Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

 letani v tehotenstviLétání v těhotenství - ano, či ne?

Nastávající maminky často řeší otázku, zda mohou cestovat letadlem. Létání v těhotenství sice může být bezpečné, ale má to své meze. Jsou totiž případy, kdy může let ohrozit jak dítě, tak i matku. Řekneme, jaké má létání v těhotenství rizika a poradíme, jak se na let co nejlépe připravit.

Jaká má létání v těhotenství rizika?

 • Obecně se doporučuje, že je pro létání v těhotenství nejbezpečnější druhý trimestr. Jestliže má létání v těhotenství rizika, pak nejzávažnější jsou v prvním trimestru. Kvůli změnám přetlaku v komoře hrozí v prvním trimestru potrat (přečtěte si o potratu), zatímco v třetím trimestru mohou naopak způsobit předčasný porod. Změny tlaku v komoře totiž způsobují změny tlaku v našem krevním oběhu.
 • Ani časté létání v těhotenství nám nesvědčí. Změny tlaku mohou způsobovat pokles plodu, který později vede k předčasnému porodu.
 • I pro nás má létání v těhotenství rizika. Pokud trpíme onemocněním souvisejícím s krevním oběhem anebo s dýchací soustavou, létání v těhotenství je může ještě zhoršit. Podobně, pokud jsme v nedávné době prodělaly operace, trombózu anebo trpíme obezitou či problémy s páteří.
 • Při létání v těhotenství rizika platí zejména pro všechny nastávající matky nad 40 let.
 • Vždy se orientujme podle stavu právě našeho těhotenství. Pokud jsme měly s těhotenstvím zdravotní problémy, létání nemusí být bezpečné. Proto let vždy konzultujme s gynekologem, který dokáže náš zdravotní stav posoudit nejlépe.

I létání v těhotenství má své podmínky

Létání v těhotenství nezáleží pouze na našem uvážení. Letecké společnosti mají většinou podmínky, za jakých mohou budoucí maminku přepravit. Podobně i pojišťovny mají svá pravidla.

 • V pokročilejším stádiu těhotenství většinou letecké společnosti vyžadují speciální potvrzení od lékaře, že je létání v těhotenství pro matku i dítě bezpečné. U českých společností je to například těhotenství od 34. týdne těhotenství. Potvrzení pak nesmí být více jak 6 dnů staré.
 • Některé pojišťovny nám nemusí být ochotny sjednat pojištění na hrazení komplikací spojených s těhotenstvím. Proto sjednání pojištění nenechávejme na poslední chvíli. Může se stát, že se po pojištění budeme muset poptat na více místech.
 • Podmínky přepravy těhotných žen si vždy zjišťujme u konkrétní aerolinky. Mohou se lišit.
 • Stádium těhotenství vždy uvádějme pravdivě. Například maskování těhotenství v sedmém měsíci za měsíc šestý je krátkodobé řešení. V případě nutnosti nám pak posádka nemusí být schopná pomoct.
 • Pro osoby se specifickými nároky mají většinou aerolinky vyhrazená speciální sedadla. Musí ale o našem těhotenství vědět předem. 

Postarejte se, aby bylo létání v těhotenství co nejpříjemnější

Zejména dlouhé lety se mohou stát opravdu nepříjemnými. Málo místa na nohy, neustálé sezení, nepohodlí anebo nedostatek občerstvení. Vše může maminkám let zkomplikovat. Jak se na létání v těhotenství co nejlépe připravit?

 • Postarejte se o dobrá sedadla. Každé mamince vyhovuje něco jiného. Některá upřednostní více prostoru u sedadel v uličce, jiná má ráda poklidnější místa u okýnka. Proto zvažme, co udělá dobře právě nám. Pokud nás ale čeká dlouhý let, raději sáhněme po sedadlech v uličce. Občasné procházky nám udělají dobře, stejně tak i snadnější přístup na toaletu.
 • Pokud nemáme sedadla co bychom chtěly, zeptejme se personálu. Některé aerolinky vychází nastávajícím maminkám maximálně vstříc a mohou nám zajistit pohodlnější místa podle našich potřeb. Před nástupem do letadla se proto posádky zkusme zeptat. 
 • Vezměme si pohodlné oblečení. Příliš těsné anebo špatně sedící oblečení nám při letu může být velmi nepohodlné.
 • V letadle může být chladněji. Proto si přibalme teplejší oblečení. Pokud nás trápí oteklé nohy, oceníme v zásobě pohodlné papuče.
 • Pravidelné procházky uličkou nám svědčí. Kromě pocitu nepohodlí můžeme předcházet také některým zdravotním problémům. 
 • Počítejme se svačinkami. Častější jedení v letadle vyřešíme buďto zakoupením občerstvení přímo na místě anebo předem připravenou svačinou z domu. 
 • Dostatečně pijme. I když nás to bude stát častější návštěvy toalety, nezapomínejme na pitný režim. Prospěje to jak nám, tak miminku.
 • Nebojme se zeptat. Ačkoli nejsou běžné letištní rámy používané na kontrolu osob pro miminko nebezpečné, některým matkám nemusí být příjemné. Zeptejme se proto na možnost kontroly pohmatu.

Vyzkoušely jste někdy létání v těhotenství?


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Meruňkový olej BIO 30ml DaySpa

BIO meruňkový olej je lisovaný za studena z meruňkových jader Meruňkový olej…

Cena: 138 Kč

Pískavice mletá 50g DNM

Koření vhodné do čalamád, kari směsí, chutney a zeleninových pokrmů, celá…

Cena: 30 Kč

Meruňkový olej BIO 100ml DaySpa

BIO meruňkový olej je lisovaný za studena z meruňkových jader (Prunus armenica…

Cena: 198 Kč

Bylinný čaj XL LAKTACE

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Shatavari prášek v dóze 100g Hesh

Hormonální rovnováha, regenerační přípravek pro ženy Šatavari pomáhá…

Cena: 277 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte