Psychosomatika krevní oběh: Červenec se soustředí na naši životní energii

Psychosomatika krevní oběh: Červenec se soustředí na naši životní energii

Krevní oběh je jakési potrubí, které rozvádí kyslík a živiny po našem těle a na oplátku zase převáží to nepotřebné do tzv. detoxikačních orgánů, kterými jsou v tomto případě zejména ledviny a kůže. Mnoho lidí klade důraz na správnou funkci srdce, ale tento orgán nemůže bez dobré kondice krevního oběhu svou činnost vykonávat správně. Právě měsíc červenec je ve východním celostním přístupu věnován krevnímu oběhu. Co nám psychosomatika krevního oběhu říká?

Čtěte také:

Příčiny strachu, úzkostí a panických atak

Psychosomatika: Když k nám mluví duše

Principy psychosomatiky spočívají v tom, že chápou naše tělo a duši (nebo psychiku) jako jeden celek. Pokud učiníme jakoukoli změnu, pak se tato změna promítne do celého systému. Může být nejen fyzická (například nevhodná/zdravá strava, nedostatek pohybu, úraz, málo/dostatek spánku, nadváha, kouření…), ale také psychická (strach, dlouhodobý stres, radost…). Nějaký nesoulad v těle se projeví na naší psychice, ale i naše psychika může ovlivnit naše tělo. A to pozitivně i negativně. Podle tradičních východních přístupů k oblasti zdraví se každý měsíc zaměřuje na jeden orgán. V měsíci červenci bychom měli podpořit náš krevní oběh.

Krevní oběh: Oheň v našem těle

Je dobré si připomenout, že v našem těle není jeden, ale hned dva krevní oběhy (lymfatický systém necháváme pro potřeby tohoto článku stranou). Malý krevní oběh vhání krev ze srdce do plic, kde dochází k jejímu okysličení. Velký krevní oběh tuto okysličenou krev (tedy obohacenou o kyslík) rozvádí po těle. Navštíví každý kout našeho těla. Na cestě zpět odvádí z těla „toxiny“, resp. látky, které naše tělo již nevyužije a je třeba je vyloučit pryč. To v tomto případě činí zejména přes ledviny, játra a kůži (ano, kůže je jeden z hlavních detoxikačních/čistících orgánů). S trochou nadsázky lze říci, že krevní oběh je tím, kdo roznáší život po našem těle.

Krevní oběh – když se hlásí problém

Nejčastějšími obtížemi spojovanými s krevním oběhem jsou vysoký nebo nízký krevní tlak, kornatění tepen, poruchy srážlivosti krve, anémii, chronické žilní onemocnění (křečové žíly, metličky i hemoroidy), celková slabost organismu a změny srdečního rytmu (vč. arytmie) nebo tepu. Právě tempo srdce bývá nejčastěji spojováno s našimi emocemi, tedy i psychickým stavem. Co mohou tyto obtíže naznačovat?

1978

Psychosomatika aneb když krevní oběh má trable

Důležité je si uvědomit, že neexistuje jediný výklad příčin a důsledků. I v případě samotné psychosomatiky je třeba přihlížet k individualitě daného jedince, včetně jeho momentální životní fáze a situace. Potíže s krevním oběhem zpravidla naznačují určitou disharmonii v oblasti přijímané a vydávané energie, tzn. energie v našem těle může proudit příliš „pomalu“ (nízký krevní tlak) nebo „rychle“ (vysoký krevní tlak). V případě nízkého krevního tlaku však můžeme narazit i na nechuť jít do konfliktu, strachem ze změn nebo zdolávání životních výzev. U vysokého tlaku zase může být na „vině“ naše neochota poslouchat cizí názory (ne s nimi souhlasit, ale vyslechnout je), případně schopnost delegovat své povinnosti (nevěřím, že ostatní udělají práci dobře).

Psychosomatika: Pokládejte si ty správné otázky

Jak jsme naznačili, krevní oběh je často spojován se strachem ze života, případně vyhraněným názorem na něj. V obou případech se jedná o obranné mechanismy. Pokud vám tedy diagnostikovali některou z obtíží typickou pro krevní oběh, zkuste si položit některou z následujících odpovědí a počkejte si na odpověď.

  1. Jaký mám náhled na život?
  2. Mám dojem, že mi život uniká mezi prsty?
  3. Co všechno chci v životě opravdu stihnout?
  4. Jak sám sebe hodnotím? Jakou mám sebe-hodnotu?
  5. Umím žít v daný okamžik anebo se upínám do minulosti (idealizuji si vzpomínky) nebo do budoucnosti (těším se až…)?
  6. Jsem „smířen“ se svým osudem nebo jsem nějakou z těžkých životních situací ještě nezpracoval (úmrtí v rodině, rozvod, šikana…)?

Krevní oběh nám ukazuje, že navzdory všem událostem, kterými procházíme (ať už jim dáme jakékoli zabarvení), život jde dál. Je třeba si tento koloběh (oběh) uvědomit a jít s proudem (krví a energií).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?