Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Podzim je čas, kdy se příroda pomalu ukládá k odpočinku a platí to i v případě vašeho trávníku. Aby byl na jaře opět svěží a zdravý, musíte ho správně uložit ke spánku už nyní. Se začínajícími chladnými dny potřebuje trávník zvláštní péči, kromě pravidelného sekání, je ho třeba provzdušnit, odstranit usazené biologické nečistoty a použít speciální podzimní hnojivo. Vaše starostlivost bude na jaře odměněna pohledem na krásnou zelenou zahradu plnou života.

Čtěte také:

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Podzimní hnojení trávníku je důležité, předchází mu ale několik kroků

Krásný trávník je chloubou každého domu, za jeho pěkným vzhledem ale vždy stojí pravidelná a pečlivá práce. Nenechávejte nic náhodě a připravte váš trávník na zimu důkladně. Důležité je především správně provedené podzimní hnojení, které je odlišné od hnojení v jiných částech roku. Než k němu však přikročíte bude potřeba provést několik dalších kroků.

1. Pohrabejte a posekejte

Aby tráva také na podzim žila a rostla, je nutné pravidelně z ní shrabávat listí. Nemusíte sebrat každý lísteček, se slabou vrstvou listí si poradí i sekačka. Jak často trávu na podzim sekat? Dokud roste, je pravidelné sekání nutné. Na podzim ale tráva roste pomalejším tempem, proto bude stačit, když jí posekáte jednou za týden až čtrnáct dní.

2. Proveďte vertikutaci

Trávník musí především dýchat. Toho dosáhnete provzdušňováním neboli vertikutací. Během vertikutace se provzdušní travní drn a odstraní se travní plst, která brání správnému růstu trávníku. Plst je vrstva odumřelých rostlin, plevele, mechu nebo zbytků posečená trávy a tvoří se na každém trávníku. Na vertikutaci malých travnanatých ploch vám postačí vertikutační hrábě, které zeminu jemně rozryjí. Na větší plochy si můžete pořídit vertikutátor na elektrický pohon.

3. Vysejte novou trávu

Letní sluníčko nebo třeba gril postavený na trávníku stále na tom stejném místě, mohou na vašem travním koberci vytvořit nevzhledná mrtvá místa seschlé a zežloutlé trávy. Abyste měli jistotu, že trávník bude příští rok zase plný života, doporučuje se na taková místa nově trávu zasadit. Nejprve starou trávu včetně kořínků odstraňte hráběmi, místo jemně můžete nakypřit vidlemi a vysejte travní směs. Novou travní směs můžete aplikovat také plošně na celou zahradu. Přísev se provádí od srpna do konce října, kdy nejsou teploty nižší než 12 stupňů.

Podzimní hnojení trávníku dodá trávě sílu na zimu

Proč je dobré trávník na podzim hnojit? Hnojením mu dodáte potřebné živiny, které potřebuje k tomu, aby se přes zimu zocelil a příští jaro začal zase směle růst. Jaký přínos má podzimní hnojení trávníku?

  • Pomáhá dobrému přezimování trávníku.
  • Zaručuje odolnost trávy proti mrazu.
  • Působí preventivně proti houbovým chorobám.
  • Pomáhá trávníku lépe čelit nepříznivým vlivům počasí.

Podzimní hnojivo (1)

Podzimní hnojivo se od jarního liší

Je důležité použít speciální podzimní hnojiva, která se svým složením liší od hnojiv používaných na jaře. V jarním období trávník potřebuje především látky podporující jeho růst, na podzim je naším cílem růst naopak spíše utlumit a rostlinu vyživit. V zimě trávník neroste na povrchu, ale sílí pod zemí. Když dostatečně vyživíme jeho kořeny, bude na jaře zdravý a plný síly. K tomu nám nejlépe pomůže právě podzimní hnojivo, které obsahuje potřebné látky. Které látky to jsou a jak na trávník působí?

  • DRASLÍK - podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a přispívá ke snížení obsahu vody v tkáních. Tím se výrazně snižuje riziko zamrznutí výhonků. Draslík se v půdě lépe pohybuje při nízkých teplotách, a proto ho rostliny mohou právě na podzim nejlépe využívat.
  • HOŘČÍK - podporuje fotosyntézu a tím zabraňuje předčasnému žloutnutí listů.
  • ŽELEZO - má příznivý vliv na obsah chlorofylu v rostlině a tím také podporuje fotosyntézu.
  • SÍRA - pomáhá tvorbě bílkovin.

Naopak dusíku má podzimní hnojivo málo, podporuje totiž růst rostlin a využívá se proto v jarních hnojivech.

Jaké podzimní hnojivo vybrat?

Podzimní hnojivo se vyrábí v mnoha provedeních, které se liší cenou, velikostí i účinnými látkami, seženete je v sypké i tekuté formě. U prodejce nebo na obalu hnojiva naleznete informace o množství účinných látek v hnojivu, můžete se tedy rozhodnout podle toho, co váš trávník nejvíce potřebuje. Některá hnojiva jsou s přídavkem síry, jinde najdete přidané množství draslíku.

Podzimní hnojivo se prodává v balících různých velikostí, od pětikilových až po balíky s obsahem 25 kilo. Abyste odhadli, které balení koupit, počítejte přibližně množství 20 až 30 gramů hnojiva na metr čtvereční. Cena hnojiv se pohybuje okolo 200 korun za pětikilové balení. Podzimní hnojivo se vyrábí také v tekuté formě.

Horké léto může někdy půdu pořádně vyčerpat a trávník místy seschne. Chcete-li ho kromě použití hnojiva oživit i zasetím nové trávy, můžete zakoupit podzimní hnojivo s přídavkem travního osiva.

Podzimní hnojivo (2)

Jak a kdy provádět podzimní hnojení trávníku?

Kdy se do hnojení pustit? Do půlky září klidně směle používejte sezónní hnojiva, tráva ještě stále roste a teploty jsou poměrně vysoké jak přes den, tak v noci. Podzimní hnojivo začněte používat nejdříve ke konci září a nejpozději na začátku listopadu. Nižší teploty totiž umožní prospěšné látky dopravit až ke kořenům. Podzimní hnojivo rovnoměrně aplikujte na celou plochu trávníků. Abyste dosáhli opravdu rovnoměrného rozmístění, můžete využít rozmetadlo hnojiv, které seženete v zahradnických potřebách. Jeho cena se pohybuje v několika stovkách až tisících korun, podle toho, jak propracovaný systém zvolíte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.