Mořské plody v hlavní roli: Uvařte si tyto lahodné pokrmy!

Mořské plody v hlavní roli: Uvařte si tyto lahodné pokrmy!

Mořské plody mají nespočet pozitivních zdravotních přínosů pro naše tělo. V oblibě je má jen zlomek lidí v Česku. Co se týká konzumace mořských plodů, jsou na tom jednoznačně lépe země, které mají na dosah moře, nebo oceán. A jaké mořské plody jsou neoblíbenější? Rozhodně ryby, kalamáry, krevety, ústřice, slávky, humři, krabi, ale také chobotnice. Jakého favorita máte vy?

Čtěte také:

Špagety s mořskými plody

A proč jsou vlastně mořské plody tak zdravé? Obsahují velké množství jódu, omega 3 mastných kyselin, vitamínů (A, B, D, E) a minerálních látek. Jejich pravidelná konzumace je přínosná zejména pro náš kardiovaskulární systém. Přinášíme vám tedy ty nejlepší a nejchutnější recepty na pokrmy, které lze z mořských plodů připravit, inspirujte se.

Mořské plody v hlavní roli: Populární paella s krevetami a kalamáry

Paella je poměrně rychlý pokrm, co se týká přípravy a jeho výsledná chuť je naprosto dokonalá. Hodí se ke konzumaci především v letních měsících. Mořské plody v tomto jídle vás zkrátka uchvátí. A jaké suroviny budete potřebovat zhruba na 4 porce?

  • 400 gramů čerstvých loupaných krevet a 400 gramů čerstvých kalamárů
  • 150 mililitrů kvalitního olivového oleje
  • 4 zralá rajčata
  • 1 až 2 cibule
  • 750 až 850 gramů rýže kulatých zrn
  • litr a půl rybího vývaru
  • 300 mililitrů zeleninového vývaru
  • sůl, pepř, bylinky (šafrán, případně petrželka) a citron na dochucení

Na pánvi s trochou olivového oleje si orestujte cibulku jemně pokrájenou, pak přidejte mořské plody a restujte ze všech stran. Mezitím si spařte vroucí vodou všechna rajčata a zbavte je slupky. Pak je pokrájejte na menší kusy a vhoďte do pánve k ostatním surovinám. Až se vše dobře prohřeje a osmahne, vsypte do pánve rýži, kterou přelijte rybím a kuřecím vývarem. Nechte pokrm pod poklicí probublávat na mírném plamenu půl hodiny a občas promíchejte. Na závěr dochuťte jídlo oblíbenými čerstvými bylinkami, citronem, solí, pepřem a šafránem. Pokud máte rádi i slávky, můžete je na závěr vaření také přidat. Hotové budou v momentu, kdy se otevřou. Dobrou chuť!

 mořské plody paella

Mořské plody v hlavní roli: Grilovaná chobotnice s vůní bazalky

Mezi nejpodivnější mořské plody patří rozhodně chobotnice. Když ji však dobře uvaříte, její chuť bude perfektní. Tento druh mořských plodů kupujte v opravdu čerstvém stavu u osvědčených prodejců. Na přípravu jídla budete potřebovat:

  • jednu vetší chobotnici (chapadla)
  • čerstvé lístky bazalky
  • 3 až 4 stroužky česneku
  • 50 až 100 gramů parmazánu
  • pár piniových oříšků
  • sůl, pepř
  • 4 kusy bobkového listu
  • asi 6 až 8 kusů raných brambor
  • 100 gramů másla
  • trochu olivového oleje

Nejprve je nutné postarat se o mořské plody, tedy v tomto případě o chobotnici. Tu očistěte, omyjte ve vodě a chapadla pokrájejte asi na 10 až 15 cm dlouhé kousky. Pak vložte do hrnce se studenou vodou, přidejte pár bobkových listů a nechte asi hodinu a půl vařit. Chobotnice tak skvěle změkne. Pokud máte doma tlakový hrnec, bude její příprava o poznání rychlejší a doba varu se zkrátí o hodinu. Také na plotnu dejte vařit rané brambůrky ve studené vodě se špetkou soli. Než se chobotnice a brambory uvaří, připravte si bazalkovou omáčku (chcete-li pesto). A to tak, že v mixéru smíchejte čerstvou bazalku, parmazán, olivový olej, piniové oříšky, česnekové stroužky a trochu soli. Ze všech ingrediencí vytvořte hladkou směs. Hotové pesto dejte do lednice. Pak se opět navraťte k chobotnici a bramborám a zkontrolujte jejich stav. Chobotnici byste měli snadno propíchnout vidličkou skrz naskrz, tak poznáte, že je hotová. Obě suroviny sceďte, brambory poté dochuťte citronovou šťávou, pepřem, solí a chobotnici položte na tác vymazaný máslem a dejte na gril. Použít lze i obyčejnou pánev s trochou másla. Chapadla opečte zprudka z jedné i druhé strany po dobu 2 minut. Maso pak také okořeňte a podávejte přelité bazalkovou omáčkou s ochucenými ranými brambůrkami. Dobrou chuť!

Mořské plody v hlavní roli: Hřebenatky s květákovým pyré

Mezi mořské plody můžeme zahrnout i takzvané hřebenatky. Známé jsou také jako mušle svatého Jakuba. Jejich maso je velmi chutné, jemné a také velmi zdravé. Připravte si tento dokonalý recept, který máte hotový raz dva. Potřebné suroviny na 3 až 4 porce:

  • 12 kusů hřebenatek
  • 6 plátků libovější slaniny (1/2 plátku na každou hřebenatku)
  • sůl, pepř
  • trochu másla, nebo olivového oleje
  • 1 větší květák
  • 200 mililitrů mléka
  • šťáva z jednoho citronu
  • 12 párátek

Květák si očistěte, přepulte jej a vložte do hrnce se studenou vodou. Vsypte i špetku soli a vařte na plotně do změknutí. Mezitím si připravte mořské plody. Hřebenatky vyjměte z lastury, pokud je máte čerstvé a na vrchní straně je trochu nařízněte, následně je s citem osolte, opepřete. Pak jednotlivé porce zabalte do poloviny slaninového plátku a zafixujte párátkem. Na plotně si rozpalte pánev s malým množstvím másla (použít lze i olivový olej) a hřebenatky na něm zprudka orestujte z obou stran. Mušlím postačí skutečně kratší doba (1 až 2 minuty), jinak mohou být tuhé. Dále si dodělejte květákové pyré. A to tak, že uvařený květák sceďte, osolte, opepřete, zakápněte šťávou z citronu a umixujte spolu s trochou másla a mléka. A máte hotovo. Dobrou chuť!

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.