Myrta obecná /Myrtus communis/

čeleď: myrtovité

Myrta obecná – popis

Myrta obecná se řadí mezi stálezelené keře, a protože nesnese mráz, je u nás pěstována převážně v přenosných nádobách, a proto zůstává menší než v divoké přírodě, kde může být až 5 metrů vysoká. Rostlina má malé, kožovité aromatické lístky, hustě poseté olejovými žlázkami. Někdy se objevují modročerné bobulovité plody velikosti hrášku. Na trhu jsou různé růstové typy; zakrslé formy, keře i rostliny na kmínku. Celá rostlina krásně voní.

Myrta obecná – léčivé účinky

Éterický olej myrtol, který se z myrty uvolňuje, je skvělým prostředkem k pročištění dýchacích cest. Při bronchiálních infekcích a zánětech dásní se doporučuje užívat čaj z výtažků z myrty. Pro lékařské účely se využívá při léčbě akné a při zánětech dásní. Pití čaje z listů myrty obecné pomáhá při zánětu dutin a kašli. Můžete ji také použít jako kloktadlo. Myrtová tinktura se využívá při urologických problémech a zánětech močových cest, neboť má silné dezinfekční účinky. Léčba by měla trvat dva nanejvýš tři týdny, bez ohledu na způsob podání. Dlouhodobé užívání není vhodné.

Použitelné části myrty obecné: list a plod

Období květu: červen až srpen

Myrta obecná – použití a pěstování

Myrta obecná je v řecké mytologii spojena s krásou a láskou.

Větvičky s listy můžete péci s masovými pokrmy a plody se hodně používají především na Středním východě jako koření. Jejich chuť se nejvíce podobá plodům jalovce, ale jsou o něco jemnější. Sušené listy a květy dlouhou dobu nádherně voní, a proto se mohou přidávat do vonných pytlíčků. Myrtový olej je součástí parfémů, mýdel, mastí a šamponů a lékařsky se zevně používá proti akné a zánětům dásní. Roztlučený list léčí odřeniny, škrábnutí a rány a používá se i na lupénku. Pití čaje z listu působí proti zánětům čelních dutin a proti kašli. Roste přirozeně v suché keřovité vegetaci okolo Středozemního moře. Tento stálezelený keř snese v bohaté půdě jen mírný mráz, takže ho musíme pěstovat jako kbelíkovou rostlinu. Myrtu vysazujte do půdy bez vápna na slunečné stanoviště a zalévejte ji dešťovou vodou nebo převařenou vodou z vodovodu. V misce nesmí nikdy zůstat stát voda. V zimě tuto rostlinu dejte do chladna (2–12 °C) a na světlo.

Tip: Koření

Čerstvě uříznuté větvičky se přidávají do ohně při rožnění celých skopců. Vonná silice z nich přitom teplem destiluje a rozpouští se do opékaného masa.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3181x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte