Puškvorec obecný /Acorus calamus/

čeleď: aronovité

Puškvorec obecný – popis

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina dorůstající výšky nejčastěji 50 - 150 cm. Na bázi vyrůstá z až 3 cm silného plazivého oddenku. Celá rostlina je charakteristická svou nápadnou aromatickou vůní, což je nápadné zvláště při rozlomení oddenku. Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, přisedlé, na bázi s listovými pochvami. Čepele mají mečovitý tvar, jsou dlouhé nejčastěji 50 - 125 cm, a 0,7 - 2 cm široké, na okraji někdy trochu zvlněné. Květy jsou uspořádané do květenství, kterým je mnohokvětá válcovitá palice, jež se směrem k vrcholu zužuje. Zpočátku je zelená, později hnědne, dorůstá délky 5 - 9 cm.

Puškvorec obecný – léčivé účinky

Droga obsahuje asi 2 - 7 % silic, hořčiny, třísloviny, slizy, cukry, cholin a fenylpropan beta-asaron, který je podezřelý z kancerogenity, proto by neměla být užívána droga, která v silici obsahuje více než 5 % této látky (puškvorce rostoucí v ČR ji však obvykle obsahují výrazně méně).

Použitelné části puškvorce obecného: oddenek

Použití a pěstování puškvorce obecného

Mokřadní rostlina, nejčastěji roste na březích stojatých a pomalu tekoucích vod. Může vytvářet monodominantní porosty řazené do asociace Acoretum calami. Na území ČR se objevil v 16. století. V současnosti roste v roztroušeně až hojně po celém území ČR, hlavně však v teplejších oblastech, ve vyšších horských polohách chybí. V posledních desetiletích je vlivem nepříznivých hospodářských zásahů dost na ústupu.

Období květu: červen až červenec

Tip: Čaj

1 lžičku mletého oddenku zalijeme ¼ l vody a necháme přes noc stát. Ráno mírně přihřejeme ve vodní lázni a pijeme 1 - 2 šálky denně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1319x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte