Moderní bydlení je zdravé bydlení

zdrave bydleniNároky na bydlení v posledních letech rostou geometrickou řadou. Od moderního bydlení očekáváme nejen, že bude vysoce komfortní a dostatečně reprezentativní, ale především zdravé. Zdravé bydlení je neoddělitelnou součástí zdravého životního stylu. Jestliže chceme zdravě žít, musíme umět zdravé bydlení vybrat a správně je zařídit.

Jak vybrat zdravé bydlení

Zdravé bydlení začíná jeho výběrem. Pokud chceme zdravě bydlet, neměli bychom při volbě lokality k bydlení zohledňovat pouze vzdálenost do centra města a nákupní možnosti, ale také aspekty, jako je například blízká dostupnost přírody. Čemu bychom dále měli věnovat pozornost, to je orientace světových stran. V ložnici situované na severovýchod se v noci dobře spí a ráno lépe vstává. Naproti tomu obývací pokoj by měl být orientovaný spíše na jihozápad, aby byl příjemně prosvětlený po většinu dne. Tímto se dotýkáme dalšího nároku na moderní bydlení, kterým je dostatečný příliv denního světla. Velkorysé prosklené plochy naplňují interiér světelným optimismem, a zároveň snižují dobu použití umělého osvětlení. To se pochopitelně odráží na lidské psychice i na zdraví očí. Úsloví Kam chodí slunce, tam nechodí lékař, má bezpochyby nadčasovou platnost.

Další aspekty zdravého bydlení

Neméně důležitým aspektem zdravého bydlení jsou použité stavební materiály. Současné trendy ve stavebnictví kladou silný důraz na použití přírodních materiálů a ekologičnost. Tradiční přírodní materiálem je dřevo, které zajišťuje v domě celoročně příjemné klima s optimální vlhkostí. Optimální vlhkost představuje další předpoklad zdravého bydlení. Příliš suchý vzduch, stejně jako příliš vlhký vzduch, bývá příčinou celé řady zdravotních problémů. Nežádoucí vlhkost v domě proto bývá jedním z důvodů rekonstrukce domu.

Zdravé bydlení však nespočívá pouze v zajištění zdravého prostředí. Pro naše zdraví je neméně důležitá volba ergonomického nábytku. Kvalitní postel, stejně jako kvalitní sedací nábytek pomáhají snižovat riziko problémů s páteří a bolestí hlavy. Součástí zdravého bydlení je i správné použití barev v interiéru. Zvolené barvy by měly respektovat charakter místnosti, naši osobnost, a zároveň odrážet aktuální trendy. Zde se vyplatí dát na rady bytových designérů.

Zdraví a komfort především

Nároky na zdravé bydlení sahají ještě dále. Touha po spojení zdravého a komfortního životního stylu vede čím dál více majitelů domů k pořízení domácího wellness, anebo alespoň vnitřního bazénu nebo malé sauny. Velké oblibě se těší inteligentní elektroinstalace a další technické vynálezy zvyšující uživatelský komfort bydlení.

Jak vidíte, pokud mají být tyto náročné požadavky na moderní bydlení uspokojeny, stavba rodinného domu musí předem počítat s možnostmi, které byly ještě před několika lety nemyslitelné. Spoustu inspirace a rady pro stavbu a zařízení domu najdete na www.UtulnyDum.cz.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1723x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

To je super :)


Doporučujeme k tématu

Vonné tyčinky Shrinivas Satya Super Hit 15g

Kvalitní vonné tyčinky ze santalového dřeva, hmotnost 15 g Santalové tyčinky…

Cena: 42 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte