Hlavička

Prvosenka jarní utlumí silný kašel

1. 4. 2020

Prvosenka jarní je skoro zázračnou bylinou. S jarem přichází do našich luhů a hájů malý, žlutý přítel dýchacího ústrojí. Prvosenka jarní je ideální na bylinou léčbu kašle, nachlazení a odhlenění. Její mocné účinky si poradí také s různými záněty.

Co obsahuje prvosenka?

Mluvíme-li o prvosence, myslíme tím souhrnně dva druhy, které můžeme najít v našich zeměpisných končinách. Jsou to Prvosenka jarní a Prvosenka vyšší. Prvosenka jarní kvete později a v nižších polohách než její ekvivalent. Při sběru a použití v lidovém léčitelství se mezi těmito druhy rozdíl nedělá. Účinné látky se dříve získávaly u prvosenky z oddenku a květů rostliny. Oddenek  by se v rámci etického sběru bylin sbírat neměl, ve většině států je chráněný. Nejméně účinnou částí rostliny jsou listy. Květy prvosenky se sbírají na jaře, mohou se používat čerstvé nebo sušené, obsahují silice, glykosidy primaverin a primulaverin, flavonoidy, karoten a saponiny, kyselinu askorbovou. 

Flavonoidy například chrání buňky našeho těla před projevy oxidačního stresu, jsou prevencí nádorového bujení. Glukosidy primaverin a primulaverin podporují uvolňování hlenů z dýchacího systému. Květy prvosenky se používají buď v sušeném, nebo čerstvém stavu, připravuje se z nich nálev nebo maceráty. Její listy mohou být použity do jarních salátů.

Prvosenka na kašel a dýchací cesty i pro uklidnění

Prvosenka se díky obsahu triterpenových saponinů, které mají schopnost ředit hlen, používá hlavně jako čistič dýchacích cest, plic a prostředek proti kašli. Účinně napomáhá vykašlávání. Může velmi efektivně léčit projevy bronchitidy, ale také suchý nebo chronický kašel. Působí jako mírné sedativum. Lepšího účinku prvosenky na dýchací ústrojí lze dosáhnout v čajových směsích její kombinací s dalšími bylinami. Nejčastěji se k ní přidává lékořice, tymiánem,, anýzem, podbělem. V Itálii se z prvosenky dělá sirup, který se používá právě na infekce dýchacích cest.

Prvosenka snižuje dopad stresových situací na náš každodenní život, podporuje hluboký a klidný spánek. Proto se její květy mohou přidávat do bylinných koupelí pro nervově oslabené jedince. V čajových směsích proti migrénám ze stresových situací, při nespavosti a nervových poruchách se kombinuje prvosenka s kozlíkem, květem levandule, chmelem, třezalkou, kuklíkem.

Prvosenka jarní na záněty

Prvosenka obsahuje flavonoidy, proto je výborným pomocníkem při projevech zánětu v našem organismu. Protože působí potopudně a močopudně, zahřívá organismus, snižuje projevy infekce a odvádí z těla přebytečnou vodu. Napomáhá tak snížení horečky a otoků, podílí se na eliminaci močových kamínků a zánětů močopohlavního ústrojí.

Prvosenka na bolesti a křeče

Prvosenka se efektivně používá také při bolestech hlavy a své nezastupitelné místo má při starosti o pohybový aparát. Tradičně se jí léčí bolesti pohybového aparátu. Lze ji indikovat při artróze, revmatoidní artritidě, revmatu, bolestech trojklanného nervu. Odvar anebo olejový macerát z květů prvosenky se může použít také na uklidnění modřin a podlitin. Pokud trpíte křečovými stavy, prvosenka je jednou z bylin, která podpoří jejích zmírnění.

prvosenka-jarni sx200Prvosenka je velmi účinná zejména v bylinných směsích

Jak připravit nálev z prvosenky?

Odvar z prvosenky se připravuje tak, že přidá jedna lžíce květů prvosenky do čtvrt litru vody a vaří se po dobu deseti minut. Scedí se, ochutí medem a následně se pije po jedné lžíci každé dvě hodiny. Odvar je vhodný při chorobách dýchacích cest. Květy se mohou také vymacerovat v suchu a temnu po dobu jednoho měsíce v kvalitním rostlinném oleji a používat následně na mazání postižených míst třeba při bolestech pohybového aparátu nebo výskytu modřin.

Prvosenka jarní a kontraindikace

U většiny bylin musíme dávat pozor na jejich dávkování a kontraindikace a prvosenka není výjimkou. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Pacienti, beroucí léky na ředění krve, by prvosenku užívat neměli. Větší dávky prvosenky vykazují nízkou toxicitu, mohou způsobit nevolnost nebo zvracení, nedoporučuje se užívat více než 1 g byliny denně. Může být problematická u lidí, alergických na aspirin. Abyste zabránili možnému předávkování, používejte prvosenku raději v bylinných směsích.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_57391697_M

Lékárna Levandule: vše pro vaše zdraví

Hledáte ve vašem okolí lékárnu, na kterou se budete moci spolehnout? Zkrátka místo, kam zajdete pro léky a...

Fotolia_54803952_XS

Rubus Pharma s.r.o.: Lékárna Rožnov pod Radhoštěm

Lékárna RUBUS zajišťuje v Rožnově pod Radhoštěm výdej léků a prodej zdravotnických pomůcek již...

2

U Svaté Ludmily: Lékárna Stará Boleslav

Lékárna U Svaté Ludmily Stará Boleslav je současně kamenná lékárna, která funguje rovněž jako e-shop pro...

Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny

Malé soukromé lékárny mají i v dnešní době své pevné místo v lékárenském odvětví. Profesionální personál...

lekarna-libusina

Lékárna Libušina, Bechyně

Lékárna Libušina v Bechyni navazuje na mnohaletou tradici soukromých maloměstských lékáren. Svým klientům poskytuje...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte