Nechci ještě zakládat rodinu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na názor odborníka, protože nevím, zda dělám dobře. Jsem s přítelem 6 let a klape nám to skvěle. Tedy přesněji řečeno klapalo do nedávna. Posledních pár měsíců mluví o tom, že bychom se měli vzít a taky o dětech, ale já jsem šťastná tak, jak to je. Nechci ještě zakládat rodinu a i když nás téměř všichni z mého okolí včetně rodičů bombardují neustálými dotazy a doporučeními, já tu potřebu prostě nemám. To se ovšem mému příteli nelíbí a mám pocit, že si myslí, že s ním do budoucna nepočítám. Mám se podřídit a přistoupit na tlak okolí? Nechci ho ztratit a za pár let si uvědomit, že to byla chyba.

Renata, 32 let, Rakovník

Odpověď:

Milá Renato,

podřídit se a přistoupit na tlak okolí, to je  násilí. A každé násilí, byť je  pozitivní, je špatná cesta. Měla byste Vy a  sama vědět, zda je Vaše rozhodnutí pevné a opravdu nechcete ještě zakládat rodinu. Vím, že dnes se věk žen, které mají první dítě, posunul a ženy rodí i ve věku zralém. Ale vše má rub a líc. Každý gynekolog Vás od 35 let zařadí do rizikové skupiny. Neříkám to proto, že Vás chci ovlivňovat, ale dle výzkumů je biologicky nejoptimálnější věk pro první graviditu 27 let.

Tak to bylo z hlediska fyzického, ale potíže má momentálně  Vaše rozháraná psychika. Nevím, zda se necítíte ještě připravena, budujete usilovně svou kariéru nebo zda jste si příliš přivykla na skoro svobodný život ve dvou, který je mnohem jednoduší než hora starostí o dítě. Miminko jich přináší dost a dost, ale současně přinese stejnou měrou radost, štěstí  a lásku. Myslím, že žena se stává ženou teprve tehdy, až  porodí dítě. Na druhou stranu, pokud by bylo opravdu nechtěné, pak je lepší nemít žádné.

A co partner? Musíte počítat s tím, že pokud touží po úplné rodině a Vy budete trvat na svém dosavadním stanovisku,  je možné že Vás v budoucnu opustí a bude si hledat ženu, která s ním rodinu  založí..   Touha po dítěti může vztah muže a ženy stmelit , ale i rozdělit. Zamyslete se, zda je Váš přítel onen ON nebo toužíte podvědomě poznat jiného  otce pro své budoucí dítě. Bohužel, existuje možnost a také se může stát, že ho nikdy nepotkáte.

Vztah dvou lidí je vždy o komunikaci, zkuste s přítelem znovu o tomto problému zcela otevřeně pohovořit. Zvažte potřeby a představy každého z vás a také to, co jste ochotna pro zachování vztahu udělat a co za žádnou cenu ne.

Víte, milá Renatko, každý vztah má uložen určitý záměr…nemůžete-li najít rozuzlení, pak vnímejte nejen myslí, ale také duší a srdíčkem . Někdy jsou nezbytná mnohočetná opakování a někdy i bolí, ale srdce je erudovaný rádce.

PhDr. Eva Lavičková


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2446x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte