Muchomůrka citrónová /Amanita citrina/

▪ Muchomůrka citrónová - vzhled

Klobouk mívá průměr 4 - 10 cm. Je polokulovitý, pak sklenutý až rozložený, hladký, často pokrytý bílými až žlutavými strupy.

Třeň je bílý, s trvalým převislým prstenem (žlutavým nebo bílým) a s širokou odsedlou hlízou neobalenou zbytkem plachetky.


Dužnina je bílá, páchnoucí po syrových bramborech. Výtrusný prach je bílý.

▪ Muchomůrka citrónová - výskyt

Muchomůrka citrónová roste velmi hojně od jara do podzimu (červen až listopad) v lesích jehličnatých a smíšených, méně též v lesích listnatých, zejména pod borovicemi a smrky.

▪ Muchomůrka citrónová - vliv na zdraví

Muchomůrka citrónová je často považována za smrtelně jedovatý druh podobně jako muchomůrka zelená. Zejména čistě bílé albinické formy bývají často nesprávně zařazovány. Nejbezpečnějším rozlišovacím znakem je vůně po klíčících bramborách. Muchomůrka zelená a její bílé variety voní příjemně nasládle, podobně jako umělý med.
Poznámka: muchomůrka citrónová je méně nebezpečná proto, že jedovaté látky v ní obsažené se ničí silným zahříváním (vařením, pečením). Obsahuje bufotenin, který zrychluje srdeční rytmus a zužuje cévy.

▪ Muchomůrka citrónová - možnosti využití

V mladším stádiu je možné si muchomůrku citrónovou splést třeba s některou pečárkou nebo taky s muchomůrkou zelenou. U lupenatých hub je velice důležité při sbírání vyjmout celý třeň ze země, aby bylo patrné, zda je na něm pochva či nikoli. Potom záměna za pečárku nehrozí. Je až s podivem, kolik lidí každoročně končí na nemocničním lůžku nebo v márnici po otravě muchomůrkou zelenou. U muchomůrky citrónové se vám tohle sice nestane, ale i tak tuto jedovatou houbu nechte být.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1177x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte