další zvířátka

Voliéra pro papouška: jak ji postavit a na co při tom nezapomenout

Najít tu správnou voliéru pro papouška, která by vyhovovala našim představám, potřebám papoušků a zároveň měla i potřebnou velikost, je někdy umění. Tak proč si ji nevyrobit? Stačí pár šikovných rukou a materiál, který běžně seženete. Krok za krokem vám poradíme, jak postavit jednoduchou voliéru, na co při její výrobě myslet a co všechno na ni budete potřebovat. Základem úspěchu je voliéru pečlivě naplánovat. Aby nám mohla sloužit naplno, musíme zvážit několik důležitých věcí. Poradíme vám, na co byste při výběru správné voliéry neměli zapomenout. Výsledek bude stát za to. Díky vašemu kutilství budete mít nejen uspořené peníze, ale hlavně spokojené papoušky.

Potřeby papoušků na prvním místě

Prvním krokem je zjistit o potřebách vaši papoušků co nejvíce. Druhů papoušků je mnoho a každý má svá vlastní specifika. Třeba u teplomilných druhů je nutné zajistit, aby měli celoročně dostatek tepla. Stejně tak někteří papoušci potřebují výlety směrem na jih a jiným druhům by vadily. Potřeby vašich papoušků zohledněte už při plánování, vyhnete se tím nečekaným překvapením. Papoušci se vám za to můžou odměnit vyvedením nových přírůstků. V opačném případě ale papoušek kvůli stresu a nepohodě může začít napadat ostatní nebo i sám sebe.

Celoroční nebo sezónní voliéra?

Voliéry mohou být buď sezónní anebo celoroční. Sezónní papouškům slouží zhruba od jara do léta a na podzim se teplomilné druhy přesunují do teplejších prostor, třeba do vytápěné místnosti. Výhodou sezónních voliér je jednodušší stavba i provoz. Přesouvání ale papouškům způsobuje stres. Ten jim ušetříme výrobou celoročních voliér, které mají zahřívané zálety, kam se papoušci při chladném počasí uchylují. Výhodou je maximální komfort papoušků, nevýhodou větší náklady a složitější provoz. U celoroční voliéry je také na místě zvážit přívod elektřiny a vody.

Čisté a klidné prostředí

Vašim papouškům zajistí úplnou pohodu nejen vhodná voliéra, ale také její okolí. Pokud vedle ní bude každý víkend soused sekat dřevo na cirkulárce, papouškům se moc dobře nepovede. Příliš hlučné nebo znečištěné prostředí by papoušky mohlo dráždit. Naopak každodenní prozpěvování desítek papoušků by zase mohlo dráždit sousedy. Je dobré se tedy domluvit i s nimi. Platí pravidlo, že voliéra by měla stát alespoň dva metry daleko od hranic vašeho pozemku s jiným.

Jak na jednoduchou voliéru krok za krokem

  1. Na výrobu jednoduché voliéry pro papoušky budete potřebovat konstrukční latě s rozměrem zhruba 4x6 centimetrů,  palubky s šířkou alespoň deset centimetrů a pletivo na voliéru. Dále menší latě, prkna na střechu, plech na dno, panty na dveře, hřebíky, sponkovací pistoli a vruty. Na dokončení střechy budete potřebovat térový papír.
  2. Nařežte si konstrukční latě podle rozměrů vaší plánované voliéry.  Nohy voliéry by měly mít zhruba půl metru. Sešroubujte latě pomocí velkých vrutů dohromady, aby vám vznikla základní kostra celé voliéry.
  3. Na zakrytí zadní části voliéry použijte palubky, které předem zkrátíte do potřebné délky. Palubky použijete i na zakrytí bočních stěn, ale pouze do půlky šířky voliéry. Druhá půlka bude sloužit i na dvířka.
  4. Aby měla voliéra lepší stabilitu, k zadní části voliéry připevněte příčné vzpěry.
  5. Dále vytvořte dno voliéry. Několik prken připevněte napříč dnem a na ně poté umístěte plech. Díky prknům se plech nebude prohýbat.
  6. Přibijte pletivo sponkovací pistolí ke stěnám voliéry. Ponechejte si místo tam, kde přijdou dvířka.
  7. Odměřte si prkna na střechu tak, aby měla přes voliéru nějaký přesah. K papouškům nebude stékat dešťová voda a stříška jim bude poskytovat stín. Prkna poté připevněte.
  8. Vyrobte si z latí dvířka, která připevníte panty. Je lepší mít dvoje menší dvířka nad sebou než jedny velké. Díky dvojím menším dvířkům se zmenšuje riziko, že by papoušci při otevření vyletěli ven.
  9. Na střechu připevněte térový papír.
  10. Aby voliéra v dešti nenavlhla, potřete ji ideálně lněným olejem. Ten je pro papoušky nezávadný a do dřeva se dobře vsákne. Nátěr je dobré jednou za rok obnovit.

Stáhnout v PDF

Přečteno: 6547x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Každý by měl brát ohled na sousedy a neobtěžovat je více než je nutné např. pro posečení trávy. Je mi 70 let. Po 10 letech dobrého soužití si soused postavil na zahradě dosti velkou voliéru. Slíbil, že tam bude chovat nehlučné druhy, což ale nedodržel. Požádal jsem jej, aby provedl odhlučnění nějakou stěnou. Nabídl jsem mu 10 000 Kč příspěvek a sehnal odborníka na hluk, aby navrhl účinné opatření. Soused odmítl. Za ušetřených 10 000 Kč tedy nyní nakoupím různé ultrazvukové a jiné plašiče. Podle cen jich bude více než 10 ks. Upevním je směrem k sousedovi, různě je načasuji a budu je vylepšovat, dokupovat, střídat. Možná si nahraji řev jeho… celý příspěvek

Asi by bylo dobré, zamyslet se nad tím, jak si chcete počínat.
Pokud jim budete pouštět nahrávku jejich zpěvu, ničím si nepomůžete.
Pokud jim jak uvádíte, něco vhodíte do klece( voliéry), dopustíte se sám trestného činu.
To Vám vadí i ptáčci v přírodě?! Měl by ste se nad sebou zamyslet! Kdo nemá rád zvířata, nemá rád ani lidi. Pokud se nad tím… celý příspěvek

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte