Pohádky na dobrou noc mají na děti pozitivní vliv. Čtěte jim!

pohádkyPohádky na dobrou noc podporují dětskou fantazii a trpělivost. 

Čtete svým dětem pohádky na dobrou noc? Pokud ne, zkuste s tím začít. Mají totiž na vaše potomky blahodárné účinky! Vaše děti jistě ocení společně strávený čas u jejich oblíbené knížky pohádek. Klasickou knihu a čtení z ní totiž nic nepředčí, avšak dnešní doba již této klasice moc nenahrává.

V dnešní uspěchané době někteří rodiče svým dětem pohádky na dobrou noc už tolik nečtou a dávají více přednost moderním technologiím, jako jsou mobily, tablety, nebo televize. A to je vlastně velká škoda. Podívejme se na účinky čtení pohádek z knížek trochu z blízka.

Pohádky na dobrou noc a jejich historie

Historie pohádky na dobrou noc je opravdu sáhodlouhá. První zmínky o pohádkovém vyprávění dětem se objevují již ve starověku. Knižní zpracování pohádek se však začalo vyvíjet až kolem středověku. Mezi nejstarší příběh s prvky pohádky můžeme například zařadit ten s názvem Jak kovář přelstil Ďábla. Jeho stáří se odhaduje na 6000 let. Do Evropy se pohádky dostaly pravděpodobně z Indie. Na evropské půdě se poprvé dětské pohádky v psané formě četly v roce 1697. Konkrétně se jednalo o Pohádky Matky husy od Charlese Perraulta. V devatenáctém století byly nejvýraznějšími průkopníky v tomto žánru známí němečtí bratři Grimmové. První pohádkovou sbírku pro děti vydali v roce 1812.

Pohádky na dobrou noc a jejich účinky na dítě

Klasické čtení pohádky na dobrou noc dítěti dává mnohem víc, než si myslíte. Vaše ratolest se díky pohádce učí rozpoznávat co je dobré a co ne, zároveň si díky ní vytváří určitou míru trpělivosti a soustředění. Čtení pohádek také tmelí rodiče s potomkem, vlastně díky němu trávíte zas o trochu více času spolu. A vaše dítě bude za každý společný okamžik vděčné. A jaké další hlavní účinky má čtení pohádky na dobrou noc?

  • rozvíjí slovní zásobu dítěte (což je obzvlášť důležité u dětí předškolního věku, které se připravují na školní docházku)
  • podporuje dětskou představivost, kreativitu a mimo jiné i empatii
  • dodává dítěti pocit jistoty, klidu a bezpečí

 pohádkaČas strávený čtením pohádky na dobrou noc tmelí rodiče s dítětem.

Kdy s čtením pohádky na dobrou noc začít?

Naskýtá se zde otázka, kdy je nejvhodnější se čtením pohádky na dobrou noc začít. Obecně lze říct, že začít číst můžete v momentu, kdy dítě je již schopno vnímat a chápat souvislosti děje ve čtené pohádce. Nejčastěji k tomu dochází přibližně kolem třetího roku života vašeho potomka. Mezi třetím až zhruba sedmým rokem dítěte obvykle rodiče čtou pohádky s uklidňujícím efektem, které jsou jednoduché a dítko po nich spokojeně usíná. V pozdějším věku přijdou dozajista momenty, kdy vaše ratolest již bude vyžadovat pohádky zajímavějšího děje, které budou mít určitou gradaci. Zpravidla se jedná o ty, kde figurují například akční hrdinové. Dramatické scény v knize se dítěti budou nejspíš líbit od osmého roku života a výše. Čtení pohádky na dobrou noc je ale v podstatě velice individuální záležitost a každé dítě bude vyžadovat něco jiného. Je jen na rodičích, jak jej pojmou a zda přáním svých ratolestí vyhoví. Čtením však můžete ve svém dítěti probudit i zájem o knihy všeobecně, a to je skvělá zpráva!

Pohádky na dobrou noc a zajímavá zjištění kolem nich

Pokud čtete dětem pohádky na dobrou noc, anebo se na ně společně díváte v televizi, určitě budete znát Popelku. Tato pohádka má velice dlouhou historii. Původní příběh se společnými prvky byl vyprávěn již v desátém století v daleké Číně. Dále historikové praví, že pohádka O dvanácti měsíčkách pravděpodobně pochází z našich luhů a hájů. Původně ji však používali kazatelé, a to ve čtrnáctém století. Čtěte si pohádky na dobrou noc, obohatí to nejen vaše děti, ale i vás.

Autor článku: Iveta Berezkinová


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte