Na manželství je dobré se připravit. Vyvarujte se zbytečným rozchodům

manželstviManželství je spjato nejen s láskou, ale i mnoha povinnostmi

Pohled na manželství a život v páru prochází změnami, stejně jako přístup k výchově dětí či společenské standardy. Zatímco dříve byl sňatek a manželství předem domluveno, ve vyšších kruzích ještě navíc určitým politickým paktem, za posledních několik desítek let se manželství stalo jen jakýmsi formálním „razítkem“ vztahu.

Ať už je náš názor jakýkoli, v určité rovině je manželství energetické propojení dvou rodů skrze konkrétního muže a konkrétní ženu. Svatba pak je deklarací práv a povinností před rodinami partnerů. Samotné manželství však může probíhat různě. Lze se na ně vůbec připravit? A lze touto přípravou zamezit následnému rozvodu?

Manželství nebo život na hromádce?

S příchodem moderního světa se institut manželství proměnil. Co se však příliš nezměnilo jsou úskalí, kterými pár prochází během vzájemného soužití. Řada jedinců viní z problémů právě fakt, že místo žití „na hromádce“ se takzvaně „vzali“. Svým způsobem mohou mít i pravdu. Pokud se zamyslíme nad samotnými slovy, které se u svatby a tedy počátku manželství používají, může nám to mnohé říci:

 • muž se ožení = tedy nechá vstoupit do svého života ženský faktor - citlivost, empatii. To „o“ může znamenat, že vytvoří prostor (hranice), ve kterých se žena může bezpečně pohybovat a vytvářet teplo domova. Není to o omezení, naopak jí dá prostor růst.
 • žena se vdá = tedy vydá muži svou ženskost, provede ho cestou (i jeho) emocí, ukáže mu tento svět a vytvoří prostředí, kde muž může odpočívat, na oplátku potřebuje ochranu (třeba formou podpory psychické i finanční).
 • vstoupit do manželství (manželského svazku) = rozhodnutí dvou jedinců společně jít určitou cestou
 • vzali se = toto slovo už partnerstvím příliš nezavání. Kdo koho komu vzal?

Manželství jako tanec

Princip manželství tedy je o vzájemném doplnění se a společném rozvinutí svých daností. Je třeba si tedy uvědomit, že manželství je určitá forma tance, kdy se vzájemně časem vylaďujeme, aby byl pohyb co nejladnější. Nikoli však z pohledu zvenku (to přijde samo), ale měl by vycházet z vnitřku nás. A právě zde je další úskalí. Ne vždy slyšíme stejnou hudbu (máme jiné plány a hlavně očekávání). Jak tedy snížit riziko rozvodu?

Přečtěte si váš partnerský horoskop. Jak se vám bude dařit v lásce a vztazích?

 1. Vyslovte, co jsou vaše přání. Nespoléhejte, že se druhý dovtípí. Chcete děti? Cestovat?
 2. Zkuste se zamyslet nad otázkou bydlení. Pokud plánujete soužití v rodině jednoho z partnerů, dejte jasná pravidla.
 3. Jak bude probíhat případná mateřská/rodičovská dovolená?
 4. Finance. Zejména tato oblast bývá předmětem mnoha hádek. Vyjasněte si, jak budete vést rodinný rozpočet, zda spojíte bankovní účty nebo si ponecháte vlastní. Pokud je jeden z partnerů výrazně více hmotně zajištěn, podepište klidně manželskou smlouvu.
 5. Jaké jsou vaše životní priority?
 6. Vyslovte i možné obavy.

Manželství – kdo spolu vlastně žije?

V moderní době je snadné do manželství vstoupit a svým způsobem z něj i vystoupit, tedy rozvést se. Jenže proč k rozvodům vlastně dochází, když na počátku byla taková láska? Je třeba si uvědomit, že láska není jen jedna. Zatímco v prvních měsících (až 3 roky) se jedná více o vášeň, nosíme tzv. růžové brýle, postupně v partnerovi začneme více než objekt naší touhy vidět reálného muže či ženu.

manželstvíNež vstoupíte do svazku manželského, dobře si své rozhodnutí promyslete

Najednou jeho vlastnosti budou výraznější. Byly tam vždy, jen nám spadly ty brýle. Tento stav je normální. Neměl by být předmětem rozvodu! Teprve teď totiž vstupujete do dospělého partnerství. Je to „jen“ další fáze. To, že se okolo vás lidé rozcházejí neznamená, že to potká vás.

Co byste před manželstvím měli vědět?

 1. Manželství není únik ani útěk.
 2. Manželstvím si nikoho nelze pojistit.
 3. O vztah se musí pečovat (podobně jako o rostliny).
 4. Partner se mění, nemůže zůstat stejný. Stejně jako vy nezůstanete stejní.
 5. Manželstvím nelze nikoho zachránit ani změnit k obrazu svému.
 6. V manželství se objeví těžší momenty. Naučte se vzájemně si naslouchat a komunikovat.
 7. Rozvod je sice formální ukončení manželství, avšak vaše minulost je s partnerem spjata skutečně navždy.
 8. V manželství nemáte jen práva, ale i povinnosti.

Manželství a náboženství

Speciální názor na manželství má náboženství. V České republice je registrováno 38 církví, přičemž největší zastoupení mají křesťanské proudy. K některému z nich se hlásí přibližně 1,5 milionů lidí (drtivou převahu má pak římskokatolická církev, s přibližně 1,1 miliony). Nejedná se tedy o zanedbatelnou skupinu lidí. Pokud plánujete církevní sňatek, je příprava na manželství povinná. Zpravidla se jedná o kurz v rozsahu cca 15 hodin (opakovaná setkání). Snoubenci se zde dozvídají nejen informace o intimitě, ale také řadu tipů, jak šťastné manželství udržet (například sebepoznávání a komunikace). „Školení“ již nemusí provádět jen kněz, ale věřící páry, které na manželství poskytnou i osobní vhled. Tyto kurzy tak mohou inspirovat i širší veřejnost.


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte