Jak odnaučit psa zbytečně šťěkat a co tím chce mazlík říct?
24. 07. 2020 Přečteno: 53444x

Zrychlené dýchání u psa může znamenat zdravotní potíže. Jak psovi pomoci?

Zrychlené dýchání u psa je zcela běžná záležitost, a to především po nějaké fyzické zátěži. Když pes rychle dýchá, snaží se tak ochladit. Ovšem ne vždy je rychlé dýchání v pořádku. Existuje celá řada případů, kdy může zrychlené dýchání značit závažný problém jako je například nemoc srdce nebo otrava. Poradíme, kdy rozeznat problém a jak rychle psovi co nejlépe pomoci.

Kdy je zrychlené dýchání u psa normální?

I my rychleji dýcháme, když jsme zdárně zdolali velký kopec anebo jsme ve stresu. Podobně jsou na tom i naši čtyřnozí kamarádi.

Čtěte také:

Poznáte nejčastější nemoci psů?

Kdy je zrychlené dýchání u psa zcela běžné?

  • Větší fyzická námaha
  • Zvýšená okolní teplota – pes se chladí
  • Pes je ve stresu

 

Hlavně horké letní dny jsou pro pejsky nebezpečné, jelikož může snadno dojít k přehřátí jejich těla. Co dělat v takovém případě?

Zrychlené dýchání u psa: první pomoc při přehřátí

Tělesná teplota psa se pohybuje okolo 38–39 °C.  Tropická vedra mohou způsobit přehřátí pejska. V tom případě je potřeba ihned reagovat:

  1. Psa ihned odveďte do chladnější místnosti
  2. Začněte jej pomalu a postupně ochlazovat
  3. K ochlazení nepoužívejte studenou vodu – mohli byste zvířeti způsobit šok
  4. Vezměte ručník a namočte jej do studené vody
  5. Zabalte psa do mokrého ručníku

 

Nezapomínejte na to, že během teplých dnů psa nikdy nesmíme příliš zatěžovat fyzicky. Dopřejte mu spíše klid, stín a dostatek vody.

Dušnost u psa: jaká plemena jsou náchylnější?

Obecně platí, že plemena s krátkým nebo zploštělým čenichem mívají s dýcháním mnohem větší problémy. Stavba jejich lebky přináší riziko respiračních problémů. Pro takové psy je náročnější se ochladit. O jaká plemena jde konkrétně?

  • Boxer
  • Buldok
  • Buldoček
  • Mops

 

Tyto pejsky v létě šetřete a buďte obezřetní. Mohou se u nich snadno objevit potíže s dýcháním.

Když pes rychle dýchá, může mít větší problém

Zrychlené dýchání u psa však může značit i závažnější potíže.

  • problémy se srdcem
  • krvácení do plic
  • astma
  • rakovina

 

Kdy vyhledat ihned veterináře?

Pokud pes zvrací, má nafouknuté břicho nebo trpí na průjem, na nic nečekejte. Neprodleně vyhledejte veterináře a podrobně mu popište veškeré potíže. Velice nebezpečné je například otočení žaludku, které bývá příčinou smrti psa.

Dušnost u psa může značit otočení žaludku

Sípání, velmi rychlý dech nebo dušnost u psa mohou signalizovat otočení žaludku. Torze žaludku vzniká po krmení psa. Žaludek se otočí kolem své osy, dochází k podvázání vchodu do žaludku. Tvoří se plyny, které nemají kam uniknout, a tak se žaludek zvětšuje a tlačí na okolní orgány.

Jak předejít otočení žaludku?

  • kvalitní stravu
  • pravidelné krmení
  • před a po jídle pes musí mít klid
  • po krmení nesmí pes nadměrně pít

Když pes rychle dýchá: jaké potíže může mít?

Dýchání svého mazlíčka pravidelně hlídejte. Je potřeba mít povědomí o tom, zda je jeho dýchání v normě anebo je potřeba se o pejska začít strachovat. Jen tak si nespletete přehřátí psa s vážnějším problémem.

Srdeční potíže

Nemoci srdce jsou běžné u psů vyššího věku. Mezi příznaky patří nejen dušnost u psa, ale i kašel, únava a otoky. Malá plemena se potýkají hlavně s degenerativním onemocněním chlopní. Velká plemena zase bojují s dilatační kardiomyopatií.

Onemocnění plic

Špatné dýchání je příznakem také zápalu plic. Ten se objevuje hlavně v chladnějších měsících, kdy může pes snadno prochladnout. Velice důležitá je prevence, tedy kvalitní výživa s dostatkem vitaminů a minerálů, krátké procházky, zabránění prochladnutí po koupeli.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Jiří Košina
    6. 3. 2024 | 15:17
    Když se něco nakousne, mělo by se to i dokončit. Co zrychlené dýchání při astmatu nebo rakovině? Každá dobrá rada drahá, zvláště u nejhorší diagnózy. V našem případě podle příznaků je možná, ale biopsie nedoporučena vzhledem k věku, kdy by už radikální zákrok stejně nepřipadal v úvahu. Preventivně nasazen Alavis Sanicell v onkologických dávkách. Podle recenzí správná volba. "Rakovinná buňka je zvláštní tím, že nepřijímá signál apoptózy a Sanicell patří mezi látky, které jsou schopny nádorové buňce tento apoptický signál vnutit". Bílé krvinky pak umrtvené buňky umí odstranit. Nezbývá než doufat, že to tak opravdu funguje.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo