Penízovka skvrnitá /Collybia maculata/

▪ Penízovka skvrnitá - vzhled

Klobouk 4 – 10 cm, polokulovitý až zploštělý, v mládí s podvinutým okrajem, hladký, lysý, bělavý, téměř vždy rezavě skvrnitý. Lupeny má Penízovka skvrnitá nízké, husté, se zoubkovým ostřím, bělavé, ve stáří na ostří rezavě skvrnité.


Třeň 6 – 10 x 1 – 2 cm, válcovitý, někdy nad bází rozšířený a na bázi zahrocený, ve stáří dutý, tuhý, jemně rýhovaný, vláknitý, bělavý, často rezavě skvrnitý.

Dužnina pevná, pružná, bělavá, voní jako čerstvé piliny, chuť má velmi hořkou a trpkou.

▪ Penízovka skvrnitá - výskyt

Penízovka skvrnitá roste hojně na tlejícím, obvykle ponořeném dřevě jehličnatých stromů (pouze zdánlivě na zemi).

▪ Penízovka skvrnitá - vliv na zdraví

Pro hořkost je tato houba nejedlá. Vydáte-li se na houby do lesa, uděláte tím službu své psychice, která se pod vlivem všudypřítomné zeleně příjemně zklidní a vyrovná, oprostíte se od ruchu civilizace a můžete alespoň na chvíli jednoduše vypnout. K tomu všemu ještě máte možnost odnést si z lesa jako suvenýr kus této pohody a zdraví v podobě malých lesních drahokamů, tedy jedlých hub.

▪ Penízovka skvrnitá - možnosti využití

Tato houba je nejedlá.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte