až domů mi dovezl nákup a co jsem v něm jenom nenašla! Místo dvanácti plzeňskejch piv jsem měla v tašce osmnáct krásnejch kousků! Tímto díky za šestipack navíc! Aspoň nějaká radost v tomhle potemnělym žití. Moje alkáčský buňky zajásaly a už to nasávám. Je to jasný, střízlivá usínat nebudu...