Péče o malé zoubky

První zoubek v životě dítěte znamená další skok v jeho vývoji. Kdy k tomu dojde, záleží z větší míry na dědičnosti. Pokud se rodičům dítěte prořezaly zuby později, je třeba s tím počítat i u dítěte. Obvykle se však první zoubek prořízne mezi pěti a sedmi měsíci jeho věku, avšak jsou i děti, které se již narodí s vyrostlým zubem.

Zuby se vytvářejí již v průběhu těhotenství, jezte proto pestrou stravu a vyhýbejte se antibiotikům, obzvláště těm s tetracyklinem.

Jak se prořezávají zoubky

Že se dere ven zoubek, poznáte tak, že se na dásních vytvoří malé bílé skvrnky a těsně před proříznutím malé bílé bouličky. Jako první se obvykle objeví vnitřní dolní řezák, pak následují horní vnitřní řezáky, poté horní a dolní řezáky. Prořezávání zubů nezpůsobuje horečku ani křeče, průjem nebo nevolnost, proto nepodceňujte tyto potíže tím, že řeknete: „to mu jen rostou zoubky“ a raději navštivte lékaře.

Nelekejte se, pokud se po proříznutí předních zubů dlouho nic neděje. Může následovat dlouhá prodleva, než se objeví další zuby. Pak ale narostou rychle. Do dvou a půl let má dítě všechny zuby. Mléčných zubů vyroste 20, zatímco dospělý člověk má zubů 23.

Čtěte také:

Zubní kaz

Co zuby potřebují

Dítěti je potřeba zajistit dostatečný přísun vápníku. Do půl roku věku dítěte je jeho hlavním zdrojem mateřské nebo sušené mléko, poté mléko a jogurty. Mělo by mít také dostatek vitaminu D, který se skrývá ve vaječném žloutku, rybách v oleji a také v mléčných produktech. Do dvou let můžete tento vitamín dodávat i formou kapek pro děti.

Dávejte pozor na cukry. Čerstvé ovoce je vždy lepší než džus a voda lepší než limonáda. Nepřehánějte to s medem, omezte dítěti sladkosti. Lepší jsou například sušenky, než karamelky, nelepí se na zuby. Nepřidávejte dětem do nápojů cukr, ani nemáčejte dudlíky do ničeho sladkého.  Po snězení sladkosti otřete dítěti zoubky suchým  hadříkem.

Jak zoubky čistit

Na zubech se může vytvářet zubní povlak, který způsobuje jejich kazivost, je proto vhodné vštěpit dítěti správné návyky čištění zubů  hned, jak to bude možné. Jemný hadřík s trochou zubní pasty je u malých dětí nejlepším způsobem, jak jim zuby vyčistit. Nechte dítě používat svůj vlastní kartáček, jakmile projeví zájem. Když mu to s ním ještě tak nepůjde, jednoduše mu otřete poté opět zuby hadříkem. S fluoridy to nepřehánějte, ve větším množství totiž zuby odbarvují.

Do postýlky bez láhve

Nenechávejte dítě usínat s láhví mléka nebo džusu. Zbytky tekutin se budou držet v okolí zubů a bakterie v zubním povlaku budou mít celou noc na to, aby pracovaly a množily se. Vznikající kyseliny budou narušovat zubní sklovinu. Raději nechte dítě cucat si palec, tím si podle zubních lékařů určitě nezpůsobí předkus, jak se obecně traduje.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3054x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Hematit + Křišťál

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

Lunární náramek Onyx + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Růženín + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

MAGNEZIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků magnezitu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

KŘIŠŤÁL náramek sekaný

AAA kvalita Náramek  ze sekaných kousků křišťálu, navlečených na gumičce…

Cena: 109 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte