Rdesno blešník /Persicaria lapathifolia/

img

Rdesno blešník – popis

Rdesno blešník je jednoletý, velmi proměnlivý plevelný druh s tuhým kůlovým kořenem a bohatými postranními kořeny. Lodyhy jsou přímé, vystoupavé, poléhavé až plazivé,  20 - 180 cm vysoké, větvené, vzácně jednoduché, s uzlinami mnohdy nápadně tlustými. Jsou chlupaté až lysé, zelené až načervenalé, často s roztroušenými černými tečkami nebo skvrnami. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až široce vejčité, na konci zašpičatělé a naspodu obvykle klínovitě zúžené. Na líci jsou listy často s půlměsícovitou, hnědou skvrnou. Na rubu jsou listy lysé nebo běloplstnaté.

Drobné, pravidelné, oboupohlavní květy jsou jednoobalné a mají pětičetné okvětí zelenavě žluté nebo narůžovělé. Květy jsou sestaveny v husté a prodloužené koncové lichoklasy. Plody jsou nažky, 2,5 mm dlouhé, v obrysu široce srdčité až okrouhlé, lesklé, hnědočerné až černé. Na příčném řezu jsou nažky zploštělé, na vrcholu zašpičatělé, většinou jsou kryty zbytky šedohnědého až šedozeleného, matného okvětí.

Rdesno blešník – léčivé účinky

Rdesno blešník má skvělé močopudné účinky. O této rostlině se říká, že má schopnost rozpouštět kameny a písek a také propláchne ledviny při různých zánětech nebo infekcích. Odvar z blešníku také zlepšuje srážlivost krve, čehož se dá využít při sklonech k modřinám, krvácení z nosu nebo nadměrné menstruaci. Rdesno blešník však není doporučován lidem, kteří mají cévní choroby požadující ředění krve, např. trombóza, ucpávání cév, angina pectoris, infarkt a mozková příhoda. Při nadměrné menstruaci je vhodné kombinovat blešník s přesličkou a kontryhelem.

Použitelné části rdesna blešníku: nať

Období květu: červen až říjen

Rdesno blešník – použití a pěstování

Je rozšířeno po celém světě. U nás se vyskytuje po celém státě od nížin až po horské oblasti, zejména na vlhčích stanovištích, u rybníků, na březích řek, rumištích, podél komunikací, příkopy, navážky, pole aj. Je velmi škodlivým plevelem okopanin, zelenin a ostatních širokořádkových plodin, zvláště na zavlažovaných plochách, kde bujně roste a vytváří často husté, souvislé porosty, které silně konkurují plodinám. Škodí i v prořídlých obilovinách. Patří mezi velmi nebezpečné plevele.

Tip: Odvar

Hrst léčivé byliny se krátce povaří (asi 5 minut) a podává se 4 x denně po 250 ml.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.