Motivace: Tipy na účinné motivační rituály pro každý den

Motivace: Tipy na účinné motivační rituály pro každý den

Motivace je vnitřní nebo vnější pohnutka k nějaké činnosti. Motivace někdy přichází jako přirozený vedlejší produkt činnosti samotné, těšení se na ni, zvědavost na výsledek apod. Někdy však musíme naši motivaci sami podpořit.

Čtěte také:

Kouzla, magie a rituály pro rok 2019

Rituály v našem životě

Rituál je způsob chování, který se opakuje a má určitá pravidla. Rituálem je vlastně každé chování člověka, které vykazuje opakování, stereotyp nebo vykazuje určité podobnosti. Některé rituály si předáváme z generace na generaci po mnohá století, jiné se stanou součástí našeho života jako navyklé chování.

Mnohé rituály vykonáváme nevědomky každý den. Pokud si jich začneme více všímat, a lépe si uvědomíme jak a k čemu nám slouží, můžeme je začít tvořit zcela vědomě. Pak se mohou stát vynikajícím pomocníkem na naší cestě k lepšímu a naplněnému životu. Přečtěte si rituály na rok 2019

Druhy motivace

Motivace je vnitřní nebo vnější.

  • Vnitřní motivace je pohnutka, která vychází z člověka samotného. Může to být zápal pro věc, radost z očekávané činnosti, spokojenost, těšení se na výsledek, touha dosáhnout výsledku.  
  • Motivace vnější přichází zvenčí, formou této motivace je obvykle odměna nebo trest. Motivace vnější je účinná pouze tehdy, pokud je úkol jasně vymezen.

Například v procesu učení se vnější motivace ukazuje být spíše kontraproduktivní, vnitřní motivace, kdy žák vidí v učeném smysl je mnohem účinnější.

  • Motivace může být pozitivní nebo negativní. Vnitřní pozitivní motivace je taková, že přesně víme, co chceme a představa výsledku nás naplňuje pozitivním očekáváním. Negativní motivace je založená na strachu a je spojená s možným neúspěšným očekáváním, ztrátou, .
  • Vnější pozitivní motivace může být faktor seberealizace nebo ocenění. Vnější negativní motivace může být založena na silových faktorech, je to například obava z trestu nebo ztráty, existenční faktor, faktor jiného strachu.   

Jak se motivovat?

Vlastní motivační rituály nám mohou dopomoci k lepším výsledkům  i příjemnější průběh činnosti samotné. Náš organismus má do jisté míry rád stereotyp, takže si na jistou míru rutiny zvyká rád a reaguje na ni pozitivně. Ne každá rutina však vyhovuje konkrétnímu jedinci, proto je dobrým řešením vytvořit si takový rituál, který nám sedne.

Zde je několik tipů, co vám může pomoci v motivaci:

  • Oblíbená hudba vám dodá energii a chuť do práce nebo do učení. Na internetu najdete spoustu nejrůznější motivační hudby. Pokud máte nějakou oblíbenou píseň, která ve vás vzbuzuje energii a pozitivní emoce, je skvělé s ní začínat den, pracovní činnost nebo například sportovní aktivitu.
  • Prostředí – je velmi důležitým motivačním faktorem. Rituálem může být nachystání pomůcek na pracovním stole. Osobní amulet nebo fotografie. Lépe se nám bude pracovat a přemýšlet při dostatku čerstvého vzduchu. Pomoci nám může i oblíbená vůně.
  • Buďte v kontaktu sami se sebou. Hraní rolí, předstírání, že jsem někým jiným, potlačování sebe sama nás většinou spíše vyčerpává a zahání do kouta. Někdy na cestě k sobě samým musíme projít různými extrémy, opačnými póly. Mnohdy je za poznáním sebe sama náročná cesta odkládání masek a zbavování se návyků, které máme naučené, ale už nám neslouží. V krizi však nejlépe poznáme sebe samotného. Rituálem sloužícím k poznání sebe sama je například každodenní meditace.
  • Vizualizujte, například pomocí nástěnky snů. Představte si ve své mysli obraz ideálního výsledku nebo ideálního dne. Jasně definovaný cíl pomůže udržet motivaci a budete mít  určitě i intenzivnější pocit smyslupnosti svého chování.
  • Psychická a fyzická kondice se navzájem doplňují. Proto by důležitou součástí jakékoliv vaší dlouhodobější činnosti měl být i kvalitní odpočinek. Rituálem odpočinku může být třeba procházka, každodenní jóga nebo posezení v oblíbené kavárně.      


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.