Hlavička

Nejlepší prostředky na dráždivý i suchý kašel

27. 1. 2020

Kašel je často věrným průvodcem průběhu a konce nachlazení a dokáže nám znepříjemnit život na dlouhé dny, někdy i týdny. Jak na něj? A kdy jít k lékaři? Je hrozbou černý kašel? Na všechny tyto otázky najdeme odpovědi.

Kašel je určitě vhodné nepodceňovat, trávit více času v teple a více odpočívat už jen proto, že všechny typy kašle jsou velmi vyčerpávající.

Dráždivý kašel: Suchý i vlhký

Je ale dobré si uvědomit, že dráždivý kašel je do jisté míry obranným mechanismem našeho těla a naše plíce se tak zbavují cizorodých látek, hlenu a původců zánětu. V některých případech není dobré ho tlumit, ale naopak podpořit vykašlávání a očistu.

Počáteční kašel

Dráždivý suchý kašel: Často doprovází počátek nachlazení a je způsoben otokem sliznic a jejich překrvením. Během několika dnů obyčejně přechází ve vlhký kašel, vše postupně odkašleme a je po nemoci.

Dráždivý kašel i suchý kašel můžeme tlumit (antitusiky), zejména, když nás obtěžuje v noci, kdy právě ten suchý dráždivý kašel bývá nejvýraznější. Je to logické, protože uleháme a plíce a sliznice se více prokrvují. Léky na tlumení suchého kašle je vhodné užívat na noc, abychom se vyspali.

Psychosomatická příčina suchého kašle (když nás trápí déle, než je nutné, nebo více než je nutné): Nadměrná kritika, pocit, že mě něco v životě dráždí, rozčiluje a chci se toho zbavit, nechci to vdechovat…

Kašel, kterého už máte dost

Vlhký kašel: Vlhký kašel je naopak dobré podpořit, ať už nastupuje sám v rámci nachlazení, nebo je pokračováním kašle suchého. Nyní se tvoří hlen, který čistí průdušky. V tuto chvíli můžeme tělo podpořit v odkašlávání (mukoaktiva), léky, které zároveň hlen ředí a usnadňují průchod dýchacími cestami. Vlhký kašel rozhodně netlumíme, protože by se v průduškách hromadil hustý hlen a zadělávali bychom si na vážnější problém. Léky nebo byliny na podporu odkašlávání také nepoužíváme na noc (po páté hodině večerní), protože by nás aktivní kašel v noci zbytečně budil. Vhodné je užívání ráno a přes den.

Kašel kombinovaný

Vlhký dráždivý kašel (nebo střídání typů kašle) často doprovází onemocnění dutin, kdy hlen stéká do dýchacích cest a dráždí ke kašli, sem tam něco vykašleme, někdy je ale dráždivý kašel jen výsledkem podráždění dýchacích cest. Zde se zaměřuje na léčbu dutin a zatuhlé rýmy.

Psychosomatická příčina vlhkého kašle (když nás trápí déle, než je nutné, nebo více než je nutné): Dlouhodobý problém (většinou také kritika nebo tlak), který v těle kulminuje a chci se ho s hněvem a vztekem zbavit.

Úporný kašel: Kdy k lékaři?

Když dráždivý kašel trvá déle než dva nebo tři týdny po doznívajícím nachlazení a nevidíte známky zlepšení. Nebo tehdy, když už je dráždivý kašel vyčerpávají a má náznaky astmatu (tedy záchvatovitý kašel po námaze nebo v noci a máte při něm pocit dušení nebo sípete). Tady jsou třeba účinnější léky nebo přesnější diagnóza, abyste se zbytečně nevysilovali například domácí léčbou.

Dráždivý kašel: Dva strašáci

Když jde o kašel, jsou na programu dne dva strašáci. Laryngitida a černý kašel. Jak je poznáme?

Laryngitida: postihuje zejména děti a doprovází ji zpravidla horečka, nastoupit může jako komplikace běžného nachlazení, či sama o sobě, často velmi náhle. Projevuje se štěkavým až kokrhavým kašlem a pro malé děti může být velmi nebezpečná. První pomocí (než zavoláte rychlou lékařskou pomoc) je dýchání chladného vzduchu, venku, nebo vzduchu z lednice či mrazáku, což zamezí nebezpečnému otoku dýchacích cest. A vhodné je také podání antihistaminik. Pokud tu je riziko laryngitidy, tak už s potřebnými léky a radami odcházíte od dětského lékaře.

kaselDráždivý kašel by nás neměl trápit déle, než dva či tři týdny

Černý kašel: je těžko rozeznatelný v prvních dnech nemoci, protože se podobá normálnímu kašli. Nápadné potom je, že kašel se nezlepšuje, naopak, záchvaty jsou časté, vysilující a zakončuje je také kokrhavý a sípavý kašel, návaly mohou být tak silné, že na konci záchvatu člověk zvrací. Výraznější dramatické projevy jsou u dětí, u dospělých může černý kašel vypadat vcelku normálně a odhalí ho až laboratorní testy.

Babské rady: Bylinky na kašel

Většina bylinek má tu výhodu, že u nich nemusíme rozlišovat vlhký a suchý kašel. Cibulový sirup nebo mateřídouška jsou stálicemi, které si poradí sami a zatočí jak s mokrým, tak suchým kašlem.

Cibulový sirup:

Jednu až dvě cibule nakrájíme na kousky, zasypeme dvěma lžicemi cukru a necháme v uzavřené nádobě několik hodin, než celá směs pustí šťávu. Cukrový sirup pak užíváme podle potřeby.

I do zásoby: Cukrový cibulový sirup vydrží v lednici až tři dny

Mateřídouška a tymián:

Obě tyto bylinky desinfikují dýchací cesty a působí na oba typy kašle. Kromě sirupů působí skvěle i čerstvě udělaný čaj z těchto bylin, ideální je pít ho teplý, abychom zároveň aromatickou páru vdechovali.

Inhalace pomáhá: byliny můžeme také inhalovat či použít k inhalaci aromatické oleje (přidat můžete i bazalku, eukalyptus nebo jehličnanové aromaoleje)

Plicní bylinky na kašel:

Jarní „slizké“ bylinky ve směsích působí nejlépe a nejjemněji na dlouhotrvající kašel (plicník, podběl, divizna, šalvěj). Čaj  má lehce sladkou hladivou chuť a čistí plíce do hloubky, ulevuje i při pravých bronchitidách.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Fotolia_192508146_M

Inovativní gel Enterosgel®: podpora trávicí soustavy a lepší imunita

Inovativní gel Enterosgel je špičkovým produktem pro očistu těla. Pohlcuje...

mudr-urikova1_1

MUDr. Petra Uríková: Lektorka tradiční čínské medicíny

Vystřídali jste již několik diet na zhubnutí, ale stále nepřichází očekávaný výsledek?...

Fotolia_139664656_M

Ing. Ondřej Král: Zdravé grilování se stolním grilem Cobb

Multifunkční stolní gril od firmy Cobb umí kromě grilování také péct, smažit, dusit i...

geo

Aquameden řeší příčiny zdravotních a psychických obtíží

Společnost Aquameden se zabývá aplikovaným výzkumem a vývojem, ke kterému využívá...

Fotolia_83920562_XS (2)

Iva Vladíková – terapeut homeoterapie, Bachova květová terapie Brno

Pomáhám dospělým i dětem najít cestu k vnitřní harmonii. S velkým nadšením...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte