Hlavička

Rakovina prsu nebo zvětšení prsou? Rostlinu Kwao krua používají v Thajsku na obojí

9. 8. 2020

Rakovina prsu je v Evropě velkým problém. Potýká se s ní stále větší množství žen. Lék, který by dokázal 100% zajistit vyléčení však není. I v případě zvětšení prsou ženy požadují nějaký produkt, který by opravdu fungoval. A žádný takový není. Nebo je?

Pueraria mirifca nebo také kwao krua je rostlina, která se už dlouho používá v Thajsku a jihovýchodní Asii pro léčebné účely, řeší se s ní hlavně rakovina prsu a zvětšení prsou. U nás jde ale o téměř neznámou rostlinu. Celkem se v Thajsku vyskytují tři druhy této rostliny – bílá, červená a černá. Největší zájem je ale o ty první dvě jmenované.

Rakovina prsu a fytoestrogeny

Vědci z Thajska se podivovali nad tím, že v oblastech, kde se tahle rostlina pěstuje, není skoro nikdo, komu by byla diagnostikována rakovina prsu. Lidé se zde navíc dožívají velmi vysokého věku. A už žen prý rostlina funguje, podle místních, na zvětšení prsou. Vědci se proto rozhodli přijít tomuto tajemství na kloub. Zkoumáním hlíz z rostliny Kwao krua zjistili, že rostlina obsahuje enormně velké množství fytoestrogenů – tedy přírodních látek, které se chovají podobně jako ženské pohlavní hormony. Možná proto ono zvětšení prsou. A rakovina prsu? Možná prevence… Navíc fytoestrogeny z rostliny Kwao krua jsou podle Thajců takové, jaké nenajdeme nikde jinde. Jsou prý i mnohem silnější než ty ze sóji nebo červeného jetele (což bývá složení mnoha nehormonálních preparátů pro ženy). Jednoduše – je možné jejich výtažky údajně alternativně používat místo klasické hormonální léčby. Pokud to ženě tedy vyhovuje a schválí to její lékař. Navíc rakovina prsu má pak menší šanci ženu dohnat. Žádná evropská studie toto nepotvrzuje, ale tradiční léčitelé v Thajsku jsou o tom přesvědčeni.

Rakovina prsu nebo zvětšení prsou?

Jediným nežádoucím účinkem téhle rostliny, podle Thajců, je zvětšení prsou. Což pro ženy je jistě dobrá zpráva. V některých zemích jsou dokonce i k sehnání krémy s výtažkem z této rostliny a slibují zázraky v podobě zvětšení prsou. Pochopitelně žádnou studií nejsou účinky doloženy. Je tedy čistě na uživateli, jestli se do experimentu pustí.

woman prsaKwao krua údajně pomáhá na zvětšení prsou i jako prevence rakoviny prsu. Nejlepší prevencí je však samovyšetření.

I když už studie už různě po světě probíhají. Takové krémy slibují nejen zvětšení prsou, ale i pozvednutí a zpevnění poprsí. U kolonky „rakovina prsu“ pak slibují prevenci. Podle zastánců Kwao krua, mají prý její výtažky také pozitivní efekt i na pokožku a vlasy.

Nejen zvětšení prsou, ale i pomoc v klimakteriu

Menstruace ženy končí průměrně někdy mezi 48. a 50. rokem života. V tu chvíli se reprodukční systém značně zpomalí nebo zastaví úplně. V těle pak poklesnou estrogeny, imunitní systém se oslabuje a tělo se celkově začíná zpomalovat. A pro většinu žen nastává opravdové peklo – přibývání na váze, úbytek kostní hmoty, návaly horka, únava či nespavost. To vše může v tento čas docela dost komplikovat život. Může přijít i rakovina prsu. Ženy proto potřebují doplnit tělu přirozený estrogen (ten se teoreticky může podílet i na zvětšení prsou). Na trhu je sice hodně potravních doplňků, ale ne všechny fungují tak, jak je psáno na obalu. A lékaři pak přistupují k léčbě hormonální. Možná ale, že třeba jednou vědci potvrdí účinky rostliny Kwao krua. A bude možné rostlinu oficiálně považovat za léčivou s doloženými účinky.

Autor článku: Monika Poledníková


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 109 Kč  159 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_57391697_M

Lékárna Levandule: vše pro vaše zdraví

Hledáte ve vašem okolí lékárnu, na kterou se budete moci spolehnout? Zkrátka místo, kam zajdete pro léky a...

Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny

Malé soukromé lékárny mají i v dnešní době své pevné místo v lékárenském odvětví. Profesionální personál...

Fotolia_54803952_XS

Rubus Pharma s.r.o.: Lékárna Rožnov pod Radhoštěm

Lékárna RUBUS zajišťuje v Rožnově pod Radhoštěm výdej léků a prodej zdravotnických pomůcek již...

Lékárna BONA: Moderní kamenná i internetová lékárna, Dolní Poustevna

Ať už dáváte přednost internetovému nákupu zdravotnických potřeb, nebo...

2

U Svaté Ludmily: Lékárna Stará Boleslav

Lékárna U Svaté Ludmily Stará Boleslav je současně kamenná lékárna, která funguje rovněž jako e-shop pro...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte