Nervozitu a trému je možné potlačit správnými návyky

Nervozita a tréma, dvojice spiklenců, kteří dokážou život komplikovat mnohdy až komickým způsobem. Ti, kteří se s tímto problémem nikdy nemuseli potýkat, často nedokážou pochopit, proč ze sebe ten druhý při určitých situacích nevyloudí ani hlásku, případně se celý rozklepe. Nervozitou a trémou zkoušený si naopak neumí představit, že by se těchto nepříjemných pocitů dalo zbavit. Pokud se ale naučíte s trémou nebo nervozitou správně zacházet, můžete ji využívat ve svůj prospěch, protože vás podnítí k většímu výkonu a soustředěnosti.

Nervozita obtěžuje život nejen toho, koho se přímo týká, ale i ostatních. Nervózní člověk může být podrážděný a své negativní nálady promítat do okolí nepříliš vhodným chováním. Proto je třeba nahlížet na tyto stavy jako na komplexní problém, jehož příčiny je třeba hledat nejen v povaze, ale také životním stylu. Mnohdy si totiž lidé sklony k trémě a nervózním náladám z velké části způsobují sami.

Co je nervozita a tréma

Nervozita je vlastně stavem neklidu a nepříjemných pocitů napětí, které se odráží do celkového chování či fyziologických pochodů v těle. Téměř každý z nás někdy zažil svíravý pocit kolem žaludku před důležitou situací nebo trémou roztřesené ruce. Tréma je často s nervozitou úzce spjata, dotýká se přímo emocí a prožitků s nimi spojených. Oba stavy však mají společného jmenovatele – stres, který je vyvolává. U některých lidí je nervozita přechodnou záležitostí, u jiných se může promítnout do osobnostní charakteristiky, a stává se tak jednou z vlastností. Trvale nervózní člověk je pak pohromou pro lidi ve svém okolí, kteří tak musí snášet jeho věčný negativismus, nespokojenost a špatnou náladu. Ve velmi vážných případech se nervozita může překlenout do komplikovaných psychických potíží – neuróz a úzkostí vyžadujících léčbu.

Jak se s těmito stavy vypořádat?

I když se lidem, které nervozita či tréma sužuje, zdá, že s ní budou muset bojovat celý život, trpělivostí a vůlí lze negativní projevy významně potlačit. Někdy je možné pomoci si sám, jindy je vhodné poradit se o nejlepším postupu s psychologem, který je schopen odhalit, proč daný člověk nervozitu zažívá. Existují různé cesty, jimiž je možné se vydat v boji za klidnějším životem. Některé jsou vhodné, jiné méně, jejich společným cílem je ale uvolnění. Proto někteří sahají po sklenici alkoholu a jiným stačí poslech oblíbené hudby. Základem je však umět relaxovat, mírnit hektický způsob života a umět motivovat sama sebe. U prevence vzniku nervozity a trémy proto platí zásady jako u jakékoliv jiné komplikace vycházející z psychiky, která je denně tvrdě zkoušena. Chcete-li si v tomto ohledu pomoci, soustřeďte se na to, abyste:

Čtěte také:

Předejděte stresu
  • měli dostatek vydatného spánku
  • měli dostatek volného času pro odpočinek a uvolnění (sport, zábava, koníčky)
  • dodávali tělu potřebné látky pestrou životosprávou

Trápí-li vás tréma nebo nervozita pravidelně, například před důležitou zkouškou nebo návštěvou úřadů, zkuste nalézt rituál, co vás uklidní. Zastavte se, uvolněte se, zhluboka se nadechněte a vydechněte a řekněte si, že to zvládnete a není důvod mít strach nebo se stresovat.

Přírodou proti nervozitě

Snahu zbavit se otravné nervozity mohou podpořit různé přípravky, vždy je samozřejmě lepší využít ty, které pochází z přírody. Jaké bylinky tedy mohou pomoci a vyplatí se je konzumovat, ať už v podobě tinktur, čajů či extraktů v tabletách apod?

  • levandule
  • šalvěj
  • třezalka
  • máta
  • meduňka
  • kozlík
  • heřmánek

I když se nervozita nebo tréma mohou zdát něčím, co život zbytečně komplikuje, lze se je naučit využívat ku svému prospěchu. Tréma je strachem ze selhání, soustřeďte se proto na odvedení co nejlepšího výkonu, čímž se vyburcujete k tomu, abyste danou záležitost zpracovali v co nejvyšší možné kvalitě. Nebojte se s nervozitou a trémou pracovat, stres ve zdravé míře může mít v konečném důsledku pozitivní vliv na život, ač se to na první pohled může zdát velmi bláznivé.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 28803x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Vonné tyčinky SATTVA 15ks

Přírodní ručně vyráběné vonné tyčinky  Bez syntetických vůní,…

Cena: 74 Kč

WILLOW Vrba bílá (38) Bachovy květové BIO…

Při neustálých pocitech nespravedlnosti, zatrpklosti a obviňování…

Cena: 275 Kč

VERVAIN Sporýš lékařský (31) Bachovy…

Při prosazování pouze svých myšlenek, pocitech neomylnosti, přání změnit…

Cena: 275 Kč

SWEET CHESNUT Kaštanovník jedlý (30)…

Při zoufalství, pocitu nejzazší hranice snesitelnosti, tzv. "zahnání do…

Cena: 275 Kč

STAR OF BETHLEHEM Snědek chocholikatý (29)…

Po fyzickém nebo duševním šoku, při posttraumatických stavech a vnitřní…

Cena: 275 Kč

SCLERANTUS Chmerek roční (28) Bachovy…

Při problémech s rozhodováním mezi dvěma danými možnostmi, při střídání…

Cena: 275 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte