Ostružiník křovitý /Rubus fruticosus/

čeleď: růžovité

Ostružiník křovitý – popis

Ostružiník je robustní keř až 3 metry vysoký, větve obloukovitě převislé, tvarem oblé nebo pětihranné. Po celé délce s mnoha ostny. Listy jsou střídavé, složené, řapíkaté, eliptického tvaru se zubatým okrajem. Květy se začínají objevovat v květnu, jsou bílé až narůžovělé, podobné květu růže, pětičetné, uprostřed se žlutými prašníky, které jsou opilovány hmyzem. Plody jsou tmavě fialové až černé, obsahují malé jednosemenné peckovičky. Nedoporučuje se pěstovat v zahradách, protože se rozrůstají tak rychle, až je to nezvladatelné.

Ostružiník křovitý – léčivé účinky

Ostružiník křovitý obsahuje mnoho vitaminu C a taniny. Plody jíme čerstvé, nebo vařené a scezené plody použijeme k výrobě lahodného čaje. Je účinný proti průjmu, hemoroidům, zánětu močového měchýře, úplavici, při bolestech v krku, bolestech dásní a zánětu hrtanu. Zevně se užívá k léčbě akné. Plody se nesmí užívat při akutním zánětu ledvin, žaludečních vředech a zánětech žaludku a střeva.

Listy ostružiníku obsahují hodně tříslovin, dále flavonoidy, organické kyseliny a silici. Všechny obsahové látky společně vytvářejí komplex, který blahodárně působí na organismus. Ostružiny obsahují zejména vitamíny, karotenoidy, minerální látky a sacharidy.

Použitelné části: plod a list

Období květu: květen až červen

Ostružiník křovitý – použití v kuchyni a pěstování

Ostružiníkový list lze použít zevně i vnitřně. Plody i listy byly vychvalovány již v Hippokratových spisech v dávné antické době. Používaly se k hojení zanícených a drobně krvácejících ran. K zevnímu použití lze listy využít ve formě nálevu ke kloktání při zánětech v dutině ústní a ke koupelím k léčení špatně se hojících ran a kožních onemocnění.

Vnitřně se ostružiník používá ve formě nálevu zejména při katarálních onemocněních trávicího traktu, průjmech a při onemocněních žaludku. Při těchto obtížích se uplatňují svíravé, protizánětlivé a podpůrné účinky ostružiníku. Díky obsaženým flavonoidům má také účinek močopudný, proto lze ostružiník využít při zánětech močových cest.

Tip: Odvar pro zevní použití

50 g listů zalijeme 1 l studené vody, 2 minuty povaříme, necháme 10 minut vylouhovat. Několikrát denně pro kloktání při zánětu mandlí a zánětech v dutině ústní.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2043x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

CRANBERRY CYST 30ks ESI

Potravinový doplněk vyrobený z extraktu brusinek, medvědice lékařské,…

Cena: 299 Kč

ALOE VERA šťáva s borůvkami 500ml ESI

ALOE VERA + Borůvková šťáva 500 ml Jedinečná směs, která podporuje dobré…

Cena: 179 Kč

ALOE VERA šťáva s borůvkami 1l ESI

Jedinečná směs, která podporuje dobré trávení, fungování oběhového…

Cena: 329 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte