další zvířátka

Víte, jak vybrat chutné a zdravé konzervy pro kočky?

Váš kočičí miláček by neměl být závislý jen na suchých granulích. Existuje celá řada různých krmení pro kočky, které jsou nejen zdravé, ale také kočce zpestří její jídelníček. Konzervy pro kočky jsou skvělým doplňkem její stravy. Musí však být vybrány pečlivě a nesmí v nich chybět kvalitní suroviny, především vysoký podíl masa. Jak ale poznat ty správné a kvalitní od těch nekvalitních a nezdravých, které mohou kočce spíše jen ublížit?

Konzervy pro kočky by měly obsahovat vysoký podíl masa

Není konzerva jako konzerva. Existuje opravdu široký výběr, ovšem ne všechny konzervy jsou tak kvalitní, abyste je mohli dát svému chlupatému mazlíčkovi s čistým svědomím. Nejnižší cena rozhodně nebude značit to nejlepší, co kočce dát. Na druhou stranu ale ani cena nejvyšší.

Jak tedy poznat, jaké konzervy pro kočky jsou ty nejlepší?

 • Obsahovat by měly především vysoký podíl kvalitního masa - kuřecí, hovězí, vepřové, jehněčí aj.
 • Menší podíl obilovin jako je kukuřice, pšenice
 • Mají na etiketě složení, které je pravdivé a není zavádějící

Konzervy pro kočky: pozor na složení na etiketě

Etiketa je velice důležitá, jelikož jen tak zjistíte, jestli je výrobek kvalitní či nikoliv a zda vás nechce výrobce ošidit. Suroviny by měly být řazeny podle pořadí od největšího podílu k tomu nejmenšímu. Kvalitní konzervy pro kočky by měly obsahovat alespoň 40 % masa.

Mnozí výrobci konzerv pro kočky se dopouštějí lstí:

1. Některé složky potravin slučují dohromady, aby podíl vypadal větší - především podíl masa je uveden například jako 30 % masa, ve skutečnosti se ale jedná o 10 % vepřového, 10 % hovězího a 10 % kuřecího, což je málo. Často jsou v masovém podílu navíc započítány nekvalitní zbytky živočišné produkce. Proto by ve složení mělo být uvedeno, o které maso se přesně jedná a jaký je jeho konkrétní podíl.

2. Některé složky naopak rozepisují, aby podíl vypadal menší - hlavně u obilovin výrobci dělají následující: 20 % pšenice, 22 % kukuřice, 20 % sója. Ve výsledku ale máme poté 62 % obilovin, což je velice nevyvážené složení.

3. Kočka potřebuje živočišné bílkoviny, ale mnohdy se na obalu píšou jen rostlinné bílkoviny nebo údaj zcela chybí. Kvalitní konzervy pro kočky mají tyto složky oddělené.

Kvalitní krmivo pro kočky: vyváženost a pestrost na prvním místě

Kvalitní krmivo pro kočky má v sobě obsažené všechny látky, které kočka potřebuje ke zdravému růstu a životu. Krmivo pro vaše mazlíčky by proto mělo obsahovat:

 • Bílkoviny a aminokyseliny - vyskytují se hlavně v mase. Nízké zastoupení aminokyselin vede k poruchám zraku, málo bílkovin ke špatnému trávení a hojení.
 • Tuky - mohou být v mase nebo ve formě lososového oleje, mají vliv na zdravou srst.
 • Minerální látky - důležitý je vyvážený poměr fosforu a vápníku. Vápníku je potřeba více, aby kosti nebyly řídké.
 • Vitamíny důležité pro kočky – pomáhají látkové výměně.

 

Jídelníček kočky by měl být i pestrý, a proto byste jí měli dávat nejen suché granule či konzervy, ale zařadit také barfování neboli syrovou stravu. Je však potřeba dodržet několik pravidel, proto si vše o barfování důkladně nastudujte.

Přečtěte si v našem článku, jak vybrat syrové maso pro kočky.

Mýtus o krmení pro kočky: tuky kočce škodí

Tuky jsou velmi důležitou složkou krmiva. Často mezi majiteli panuje mýtus, že tuky kočce škodí a jen po nich přibere na váze. Tuk je bohatý zdroj energie a je důležitý pro to, aby se v něm mohly rozpustit některé vitamíny. Ale pozor! Množství tuku v krmivu by nemělo být větší než 20 %.

A co cukry? Ty kočka k životu nepotřebuje. Kočka si dokáže hladinu cukrů v krvi udržet díky přeměně bílkovin na tuky. V přírodě má kočka v potravě asi jen 5 % cukrů. Konzervy pro kočky, které jsou kvalitní, obsahují optimálně 3 – 5 % sacharidů.

Krmení pro kočky: 10 rad a tipů nejen pro začátečníky

Na závěr pro vás máme několik zásadních rad a tipů, kterých se při krmení kočky držte:

 1. Konzervy pro kočky musí obsahovat vysoký podíl masa
 2. Vždy pozorně čtěte etiketu na jakémkoliv krmení
 3. Po otevření konzervy spotřebujte do dvou dnů
 4. Otevřené konzervy pro kočky uchovávejte v lednici
 5. Dbejte na vyvážený poměr vitamínů, minerálů, bílkovin i tuků
 6. Kočce dávejte kromě granulí i pamlsky nebo zkuste syrovou stravu
 7. Kotě krmíme 4 až 5krá denně po malých dávkách
 8. Dospělá kočka dostává od 6. měsíce krmení 2krát denně
 9. Kočku krmte pravidelně jen kvalitní stravou
 10. Nikdy nedávejte kočce zbytky z kuchyně!
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

I pro kočky je důležitá kvalitní strava plná masa a živin. Hlavně velké procento masa, my kočkám dáváme jak granule tak konzervy.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte