Pěstování bylinek: Bobkový list

Pěstování bylinek: Bobkový list

Vavřín – rostlina, která je spojená se starověkým Řeckem a Římem, kdy ji místní používali na věnce při slavnostech, bitvách a sportovních zápasech. V kuchyni pak můžete vavřín znát pod názvem bobkový list, který je výtečný v kuchyni a při přípravě zejména masových pokrmů. Vavřín pochází ze Středomoří, u nás proto rostlina podléhá mrazům. Bobkový list a jeho pěstování je možné v okrasných nádobách a přes zimu je třeba mít bobkový list na teplém místě. 

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Šalvěj

Bobkový list - pěstování

Vavřín je obdivuhodná rostlina, jelikož v přírodě dorůstá výšky dvou až osmi metrů a dožívá se věku až tří set let. Pokud se rozhodnete bobkový list pěstovat doma, nemusíte se bát, je to rostlina nenáročná. Pěstovat ho můžete běžném substrátu pro pokojové rostliny (bohatou na humus) a přihnojovat od konce února do konce září jednou za dva týdny běžnými hnojivy na pokojové rostliny.

Co ale musíte hlídat, je jeho pravidelné zalévání. Vavřín potřebuje pravidelně zalévat, přes léto a na přímém slunci dokonce každodenně. Musíme ale dbát na to, aby rostlina nestála ve vodě. V létě poznáme, že rostlina potřebuje zalít, když se výhonky se začnou sklánět a mladé lístky se trochu zkroutí. Jakmile však rostlinu zalijeme, rostlinka by se měla znova „probudit“.

Bobkový list dobře snáší řez a nenapadají ho škůdci

Od jara do podzimu je ideální jej pěstovat venku na zahradě nebo balkóně. Zimování vavřínu je ideální ve světlé chladné místnosti při teplotě 3 °C až 18 °C. Pokud jsou nízké teploty, rostlinu tolik zalévat nemusíme. Vavřín je díky svým tuhým listům s obsahem silic minimálně napadán škůdci, jako jsou mšice (přečtěte si, jak na mšice bez chemie). Bobkový list dobře snáší řez, ideální je provádět řez tak, aby rostlina dosahovala max 1,5 m. Nejvíc rostlině sluší kulovitý tvar.

bobkový list1

Bobkový list - léčivé účinky

Bobkový list se pěstuje hlavně pro své aromativní, zelené a dekorativní listy. Využít ho můžete nejen při přípravě masa, ale také v omáčkách, na těstoviny, k rybím pokrmům a do marinád. Bobkový list využijete například v receptu na pomalu pečenou krkovici, v receptu na hovězí ragú nebo v receptu na polévku z pečeného květáku

Má chuť s nádechem citrusů a muškátového oříšku. Kromě skvělé chuti je bobkový list také užitečný, protože napomáhá zažívání a má lehké sedativní a antiseptické účinky. Ve formě čaje prospívá i revmatikům a pomáhá odstraňovat škodlivé látky z organismu.

Jako koření se používají pouze listy, a to jak čerstvé, tak sušené. Listy sušíme na suchém a tmavém místě. Po usušení listy ze stonků odtrháváme a můžeme je použít celé nebo drcené. Čerstvé listy vydrží v mikroténovém sáčku několik dní. Před použitím spíše krájíme. 

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.