Panická porucha ničí život: Jak se pozná panická ataka?

Panická porucha ničí život: Jak se pozná panická ataka?

Panická ataka není vůbec nic příjemného. Je to vlastně nahromaděný intenzivní strach, který vyvolá těžkou fyzickou reakci. K tomu, aby panická ataka odstartovala, nepotřebuje žádnou zjevnou příčinu. Panická ataka přichází jen tak, bez varování. Ale najednou máte pocit, že umřete.

Panická ataka může být velmi děsivá. Když k ní dojde, může si postižený člověk myslet, že ztrácí kontrolu nad vším kolem, že má infarkt nebo že umírá. Panická ataka postihne během života spoustu lidí, většina z nich ji má však třeba jen jednou nebo dvakrát a problém sám od sebe zmizí. Většinou jde o případy, kdy se člověk dostane do těžkého stresu. Pak jsou ale lidé, které panická porucha děsí celý život.

Panická porucha: (Ne)očekávané situace

Přestože panická ataka není život ohrožující stav, může být děsivá a významně ovlivnit kvalitu života postiženého jedince. Někdy lze předem odhadnout, kdy panická ataka nejčastěji přichází, jindy nikoliv. V případě první varianty je tedy dobré, aby se člověk sám nepouštěl do situací, u kterých předem ví, že jsou spouštěčem. Může to být jízda dopravním prostředkem, jízda na lanovce, uzavřený prostor s mnoha lidmi nebo třeba jen vkročení do nákupního centra. Zde lze očekávat, že člověk, kterého trápí panická porucha, bude mít problém. V druhém případě pak panická ataka přichází rychle, bez toho, aniž by byl jedinec dopředu jakkoliv varován.

Panická ataka: 4 faktory, které hrají prim

  • stres
  • genetika
  • člověk citlivý a náchylný k negativním emocím
  • určité změny ve fungování částí mozku

Panická porucha: Průběh

Panická ataka se může objevit znenadání – když řídíte auto, v obchodě nebo klidně i uprostřed obchodního jednání. Panická ataka má pak mnoho variant průběhu, avšak příznaky obvykle vyvrcholí během několika minut. Jakmile panická ataka odezní, cítí se člověk unaven a vyčerpán. Jednou z nejhorších věcí je, že panická ataka přináší do života postiženého i intenzivní strach, že přijde záchvat další. Takový člověk se pak automaticky začne vyhýbat situacím, ve kterých panická ataka přichází.

Panická ataka: Příznaky

  • rychle bušící srdce
  • pocení
  • chvění nebo třes
  • strach ze ztráty kontroly
  • pocit nebezpečí, brnění celého těla
  • strach, že zemřete
  • zimnice nebo návaly horka
  • dušnost, křeče, pocit necitlivosti
  • bolest na hrudi, bolest hlavy, závratě, slabost

Panická ataka: Kdy k lékaři?

Pokud vás trápí panická porucha, můžete zajít k lékaři. Počítejte však s tím, že jde o běh na dlouho trať. Rozdíl mezi psychologem a psychiatrem je ten, že psycholog si s vámi pouze povídá, rozebírá situace, provádí řízené meditace a učí vás techniky, jak paniku zvládat.

panic attack2

Psychiatr dělá prakticky to samé, jen je schopen napsat vám navíc i léky, které by mohly pomoci. Panická ataka pak bude snesitelnější, případně se může postupně začít vytrácet. Dále je mnoho alternativních terapeutů, kteří se specializují na terapii u panické poruchy. I ty je možno vyzkoušet. Někteří z nich, krom jiného, využívají i výše uvedené psychologické postupy. Panická ataka je problém, který málokdy zvládne člověk zcela sám. Odborná pomoc je tedy na místě. Bez řešení panické poruchy se mohou obtíže rapidně stupňovat.

Panická porucha a odborné výzkumy

Vědci stále ještě nepřišli na to, proč panická ataka některým jedincům ničí život. Jde vlastně o přehnanou reakci těla na nějaký spouštěč. Přirozený je boj nebo únik, pokud se dostaneme do nebezpečí. Ke stejné situaci může docházet, i když nás trápí panická ataka. Není však jasné proč tomu tak je, když neexistuje žádné zjevné nebezpečí.

Odborníci také zjistili, že panická porucha trápí více ženy než muže. A nejčastěji začíná v období pozdního dospívání nebo v rané dospělosti. Mezi hlavní faktory, které mohou sloužit jako spouštěč, patří: rodinná anamnéza (panická porucha v rodině), obrovský tlak a stres, nemoc nebo smrt milovaného člověka, traumatická událost, vážná nehoda, zásadní změna v životě, návykové látky (mimo jiné i kouření nebo nadměrné množství kofeinu).

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.