Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

kopriva kapkyKopřiva je účinný přírodní lék na jarní alergie

Jarní alergie nám umí na jaře pěkně "zatopit". Začínající jaro je nejen potěchou oka, ale pro alergiky představuje hotové peklo. Dostává se k nim spousta pylů, které jim toto krásné roční období silně znepříjemňují. S alergiemi se dá ale bojovat i alternativně pomocí vhodných rostlin. Mají méně vedlejších účinků než klasické léky.

Jarní alergie: Kopřiva jako dostupný lék

Kopřiva dvoudomá roste hojně u plotů, v křovinách, v lesích, na rumištích, stráních a pustých místech. Je to jeden z nejsilnějších přírodních léků na jarní alergie. Může se používat jako ozvláštnění jídelníčku, její malé, čerstvé listy ještě nepálí a proto se hodí do salátů nebo jako obdoba špenátu. Čerstvé listy se v minulosti používaly jako obklad při projevech revmatu a dalších nemocí pohybového aparátu. Na jarní alergie jsou však přeborníky. Odvar ze sušených listů kopřivy byl brán jako účinný čistič krve i dýchacího systému. Podporuje vznik červených krvinek. Může dobře pomoci při hemeroidech nebo křečových žilách.

Kořen kopřivy se pak používal ve formě odvaru pro podporu očisty plic a žaludku. I na jarní alergie. Kopřiva se v kombinaci s nátržníkem nakládala do rostlinného oleje jako prostředek proti holohlavosti. Vnitřně ve formě odvaru také prospívá problematické pleti v boji proti akné, lupénce nebo dermatitidě. Kopřiva velmi dobře odvodňuje a snižuje tak horečnatá onemocnění. Kopřiva je také účinná při léčbě zvětšené prostaty. Velmi účinně pomáhá na jarní alergie.

Kopřiva jako zdroj cenných vitamínů i lék na jarní alergie

Kopřiva je skvělým zdrojem vitamínů a dalších tělu prospěšných látek. Ty musíme doplňovat i v případě, že nás trápí jarní alergie. Pokud chcete doplnit vitamíny, je jednou z bylin, na které se můžete 100 % spolehnout. Obsahuje totiž vitamín A, B2, B5, C, K a také minerální látky jako křemík, vápník, železo. Dále v ní najdeme kyseliny (uhličitá, křemičitá, kávová, mravenčí, chlorogenová, etandiová, jablečná, fumerová, jantarová). Je také bohatá na aminy, chlorofyl, vlákninu, bílkoviny, flavonoidy, nitráty, steroly, taniny. To vše jsou látky, které mohou potlačit jarní alergie. Najdeme v ní také zastoupení beta-karotenu, luteinu, luteoxanthin a dalších karotenoidů. Díky této kombinaci vykazuje výborné protizánětlivé účinky a napomáhá regeneraci organismu. Kopřiva má velmi dobrý antioxidační potenciál, chrání buňky těla před působení volných radikálů a tím pádem zpomaluje jejich předčasné stárnutí. A zabraňuje vzniku jarní alergie. Napomáhá jejich obnově. Extrakt z kopřivy podporuje zvyšování hladiny antioxidačních látek v krvi.

Jarní alergie? Kopřiva pomůže

Jarní alergie a alergická sezónní rýma podle zdrojů postihuje okolo 20 % populace. Je to zánětlivé onemocnění nosní sliznice, charakterizované přetrvávajícími a neměnícími se příznaky, trvajícími déle než čtyři dny v týdnu. Jarní alergie a alergickou rýmu provázejí příznaky jako nosní kongesce (ucpaný nos), rinorea (výtok z nosu), kýchání, svědění, zvýšená citlivost spojivek, nosní sliznice a orofaryngu, slzení, opuchlé oči a celková únava. Tento stav může být způsoben environmentálními činiteli, jako jsou roztoči, plísně, pyly, houby, švábi, traviny, peří, peří. Jarní alergie a alergická rýma mohou být také projevem nesnášenlivosti potravin nebo léčiv. Vyhýbání se alergenům má zásadní vliv na kontrolu alergií, ale ne vždy je to proveditelné v praxi, protože mohou pocházet z vnitřního i vnějšího prostředí.

koprivaČerstvá kopřiva je i chutnou potravinou

Sezónní jarní alergie se projeví, když alergenní látka, typicky pyl, vyprovokuje tělo k produkci histaminu. To vede k  projevům jarní alergie, jakými jsou zánět, svědění, opuchlé a slzící oči, kopřivka. Kopřiva efektivně napomáhá zmírnění kašle, alergické rýmy, jarní alergie i kýchání. Je to tradiční bylina, která se v lidovém léčitelství používá pro snížení projevů zánětlivých a alergických reakcí, prakticky nevykazuje vedlejší účinky jako klasické léky, používaní při sezónních alergiích. Ty mnohdy způsobují uživateli migrény, sucho v ústech, ospalost, bušení srdce, vysoký krevní tlak a další nepříjemné bonusy.

Kopřiva snižuje zánětlivé reakce a eliminuje jarní alergie

Kopřiva díky schopnosti snižovat zánětlivé reakce a jejich viditelné projevy je pro tyto případy ideální. Může efektivně narušit probíhající proces projevující se jarní alergie a alergické reakce tím, že sníží produkci histaminu v těle jedince, jí trpící. Co se týče přímo výzkumů, zabývajících se potenciálem kopřivy na snižování alergických reakcí, moc jich zatím nemáme a proto nemůžeme tento efekt doložit vědecky. Spoléháme se tedy při indikaci léčby kopřivou pouze na tradici lidového léčitelství.

TRÁPÍ VÁS ALERGIE? ČTĚTE VÍCE:

Alergie na pyl – 5 tipů, jak ji zmírnit přírodní medicínou

Návštěva alergologie – zjistěte, jaké máte alergie a naučte se s nimi žít

Alergie na pyl je zase tady! Pylové alergeny, které vás ohrožují od A do Z

Zatočme s alergiemi jednou provždy. Zbaví nás jich detoxikace a očista organismu


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Jantarový náhrdelník dětský

Dětský náhrdelník z přírodního leštěného jantaru Luxusní dětský…

Cena: 290 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte