Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

Příčiny těchto stavů bývají velice různorodé. Na prvním místě je nedostatek spánku nebo spánek nekvalitní, dále za stavy únavy nese zodpovědnost stres, mnohdy i nadměrný stres a celkové psychické a fyzické vypětí během dne. Příčinou může být i špatná životospráva, nepravidelný denní i jídelní rytmus, užívání léků a konzumace alkoholu.

Čtěte také:

Narkolepsie

Únavou rozumíme subjektivní pocity vyčerpání a únavy, ztrátu energie. Dalšími znaky je ospalost, neustálá potřeba spánku, ale i bolesti svalů a kloubů, částečná nebo úplná ztráta zájmů, či ztráta zájmu o svůj vzhled a péči o sebe sama.

Unaveni se můžete obvykle cítit po nějakém náročném fyzickém výkonu, po práci přesčas, z nevyspání či ze sezónního onemocnění. Takováto únava je normální a po nějaké době odezní. Únavu však paradoxně může způsobit i nedostatek pohybu, pokud totiž dostatečně nezásobíte kyslíkem Vaše svalstvo, pak Vám i malá námaha a pohyb způsobuje potíže a svalstvo začíná ochabovat. V takovém případě Vám pravidelný pohyb pomůže. Zahrňte do Vašeho denního programu procházku nebo krátké cvičení a uvidíte, jak se Vám zlepší nálada i celkové naladění a energie bude najednou více.

Dlouhodobá přetrvávající únava je nepříjemná, pokud tomu u Vás tak je, je na čase zjistit její příčinu a začít s ní účinně bojovat. Je možné, že únava Vám signalizuje i nějaké zdravotní obtíže a ty mohou časem dokonce ohrozit Váš život.

Příčiny nadměrné únavy a ospalosti

1. Stres

Při dlouhodobém působení stresu můžete začít mít problémy s dýcháním, se srdcem nebo se u Vás objeví žaludeční vředy. Mnoho lidí utíká před každodenním stresem do spánku nebo denního snění. Tělo se podvědomě náporu problémů brání. Mnohem lepším způsobem, než před stresem utíkat do spánku či k alkoholu, je překonat jej vlastní vůlí. Najděte si v nabitém dni čas jen sami pro sebe a pro to, co Vás těší a dělá Vám dobře. Ať už jde o sport, jógu či posezení s přáteli. Vaše aktivity se snažte také pravidelně střídat, bude to zajímavější a ve své podstatě i efektivnější. Pokud se Vám to nepodaří v pracovním týdnu, pak „povinně“ odpočívejte aspoň o víkendu.  Podnikněte cokoliv, co Vám dodá energii a sílu, ať už jde o návštěvu galerie nebo vycházku do přírody.

2. Chudokrevnost

Nedostatek hemoglobinu způsobuje, že kyslík není z plic roznášen dostatečně do ostatních částí těla. Když nejsou tkáně a orgány dostatečně zásobeny kyslíkem, pak dochází k únavě. Chudokrevnost lze poměrně jednoduše zjistit lékařskými testy a účinně s ní bojovat, léčit ji. Již pouhá úprava jídelníčku s těmito stavy dokáže hodně napomoci.  Špenát, brokolice, maso i luštěniny zvyšují produkci červených krvinek. Je možné též užívat tzv. železité víno.

3. Kofeinové přetížení

Mnoho z nás má ve zvyku dát si po ránu dobrou kávu, pro lepší start do pracovního dne. Někdy však nezůstane pouze u jedné kávy. Ačkoliv kofein je sice na jednu stranu stimulantem, na některé jedince, především při jeho nadměrném užívání, může začít působit přesně opačně. Řešením je vynechat přísun kofeinu, omezit i pití čaje a energetických drinků. 

4. Snížená činnost štítné žlázy

V dnešní době má obtíže se štítnou žlázou hodně lidí a u mnohých je diagnostikována její zhoršená funkce již v poměrně mladém věku. Krevními testy je možné detekovat počet hormonů štítné žlázy, je-li jejich počet nízký, pak je doporučena vhodná medikamentózní léčba. Funkcí štítné žlázy je řídit celý náš organismus, proto je její správná funkce pro nás velice důležitá.

5. Nezdravé stravovací návyky nebo potravinová intolerance

Jídlo má sice schopnost dodávat nám energii, je ale možné, že aniž to víme, jsme na některé druhy potravin alergičtí. Mírná potravinová nesnášenlivost může být příčinou Vaší únavy a ospalosti během dne. Pokud máte podezření na to, že některé jídlo Vám může únavu způsobovat, pak jej zkuste pomalu z jídelníčku vynechávat. Na vině mohou být především mastná a těžká jídla, nedostatek tekutin během dne, nedostatek vitamínů nebo nadměrná konzumace uzenin. Zkuste upravit svůj jídelníček. Jezte pokud možno pravidelně a svému tělu se snažte správnou stravou odlehčovat. Detoxikace těla rovněž může pomoci, Vaše tělo je totiž průběžně zaneseno různými toxiny, pravidelně také dbejte na zlepšování své fyzické kondice.  

6. Nediagnostikované onemocnění srdce

Pokud se objevují potíže u běžných denních činností, jako je chůze do schodů nebo úklid domácnosti, pak je možné, že Vaše srdce hlásí nějaký ten problém. Na místě není panika, ale porada s Vaším lékařem. Včasná diagnostika je vždy lepší než podceňování problému a rozvoj onemocnění.

7. Nedostatek spánku

Tzv. spánkovou apnoí (nedostatečností spánku) je možné trpět i v případě, že spíte dostatečně dlouho a chodíte spát pravidelně. Spánková apnoe se projevuje tím, že během noci a spánku na chvíli přestanete dýchat, tělo se mírně probudí a tím se naruší Váš spánkový rytmus. Diagnostika ve spánkové laboratoři Vám může pomoci, zde Vám také doporučí následnou léčbu či řešení problémů.

8. Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou patří mezi poruchy spánku. Člověk stižený tímto onemocněním mívá obvykle před usnutím nepříjemné pocity v dolních končetinách, cítí tupou bolest a podobně. Takovéto pocity vyvolávají těžko překonatelnou potřebu nohama pohybovat. Při pohybu končetinou obtíže ustoupí, takovýto pohyb však zabraňuje usnutí. Ve chvíli, kdy celé tělo už přechází do stádia klidu a je připraveno na odpočinek, začnou být nohy neklidné a v pohybu. Tento syndrom může být i dědičný a objevuje se ve spojitosti s dalšími jinými nemocemi. V těhotenství se příznaky neklidných nohou rovněž mohou objevit, avšak většinou po narození dítěte zmizí.

9. Chronický únavový syndrom

Cítíte se unavení hned po probuzení a únava neodeznívá? Takovýto stav neradno podceňovat, může se totiž jednat o závažné onemocnění. Vyčerpanost pak trápí nejen imunitní systém, ale i všechny procesy v našem organismu, jsme pak nejen vyčerpaní, ale i mnohem více náchylní k různým onemocněním. Chronický únavový syndrom trápí ve světě asi 17 milionů lidí. Prvními příznaky tohoto onemocnění jsou únava, letargie a slabost, kombinovaná s pocity apatie a nedostatku energie.  K dalším příznakům se řadí bolesti v krku a na hrudi, závratě, úzkosti a zmatenost a další symptomy, jejichž původ není zcela znám. Objevují se i prudké změny hmotnosti, nestabilní emoční stavy, snížení práceschopnosti.

Ospalost a únavu nepodceňujte

Ospalost je přechodným stavem mezi bděním a spánkem. Příznaky ospalosti jsou rozmazané vidění, zívání a těžká víčka. Ospalost neberte na lehkou váhu, někdy může být totiž přímo smrtící, je častou příčinou nehodovosti na dálnicích. Cítíte-li se během řízení motorového vozidla unavení a ospalí, raději na chvíli zastavte a odpočiňte si.

prokrastinace

Doporučené postupy pro odstranění únavy

  • Pravidelný spánkový režim a plnohodnotný spánek

Pokud je to jen trochu možné, navykněte si chodit spát ve stejnou dobu a také v určitou dobu vstávejte. Dospělý jedinec by měl spát ideálně šest až osm hodin denně. Pravidelný spánkový režim Vám dodá potřebnou energii a Vy nebudete pociťovat nadměrnou únavu.

Nestačí však pouze dostatečný čas spánku, ale Váš spánek musí být rovněž intenzivní a „výživný“, jen tak se tělo zregeneruje a dostatečně si odpočine. Kvalita Vašeho spánku však souvisí i s dalšími jevy, jako jsou vhodné lůžko a matrace, teplota v místnosti, vyvětraná místnost, stres během dne i strava. 

  • Pitný režim

Nemá-li člověk dostatečný přísun tekutin, pak se cítí mnohem více unaven. V průběhu dne by měl člověk vypít alespoň dva litry tekutin.

  • Vynechejte alkohol

Konzumace alkoholu ve zvýšených dávkách výrazně přispívá k vyšší únavě a unavitelnosti především v následujícím dni poté, co popíjíte.

  • Omezte sladké nápoje

Povzbudivost sladkých nápojů je sice nepopiratelná, ale jejich účinek přetrvává jen po určitou dobu a následně přichází opětovná únava.

  • Omezte kávu

Kávu rozhodně nikdy nepijte předtím, než půjdete spát. Zbytečně se nabudíte a důsledkem bude nekvalitní spánek a tudíž i únava druhého dne.

  • Dopřávejte si pauzy během pracovního dne

Pokud se v práci cítíte unaveně, dopřejte si malou pauzu a třeba se i trochu protáhněte. Odpočine si Vaše tělo, rozproudíte krevní oběh a i Vy si odpočinete psychicky. 

Dostatek pohybu je skvělou prevencí proti únavovým stavům a pocitům, procházka či pobyt na čerstvém vzduchu, v tělocvičně či bazénu spolehlivě pomohou. Po takovémto pohybu budete také večer lépe usínat a Váš spánek bude kvalitnější, což rozhodně druhý den poznáte.  

K zamezení ospalosti a únavy pomáhá i správné a hluboké dýchání. Špatné dýchání způsobuje, že Vaše tělo není dostatečně zásobeno kyslíkem.

Teplota v místnosti, kde pracujete či spíte, je také velice důležitá. Větrejte dostatečně často a v interiéru si vytvořte optimální tepelné podmínky, přílišná teplota přispívá k vyšší únavě. Pokud pocítíte únavu, zajděte si na pár minut na čerstvý vzduch.

Stravujte se zdravě a také pravidelně. Nezapomínejte na snídani, nevynechávejte oběd ani večeři a vhodné je zařadit i alespoň malé svačinky. Nepravidelná strava vede k tomu, že se člověk během dne cítí více unavený.

Do svého jídelníčku zařaďte hodně zeleniny. Zelenina obsahuje vitamíny a mnohé další, pro náš organismus potřebné látky. Doporučit lze třeba brokolici, ta obsahuje velké množství vlákniny, vápníku a vitamínu C. Právě vitamin C napomáhá snižování únavy. Další potravinou dodávající energii je čočka. Energii Vám dodají i banány, jsou přírodním zdrojem cukru. Ráno Vás zase skvěle nastartují ovesné vločky.

Můžete užívat i různé potravinové doplňky pro dodání energie. Proti ospalosti a únavě skvěle působí skořice a doplňky se skořicí, pro své všestranně pozitivní účinky je známý zejména v asijských zemích žen-šen.

Skvělým bylinným pomocníkem v boji proti únavě je třezalka. Tato bylina podporuje akceschopnost organismu i zlepšuje náladu.

Pozor na „zabijáky spánku“.  Jsou jimi především televizní obrazovka a také doprava – přemísťování se na delší vzdálenosti. Hodně lidí stráví velkou část svého dne v dopravních prostředcích, při cestování autem, při dojíždění za prací a podobně. Délku cestování bohužel většinou změnit nemůžete, ale zkuste si alespoň vylepšit podmínky cestování. Pomůže Vám, když se při cestování naučíte i relaxovat a pokud můžete, vyhněte se nočnímu řízení auta. Televizní obrazovky, a také veškeré elektronické přístroje, silně narušují spánek. Když bdíte a navíc spíte ne v úplné tmě, zabraňuje se tím vylučování hormonu melatoninu. Vyhněte se užívání počítače alespoň hodinu před spaním, i tím se zlepší kvalita Vašeho spánku.



Diskuse k článku

  • Tyna Bur

    13:57 7. 10. 2018 +8
    Nezávidím Vám, ale znám to..Chodím do práce za 11tis.jsem rozvedená a z výplaty mi jde víc než 9tis.díky bývalému manželovi pryč.Dělám těžkou práci a jsem pořád unavená a sílu na to abych si přivydělala vážně nemám. A někteří chytráci řeknou běž jinam, ale nejistota je daleko horší než "špatná"jistota. Držte se a snad jednou bude líp a odhodláme se s tím něco udělat. (A vzkaz pro ty co jen uráží a moralizují, tohle není stěžování ani mrčení, tohle je život obyčejných lidí). Rodinám se pomáhá málo ,ale pomáhá, důchodcům se přidává taky málo, ale přidává aspoň formou výhod v dopravě, ale rozvedeným podotýkám ne vlastní vinnou se nepomáhá a nikdy nepomáhalo. Kdo má dítě ještě zjíská něco od otce dítěte (vím, že ne vždy), něco od státu..Ale rozvedéná bezdětná žena to lehké opravdu nemá.
  • Ladislav

    09:03 15. 8. 2018 +4
    Tak přestaň být otrokem a vyměň práci.
  • Marek

    14:09 8. 9. 2017 +27
    Stimhletim fabrikanskym zivotem si zadelavas na budouci nemoci.
  • AlZem

    11:14 28. 7. 2017 +8
    Ovesné vločky jsou primárně bezlepkovou potravinou. Sklizní a zpracováním dochází ke kontaminaci lepkem. Takže směle do nich. Ideální snídaně ☺
  • xDee

    09:40 30. 5. 2017 +3
    a co teprv lupusová únava. tu nepřespím a nepřerelaxuju:-(((
  • monique

    03:57 10. 5. 2017 +1
    ne, v jedné velké německé automobilové firmě :-(
  • Veronika

    19:15 8. 5. 2017 0
    Pracujete v Donghee ?? :D
  • :-D

    16:15 14. 2. 2017 +1
    :-D
  • Tojsemja

    14:08 17. 10. 2016 +1
    Vlocky obsahuji daleko mene lepku uz proto ze jsou ovesne a taky proto,ze jsou to vlocky,tedy cela krouhana zrna bez pluh.
    Daleko horsi na lepek je vsechno bile pecivo ktere je tvoreno jen vymletou moukou s hromadou lepku.
    Placnete si po ranu na housku jeste "suchy"salam a vyhrajete unavu na cely den :-)
  • Andrea Rychtárová

    07:48 30. 8. 2016 +1
    Já teda s ovesnýma vločkama po ránu fakt problém nemám, naopak mi dost upravily trávení a taky pomáhají vyrovnat hladinu cukru v krvi. Samozřejmě, že pokud se vyhýbáte lepku, asi si je nedáte, to je logické. Nemyslím, že je třeba někoho nazývat soudruhy.
  • Ivan Hoe

    07:31 30. 8. 2016 -32
    Ovesné vločky po ránu ? Takže přetížit lepkem organismus na celý den ? Tak to jste se soudruzi asi pomátli...
  • David

    17:10 21. 6. 2016 +2
    Uteč kámo!!!!!
  • Emil

    00:07 19. 1. 2016 0
    reakce na Simona
  • Martin

    12:04 28. 11. 2015 -7
    Veľmi pekný článok, veľmi ste mi pomohli a poradili!
  • Monique

    01:00 27. 12. 2014 +5
    Děkuji za pochopení. Máte pravdu, tohle už není práce, ale utrpení.fyzické i psychické. Vím o několika lidech, kteří stejně jako já už musí brát kvůli této práci antidepresiva. A nemají jinou možnost, protože v dnešní době si nemohou dovolit změnit zaměstnání a jít do nejistoty, protože dnes člověka ve zkušební době snadno vyhodí a octne se bez práce a zůstane na vše sám (když je rozvedený).
  • Renda Yeti

    10:02 14. 12. 2014 +6
    Pokud zustanete v teto praci, tak ano, pro zdravi prospesny na pravidelny rezim muzete zapomenout :) ps:pokud mate problem dojit na zachod,tak uz to neni ani prace ;)
  • Monique

    09:55 14. 12. 2014 +36
    Jak mám mít pravidelný spánkový režim, když pracuju na 3 směny, při ranní vstávám ve 3.30 a ranních je často 6 za sebou, potom následují noční směny, taky jich někdy bývá 6 za sebou, potom je týden odpolední. Je zázrak, když v týdnu máme jen 5 pracovních dnů. Jak mám dodržovat pitný režim, když v práci je problém dojít si na WC, jak si mám dopřávat pauzy během práce, když přestávku mám předem danou zaměstnavatelem a často stačí jen k tomu, vystát si frontu pro obědy, rychle si dojít na WC a už zase honem pracovat. Tyhle vaše rady jsou tak pro kancelářské zaměstnance, ne pro otroky ve fabrikách :-(
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.