Pryskyřník lítý /Ranunculus sceleratus/

čeleď: pryskyřníkovité

Pryskyřník lítý – popis

Středně vysoký pryskyřník lítý je přímý, obvykle 20 - 50 (ale někdy až 100) cm vysoký, dutý, lysý a odspodu bohatě větvený. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté (1 - 6 cm velké), střední lodyžní listy jsou krátce řapíkaté a jen trojsečné, horní listy pak přisedlé, kopinaté. Květy (korunní lístky) jsou světle žluté 1,5 - 3,5 mm dlouhé, kratší než časně opadavý zelený kalich. Plodem jsou cca 1 mm velké nažky, kterých je na plodním lůžku přibližně 80 - 110 ks. Typickým znakem je prodloužené (až 1 cm) plodní lůžko.

Pryskyřník lítý – léčivé účinky

Obsahuje ranunkulin – jeho štěpením vzniká jedovatý protoanemonin, ten se zasýcháním rostlin mění na nejedovatý anemonin (proto seno s pryskyřníkem jedovaté není). Celá rostlina je jinak jedovatá. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Využívá se ve farmacii.

Použitelné části pryskyřníku lítého: květ a nať

Období květu: červen až září

Pryskyřník lítý – pěstování

Pryskyřník lítý se vyskytuje téměř v celé Evropě, s výjimkou severních oblastí, dále pak roste v západní polovině Sibiře. Druhotně roste ve většině částí světa. U nás se vyskytuje roztroušeně po celém území s výjimkou od středně vysokých poloh po vysoké hory. Na Slovensku je  výskyt obdobný. Roste na bahnitých místech, v mokřadech, na březích rybníků, ale také v zaplavených bahnitých místech, v litorálech rybníků a vodních příkopech. Upřednostňuje prosvětlená nebo jen mírně zastíněná místa.

Tuto rostlinu je možné pěstovat v domácích podmínkách, stejně jako ostatní cibulnaté rostliny. Cibule se sázejí blízko jedna k druhé, zasypou se hlínou a dají na čerstvý vzduch. Když se objeví poupata, umisťují se do dobře osvětlené místnosti. V toto období vyžadují také přiměřenou teplotu vzduchu, bez velkých výkyvů a stále vlhkou půdu. Pravidelně se hnojí. Po odkvětu je nutné květy uříznout, a dále rostlinu zalévat, dokud neuvadnou listy. Také je nutné vyjmout cibulku, osušit ji a na jaře zasadit.

Tip

V léčitelství samovolně nepoužívat.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1264x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 750ml

MAHA NARAYANA olej 750 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 999 Kč

Tarika ajurvédský noční olej se…

Omlazující ájurvédská směs olejů se šafránem, cedrem, kurkumou  Pro…

Cena: 788 Kč

Tarika ajurvédský noční olej s růží…

ÁJURVÉDSKÝ KRÁLOVSKÝ NOČNÍ OLEJ S RŮŽÍ pro obličej, krk a dekolt Pro…

Cena: 488 Kč

Tarika ajurvédský noční olej s kadidlem…

Omlazující směs olejů Pro obličej, krk a dekolt. Pro všechny typy pleti nad 16…

Cena: 348 Kč

VEGA BEZ SOLI a glutamanu 150g DNM

Sušená zelenina s kurkumou Kořenící přípravek VEGA je zdravou variantou…

Cena: 88 Kč

Kitchen King Masala 50g DNM

Směs koření na zeleninu Směs koření Kitchen King Masala je určena…

Cena: 52 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte