Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity není jednorázovou akcí, je to setrvalý proces učení. Patogeny z vnějšího světa nezmizí, dokonce mají tu schopnost se přizpůsobovat změněným podmínkám. Proto bychom o svou imunitu měli pečovat. Posílení imunity u dětí je klíčové i v tom, že se jejich imunitní systém učí ještě intenzivněji než u nás dospělých. Jak na přirozené posílení imunity u dětí?

Čtěte také:

Imunita - prevence boreliózy

Dětská imunita se od dospělé liší

Dříve než se pustíte do bezhlavého posilování imunity u dětí, je třeba si uvědomit, že potřeby dítěte a dospělého se liší. Zejména v prvních letech života – většina odborníků se shoduje na období mezi šestým a sedmým rokem života se buduje její základ. Právě tato doba rozhoduje, jak bude jedinec zvládat útoky zvnějšku, ale i zevnitř. Imunita totiž není „jen“ obrana proti vnějším patogenům (ať už virům, bakteriím, plísním…), ale také pečuje o správnou činnost buněk uvnitř těla. Pokud tak nečiní nebo je naopak příliš aktivní, mohou se objevit alergie, autoimunitní onemocnění a řada dalších nepříjemných chronických potíží. Dětská imunita se tedy buduje postupně. Pokud jsou její reakce „zdravé“, pak „útoky“ zvládne a učí se na nich.

Imunita u dětí: Dbejte na pestrou stravu

Naše imunita je značně závislá na tzv. střevním mikrobiomu, respektive jeho diverzitě (pestrosti). Zjednodušeně řečeno, čím pestřejší je skladba našich mikroorganismů ve střevě (a na správných místech), tím snadněji se dítě „ubrání“ případným patogenům. Pestrosti však dosáhnete jen tím, že dítě bude konzumovat pestrou stravu. Jednostranně zaměřené stravování, jakkoli dobře míněné, může paradoxně dítě spíš oslabit. Velkou úlohu hraje také kojení v prvních měsících (někdo uvádí do 2 let dítěte) života. Díky mateřskému mléku dítě získává (mimo jiné) cenné mikroorganismy od matky. První alergeny (např. lepek) odborníci doporučují postupně zařazovat od půl roku života.

Posílení imunity u dětí? Zařaďte Omega 3, vitamin D a vitamin C

Vedle pestré stravy je dobré během náročnějších období (například podzimní návrat do škol, chřipkových epidemiích apod.) je dobré zvážit vhodné potraviny, případně doplňky stravy, které imunitu přirozeně podporují. A spolu s ní ještě působí na řadu důležitých funkcí.

Omega 3 mastné kyseliny – většina lidí si jej spojí s kardiovaskulárními chorobami (resp. prevencí proti nim), ale Omega 3 toho umí výrazně více. Posiluje imunitní systém (zejména její účinné látky DHA a EPA), činnost mozku (podporuje soustředění a paměť) a řada studií dokazuje, že jsou prospěšné i u dětí s ADHD. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách, mořských řasách a plodech. Bohužel rostlinný zdroj (lněná semínka, avokádo…) obsahuje jinou účinnou látku (ALA), kterou naše tělo musí nejprve přeměnit na DHA či EPA a její účinnost je pak jen v řádu několika procent (vs. živočišné zdroje cca 85 %). SZÚ označilo Omega 3 dokonce za jednu z možných látek sloužících jako součást prevence proti koronaviru.

Vitamin D – přirozeně jej získáváme ze slunečního záření, u dětí je vedle podpory imunity zásadní též pro správný vývoj kostí, chrupavek, ale i mozku. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách. Podle statistik SZÚ je ho dlouhodobě v našich tělech nedostatek. Proto je vhodné zvážit i kvalitní doplňky stravy.

Vitamin C – v létě jsou zahrady plné vitaminu C (třešně, jahody, rybíz, brusinky, růžičková kapusta, květák, rajčata, šípek), který je dlouhodobě spojován právě s imunitou. Vedle toho podporuje nervovou soustavu a chrání buňky před oxidativním stresem.

Mezi látky, které ještě přirozeně imunitu (nejen dětí) podporují jsou například zinek (pozor však při podezření na boreliózu – bakterie Borrelia se na rozdíl od ostatních bakterií živí právě zinkem!), česnek, zázvor, cibule, kurkuma s pepřem.

9707 

Posílení imunity: Pobyt venku za každého počasí

Pohyb a „čerstvý“ vzduch je pro imunitu dítěte velmi zásadní. Stejně jako dostatek „zdravé“ špíny. Právě přemíra hygieny a dezinfekcí je pro vývoj imunitního systému dítěte ohrožující. Zdravé hygienické návyky (mytí rukou po toaletě apod.) jsou samozřejmostí, ale hysterie, že dítě pojedlo trochu bahna nebo kočičí žrádlo je již spíš na škodu. Imunita i dítě mají například v dešti možnost zvyknout si i na trochu nepohodlí. Skvělou variantou je například stanování, třeba i na zahradě. Pokud prší, nazujte holínky, dejte pláštěnku a zkuste skákat v loužích. Vždy je samozřejmě nutné přihlédnout k aktuálnímu stavu dítěte.

Posílení imunity: Ach ta psychika!

Velkou roli v případě imunitních reakcí hraje samozřejmě také psychika. Zejména o prázdninách, kdy se již příliš nenosí prázdniny u babičky po celé dva měsíce, ale spíš neustálé přebíhání mezi zážitky, toho na dítě může být zkrátka moc. Dovolte si jednou „nic“ nedělat. Třeba se válet v posteli, na zahradě nebo si jen udělat piknik. Pokud je dítě častěji nemocné (může se přidat i noční pomočování), zkuste si s ním sednout a „popovídat“. Spíš ho nechte vyprávět. Může se ukázat, že nějaká událost v jeho životě na něj má velmi oslabující účinky (může to být věta od kamaráda, rozvádějící se sousedi anebo strach z něčeho).

Imunita u dětí: Pořiďte domácího mazlíčka

Možná jste již zaznamenali, že děti, které vyrůstají spolu se zvířaty jsou do určité míry zdravější. Důvodů bychom našli mnoho, ale mezi dva zásadní patří autenticita zvířete, které je schopno vracet bezpodmínečnou lásku téměř za každých okolností a druhou je opět podpora střevního mikrobiomu dítěte. Zvíře totiž rozšiřuje rozmanitost. Příjemným efektem je také výuka k zodpovědnosti.

Zajímavost na závěr

Pokud vaše dítě „jí holuby“, tedy spokojeně si vrtá v nose, aby ulovený výsledek následně snědlo, vězte, že i to je posílení imunity! Na nosních sliznicích se totiž zachycují bacily, které, pokud se v malém množství dostanou do střeva, může si na ně imunita vytvořit protilátky.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.