Pěstování bylinek: Levandule lékařská

Pěstování bylinek: Levandule lékařská

Levandule lékařská je stálezelená bylina s drobnými, nejčastěji fialovými květy. Její omamná vůně nás láká k použití nejen při ochucování jídel a nápojů, ale také k provonění prádla či vyhánění hmyzu. Podíváme se, jak na pěstování levandule doma i na zahradě a na co si přitom dát pozor.

Čtěte také:

Jak na pěstování levandule


Začtěte se také do dalších článků o levanduli. Přečtěte si náš starší článek o pěstování levandule, přečtěte si o levanduli na podzim, o množení levandule nebo o levanduli po zimě. Z levandule si také můžete připravit lahodnou levandulovou limonádu nebo dokonce domácí levandulový olej


Pěstování levandule na zahradě

Pěstování levandule je možné ze semínek, viz níže, nebo si můžeme koupit malé sazenice v zahradnictví nebo v obchodech pro kutily. Dá se také rozmnožovat pomocí řízků ze stonků. Levanduli sázíme na jaře nebo na podzim, ideálně do sušší, kamenité a vápnité půdy. V mokrých jílovitých půdách je pěstování levandule obtížnější. 

Nejkrásněji nám levandule pokvete po dvou až třech letech pěstování levandule. Před silnými mrazy můžeme kořeny levandule chránit slámou nebo suchými listy či senem. I když levandule miluje teplé a slunečné umístnění, mladé rostliny jsou citlivé na ostré slunceDůležité je levanduli nadměrně nezalévat, naopak sušší podmínky zvládá dobře. Čím slunečnější bude místo výsadby, tím aromatičtější budou květy levandule.

Množení levandule

Množení levandule provádíme tak, že na podzim z existující rostliny odřízneme konce výhonků bez květin v délce asi 10 centimetrů. Ve spodní polovině řízků odstraníme všechny listy, zapíchneme odřezky do nádoby se substrátem na množení levandule a pevně je do něj přitlačíme. Nádoby umístíme na světlé místo bez přímého slunce a pravidelně je zaléváme a rosíme. Na jaře nejprve umístíme nové rostliny v nádobách na jejich budoucí stanoviště, aby se otužily, a až poté je umístíme do země.

Pokud budeme sázet více sazenic na jednom místě, udržujeme rozestup cca 40 centimetrů podle druhu levandule a její očekávané výšky – některé druhy rostou do výšky 50 cm, některé až 90 centimetrů

Stříhání levandule

Levanduli stříháme dvakrát ročně – stříhání levandule provádíme jednou po odkvětu v srpnu a menší sestřih provedeme na jaře. Nikdy ji ale nezastřiháváme až po dřevnatou část, bylo by pro ni příliš náročné znovu obrazit.

levandule a její pěstování1

Pěstování levandule v květináči

Pokud si chceme vypěstovat levanduli ze semínek, zasejeme je v období února až března. Do květináčů či truhlíků umístíme substrát a na něj položíme semínka, která mírně zatlačíme – nezasypáváme je hlínou! Substrát udržujeme stále vlhký, semínka vyklíčí za 3-4 týdny – ideální je pro ně teplota kolem 20 stupňů Celsia a světlé místo bez přímého slunce.

Když budou mít rostlinky levandule asi 10 centimetrů, můžete je rozsadit a umístit i ven na balkon. Výhodou pěstování levandule pro nezkušené pěstitele je fakt, že pokud jí zapomenete občas zalít, vadit jí to nebude. Chybou by naopak bylo dávat jí vody příliš. Je to tedy ideální bylinka do domácnosti, o kterou se nemusíte bát ani během dovolené.

V zimě je třeba levanduli v květináči chránit pouze před silnými mrazy – není ale vhodné ji umisťovat do vyhřátého bytu. Při dodržování těchto zásad nám vydrží roky. I v květináči je důležité při pěstování levandule ji pravidelně na podzim a na jaře zastřihávat, aby nám nepřerostla. Ideálně ji zastřihneme asi o polovinu přírůstků z předchozího roku. Pravidelné zastřihávání nám také zajistí hustou rostlinu, která bohatě pokvete.

Sběr a uchování levandule

Po pěstování levandule bylinu nejčastěji uchováváme sušením poté, co jsme ji plně rozkvetlou sklidili ustřižením. Můžeme ji buďto rozložit ve stínu na novinový papír nebo zavěsit na suchém stinném místě ve svazcích květem dolů.

Usušenou levanduli můžeme použít jako voňavou dekoraci, osvěžit s ní uložené prádlo a oblečení, inhalovat květy vložené do horké lázně nebo si vyrobit levandulový olej. V kuchyni je levandule vyhledávaným aromatickým kořením.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.