První vztah? Pomozte dítěti zvládnout táborovou lásku

První vztah? Pomozte dítěti zvládnout táborovou lásku

První vztah je často záležitostí léta. Dříve to byla velká táborová láska, dnes tomu není o moc jinak. Život dnešních dětí se sice od těch předchozích generací v mnohém liší, ale určité aspekty první lásky zůstávají. Zčervenání tváří, zrychlený dech a horká krev v žilách. Tato fáze první lásky je podle řady odborníků velmi důležitá. Téměř dospělý při ní mimo jiné totiž ochutná, co s ním dokáže udělat touha. Podle věku se může dokonce jednat o prvního sexuální partnera vašeho dítěte. Vězte, že role rodiče je zde velmi důležitá. Jak podpořit dítě v této životní fázi, aby byla důležitým mezníkem, a ne zničující vzpomínkou?

Čtěte také:

Láska je chemie. Vědci přesně ví, co se děje v našem těle, když jsme zamilovaní!

Kdy je dítě „zralé“ na první vztah?

S trochou nadsázky lze říci, že první vztahy budujeme již ve školce. Nejedna holčička se zde „zamiluje“ do spolužáka a ani chlapečkům nechybí láskyplný pohled na spolužačky. První intenzivnější vztahy však vznikají výrazně později. Řada rodičů se jim brání se slovy: „Na to máš ještě čas,“ ale jediné, čeho dosáhnou je zatajování a vytvoření tabu. A to tlačí. Ať se nám to rodičům líbí nebo ne, děti rostou. Navíc došlo k rozvolnění společenských norem, vyšší informovanosti, otevřenosti v komunikaci, a hlavně existuje lepší příležitost se seznamovat. První „vážnější“ vztahy tedy mohou navazovat i děti kolem 13 let, i když se sexuální aktivitou by skutečně měli posečkat. Jejich těla vypadají téměř dospěle, psychika je ještě ve výcviku. Zde je role rodiče nezastupitelná.

První vztah dítěte: 7 tipů, na co pamatovat

  1. Nezesměšňovat! Za žádných okolností si z vztahu vašeho dítěte nedělejte legraci. Uvědomte si, že vaše zkušenosti dítě nemá. Na druhou stranu, věštecké umění je stále ještě většině z nás zapovězena. Budoucí partnerství skutečně může vzniknout již ve školce! Na druhou stranu vztahům nepřikládejte ani „smrtelnou“ důležitost.
  2. Buďte příkladem. Dítě ať u vědomě nebo nevědomě kopíruje vzorce chování svých rodičů. Jsou důležití otec i matka (a nemusí nutně žít spolu). Slušnost a vzájemný respekt je důležitý, a to navzdory možným neshodám.
  3. Platonická fáze je důležitá! Nechte své dítě „zamilovat“ se. Zároveň mu vysvětlete, že ne každá láska je o neustálém ochmatávání, líbání a nalepení těla na tělo (jak se může zdát z filmů, videí na internetu či časopisů). Někdy jen stačí „poprvé se vést za ruku.“ Nenechte své dítě o tuto fázi přijít. Mladé ženy se naučí vnímat své teritorium a potřeby, muži se naučí trpělivosti. Není to staromódní, naše hormony fungují stále stejně navzdory vnějším změnám společnosti.
  4. Mluvte i o sexu. Možná pokrčíte rameny, že vaše dítě přeci ví, jak vznikají děti, ale vězte, že od teorie k praxi je to velký krok. Pornografie ani ilustrační knihy v tomto nepomohou. Naopak mohou u obou pohlaví vytvořit mylnou představu, jak celý sexuální akt probíhá. A to bohužel vede k prudkému snížení sebevědomí. Vysvětlete vysvětlíte, jak to ve skutečnosti chodí a vymažte fámy z internetu.
  5. Ochrana. U chlapců i dívek nezapomeňte zdůraznit, že ochrana není jen z důvodu nechtěného otěhotnění, ale zejména jako ochrana před nákazou nemocí. Muži by měli synům ukázat, jak se nasazuje kondom.
  6. Antikoncepce? Antikoncepce je velmi kontroverzní téma. Řada lékařů ji předepisuje dívkám bez ohledu na jejich sexuální život. Výsledkem může být zvýšené riziko vzniku problémů při otěhotnění za dalších x let či zdravotní komplikace. Navíc, pokud dívka antikoncepci bere, změní se jí také náhled na výběr partnera (její hormony se zkrátka chovají jako by byla těhotná nebo v přechodu).
  7. Nepromítejte své představy a traumata do dítěte. Odpusťte si věty typu: „Ten tě stejně opustí.“ „S tím si nic nezačínej, protože…“ „Pozor, aby…“ Uvědomte si, že se může jednat o vaše strachy (vyvolané nějakým osobním traumatem), které s dítětem a jeho vztahem nemají co společného.
  8. Komunikace! Nad vším, co bylo řečeno, vládne umění komunikace. Najít hranici zájmu, rodičovské zodpovědnosti a dostatečné volnosti je umění, které chce trénink. Pokud máte obavy, zkuste je s dítětem komunikovat. Zákazy, citové vydírání ani dvojsmysly zpravidla nefungují (dlouhodobě).

2363 

První vztah může přinést i první zklamání

Málokdo má to štěstí, že s první láskou vydrží celý život. Existují takové příběhy, avšak běžnou realitou nebývají. První láska je důležitá, protože na ni zpravidla nezapomeneme. Vaše podpora, pokud první vztah nevyjde, bude důležitá, i třeba jen tím, že dítě obejmete beze slov. Opět věty typu: „On/Ona za to nestál/a…“ nepomohou. Nechte dítě vyplakat, vyvztekat, projít si touto bolestivou fází, ale zároveň není třeba v tom dítě dlouhodobě podporovat. Naopak zapracujte na jeho sebevědomí. V určitý moment je třeba se vydat získanou zkušenost zase posunout o krok dál. Může pomoci i sdílení vašeho osobního příběhu. Třeba, že jste někoho milovali a on vás nechtěl.

Perlička na závěr: Líbání jako razítko

Věděli jste, že líbání je jednou z cest, jak naše tělo pozná, že druhý jedinec se k nám hodí? Ne? Je to tím, že tělo vyhodnotí mikroorganismy a „zdraví“ jedince podle složení slin a následně i kompatibilitu s naším tělem. Naučte tedy své děti vnímat, co jim opravdu říká jejich tělo (a ne splašené hormony).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.