Ovládá vás strach z budoucnosti? Připravujete se o přítomnost i krásné zážitky

PR článek

strach z budoucnosti

Strach jako reakci na reálné nebezpečí určitě zažil někdy každý z nás. Jde o obranný mechanismus, který nám nedovolí riskovat, pokud hrozí možnost zranění, ztráty blízkého člověka nebo jiná újma. Strach z budoucnosti však patří do zcela jiné kategorie. Tento druh strachu nemá žádné opodstatnění a vytvořili jsme si ho paradoxně v minulosti. Dokáže nás ovládnout natolik, že se obáváme každé změny jen proto, že by mohla přinést něco negativního. Bez toho, že bychom se o ni vůbec pokusili. Kde se tedy zrodil náš strach z budoucnosti a jak s ním zatočit?

Strach z budoucnosti si pěstujeme od malička

Už od raného věku slýcháme od rodičů, co bychom neměli dělat, protože by se nám mohlo něco stát. Varování „Tam nechoď, mohl/a by ses zranit“, „Dávej pozor, nebo spadneš“, „Když se nebudeš dobře učit, nebudeš mít dobrou práci“ apod. jsou typickým příkladem, jak vyvolat obavy ještě dříve, než vůbec taková situace nastane. Ať už chceme nebo ne, tyto vesměs dobře míněné „rady“ nás ovlivňují už od malička a na tento způsob myšlení si postupně navykneme.

Navazování vztahů od školních let nám pak přinese pár dalších „pádů“ v podobě nepodařených vztahů, zničených přátelství nebo odmítnutí a strach z budoucnosti, tedy další negativní zkušenosti a opakovaných zklamání, je na světě.

Ani v dospělosti a s více životními zkušenostmi nejsme před strachem z budoucnosti imunní. Média na nás valí hlavně ty negativní zprávy o neštěstích, přírodních katastrofách a nejisté budoucnosti. A obava z toho, že se může stát něco špatného, se prohlubuje a svazuje nám ruce. Strach z budoucnosti nás může ochromit natolik, že ovládne celý náš život a nedovolí prožít bezstarostnou dovolenou, rozvíjet talent sebe nebo dětí, změnit zaměstnání k lepšímu, najít si vhodného partnera nebo si pořídit bydlení, ve kterém se budeme cítit dobře. A to všechno jenom kvůli strachu z něčeho, co ještě neproběhlo.

Jak změnit myšlení a zbavit se strachu z budoucnosti? Pomoci může setkání s někým, od koho byste pomoc nečekali.
Chcete vědět více?

Reálné vs. neexistující nebezpečí

V současné době existuje oproti dřívějším časům naprosté minimum situací, kdy nám hrozí reálné nebezpečí, ze kterého bychom měli mít strach. Neprožíváme válečný konflikt, nikdo nám většinou neusiluje o život, nemusíme se bát usmrcení divou zvěří, nehrozí ani smrt hladem nebo žízní, ani se nestane, že se ocitneme v neřešitelné životní situaci.

I přesto, že se s reálným nebezpečím většina lidí nepotká za celý život, spousta lidí žije v obavě, že na nás číhá, kudy chodíme. Tento strach z budoucnosti a z toho, co by se mohlo stát, nevede ovšem vůbec nikam. Je to pouze strach z našich vlastních představ a past, do které jsme se chytili my sami.

Jak se zbavit strachu z budoucnosti?

Jelikož je strach z budoucnosti v našem myšlení zakořeněný, je třeba v prvé řadě toto myšlení změnit a začít žít přítomností, nikoli tím, co by se mohlo stát, kdyby...

Dokážete si vzpomenout, co dobrého se vám v životě podařilo a co tomu předcházelo? Co je zrovna teď ve vašem životě to dobré, čeho jste doposud dosáhli a jaká k tomu vedla cesta? A umíte si představit budoucnost, ve které se nevyskytuje neúspěch a selhání?

Jednou z účinných metod, které nás v tomto směru mohou posunout o velký krok kupředu, je koučink s koněm.  Tohle moudré zvíře má dar probudit ve vás chuť a sílu žít přítomným okamžikem pouhým sdílením společného času. Svou modrostí, empatií a citem ve vás objeví sebejistotu a dodá vnitřní klid, o kterém jste ani nevěděli, že ho v sobě máte.

Uvědomění, že máte sílu překonat možné překážky na vaší životní cestě, je pro odbourání strachu z budoucnosti velmi důležité. Pravděpodobně to nepůjde naráz, ale pravidelným tréninkem a odháněním myšlenek na hypotetické nebezpečí se krok za krokem dopracujete k prožívání přítomnosti a schopnosti těšit se na nové zážitky, které vám budoucnost přinese.


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte