další zvířátka

Výchova a výcvik loveckého psa od začátku: triky i chyby, které psovodi nejčastěji dělají

Lovečtí psi patří mezi ta plemena psů, které je potřeba skutečně dobře vycvičit. Jestliže se rozhodnete využívat psa pro myslivost, je nezbytně nutné, aby vás poslouchal na slovo. Základní povely jako jsou „sedni“ nebo „lehni“ určitě stačit nebudou. Výcvik loveckého psa chce čas, trpělivost a pevnou ruku. Pojďme si ukázat, jak vycvičit loveckého psa.

Výcvik loveckého psa nikdy nekončí

Jestli si myslíte, že loveckého psa naučíte několika povelům a máte vystaráno, jste na omylu. Výchova a výcvik loveckého není žádní legrace. Jedná se o nikdy nekončící proces. Pokud však budete trpěliví, pak z výcviku budete mít radost nejen vy, ale i váš lovecký pes.

Přečtěte si náš článek o tom, co budete potřebovat a jak se připravit na výcvik loveckého psa

 

Základem je začít už od štěňátka, abyste nic nepodcenili a nezanedbali. Základní povely poslušnosti jsou samozřejmostí. Ovšem výcvik loveckého psa nekončí zde. Naopak vše tím začíná. Tak jdeme a to!

Jak vycvičit psa: 5 základních pravidel

Výcvik loveckého psa se neobejde bez několika základních pravidel:

  1. Pes vám musí věřit a cítit, že jste vy tady velíte.
  2. Psa nenuťte a netrestejte za neposlušnost.
  3. Nechte psovi dostatek času na naučení se povelu.
  4. Pes musí být při výcviku zdravý a v plné síle.
  5. Psa cvičíme před tím, než dostane krmení.

 

Pes bude dokonale připravený na výcvik, když mu budete dávat kvalitní psí krmivo a vyváženou stravu. Jak jej poznáte? Granule obsahují všechny látky, které pes potřebuje ke zdravému vývoji, a to ve správném poměru. Pro lovecké psi, kteří jsou neustále v pohybu je vhodné sáhnout po granulích přizpůsobených pro aktivní psí plemena.

Výchova a výcvik loveckého psa: jak zvládnout nezbytné povely?

Přivolání

Patří k nejdůležitějším a základním povelům, které se nesmí zanedbat. Když jej pes dokonale zvládne, vyhneme se zbytečným problémům, které mohou vzniknout při mysliveckých akcích. Pes musí na povel co nejrychleji přijít k vám, usedne a čeká na další povel.

Vybereme si jeden povel, buď „sem“ nebo „ke mně.“ Na psa zavolejte a mějte připravený pamlsek. Ideální je si dřepnout a psa zavolat, jelikož tato pozice vybízí ke hře a pejsek rychle přiběhne. Poté následuje velká pochvala.

Stopa

Jak vycvičit psa, aby zvládal stopu? Psovod udělá několik kroků a na každý nášlap položí jeden pamlsek. Na poslední stopu položí větší počet pamlsků. Psa je dobré mít na krátkém vodítku, přejdeme k nášlapu, ohneme se a ukážeme první pamlsek. U toho řekneme nahlas „hledej stopa.“ Pes pamlsky postupně sbírá a my jej chválíme. Na konci psa necháme, aby si dojedl všechny pamlsky.

Aport

Při aportování musíme zvolit nějaký zajímavý předmět, který psa upoutá. Hrajte si s ním, přetahujte se o hračku a poté ji hoďte do dálky se slovem „aport.“ Jakmile pes chytne hračku, je potřeba zavolat „ke mně“. Nikdy nezapomínáme na odměnu.

Vpřed

Při tomto povelu pes musí vystartovat přímo rovně kupředu. Pes by měl sedět či ležet u vaší nohy a na povel vyběhnout vpřed a běžet do té doby, dokud neuslyší povel „lehni.“ Připravíme si misku s granulemi a ustoupíme několik kroků vzad. S povelem „vpřed“ psa vypustíte. Až doběhne k misce a vše v ní sní, opakujeme. Postupně vzdálenosti zvětšujeme.

Hledej

Hledání psa musí být vytrvalé a soustavné. Ze začátku psa učíme hledat v blízkosti cca 50 metrů před námi a okolo nás. Venku či doma ukryjeme hračku a dáme povel „hledej.“ Chodíme se psem okolo a neustále opakujeme povel. Jakmile budeme blízko hračky a pes ji zbystří a chytne, pochválíme ho a odměníme.

výcvik loveckého psa_2

Výcvik loveckého psa: nejčastější chyby

Výcvik loveckého psa se neobejde bez menších chybiček, jelikož nikdo není dokonalý. Chyby ve výcviku ale můžete skvěle eliminovat, pokud víte, na co se zaměřit a co nedělat.

  1. Absence vůdce

Respektovat svého vůdce je pro psa přirozené, jelikož pes je zvyklý žít ve smečce. Psovi musíte dát najevo svou autoritu. Ale jak? Rozdávejte jednoznačné povely, v hlase buďte pevní a zbavte se nervozity.

  1. Časté cvičení na jednom místě

Psa nesmíme utahat do bezvědomí. Výcvik loveckého psa musí být pravidelný, ovšem všeho s mírou. Stejné místo pro výcvik je také chybou. Pes potřebuje rozmanitá místa.

  1. Nesrozumitelné povely

Pes bude zmaten, pokud mu budete dávat nejednoznačné povely a budete je střídat jako ponožky. Držte se jednotného povelu, aby neměl pes ve výcviku zbytečně guláš.

  1. Málo chválení

Výcvik a výchova loveckého psa se neobejde bez dostatku chvály. Nedostatečná pochvala může znamenat neúspěch. Pes není motivovaný a ztrácí zájem

  1. Špatné prostředí

Prostředí, kde psa cvičíme, je nesmírně důležité. Lovecký pes nesmí mít při výcviku množství podnětů, které by ho rozptylovaly. Hlučné místo určitě vynechejte také. Pes se musí stoprocentně soustředit, aby odváděl skvělé výkony.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte