Vietnamské prase chov: pro prasátko nepotřebujete speciální krmení a můžete jej i vycvičit jako hlídače.
18. 02. 2020 Přečteno: 2637x

Rozmnožování pískomilů: Jak chovat pískomily a jak se postarat o jejich mláďata?

Uvažujete, že pořídíte svým dětem nějakého domácího mazlíčka? Vhodnou volbou může být třeba roztomilá myška s dlouhým ocáskem - potkana na mysli nemáme, ale co takhle pískomil mongolský? Chov pískomilů není náročný a u dětí jsou pískomilové velice oblíbení! Opatrní byste však měli být v případě rozmnožování pískomilů. Pokud totiž samičky a samečky nedáte dostatečně brzy od sebe, za velmi krátkou dobu budete mít doma desítky těchto roztomilých zvířátek! Ale nebojte se. Poradíme vám, jak správně chovat pískomily, a co všechno pro jejich chov budete potřebovat.

Chov pískomilů v bytě

Pokud se tedy rozhodnete chovat pískomily, je třeba pro ně zajistit vhodnou ubikaci. Tou by mělo být nejlépe dostatečně prostorné a hluboké akvárium, které tvoří spodní část, a vysoká klícka tvořící část horní. Pískomilové totiž rádi hrabou a vytvářejí si nory, proto je vhodné mít pro ně pevné dno. Protože však také rádi vysoko vyskakují a utíkají z běžného, otevřeného, akvária, uzavřená vysoká klícka pro pískomily se osvědčuje jako velice praktická. Dno ubikace pískomila vybavte spoustou hraček, prolézaček nebo větviček z nejedovatých stromů a keřů, které pískomilové rádi okusují.

Čtěte také:

Osmák degu: malý společník, který potěší i malé děti

Pískomil mongolský funguje tak trochu i jako skartovačka. Pokud pískomilům nabídnete roličku z tvrdého papíru, například rolku od toaletního papíru, obvykle z ní během chvilky mnoho nezbude. Nikdy však pískomilům do jejich ubikace nedávejte cokoli z plastu, raději vždy volte přírodní materiály. Pískomilové totiž většinou vždy všechno rozkousají. Také na vytvoření hnízda se hodí výhradně přírodní materiály, pískomilové si už pak poradí sami.

Pro chov pískomila mongolského je nezbytný písek

To, co je však pro pískomily zásadní, je koupání a dovádění v písku. Pískomil vždy potřebuje mít ve své ubikaci velkou nádobu s pískem. Ideálně těžkou kameninovou misku, která se nepřevrhne. Měla by být dostatečně velká a hluboká. Nejlepší je jemný bílý písek, běžně bývá k dostání ve zverimexu v kyblíku, rozhodně jim nedávejte písek ze stavby! Pískomilové písek milují, to lze ostatně už odvodit z jejich pojmenování. Člověk by si mohl myslet, že pískomil miluje buď pískot, anebo písek. Obojí je asi pravda, pískomilové totiž také vydávají různé zvuky, které připomínají pískání.

Jak chovat pískomila? Nikdy ne samotného!

Pískomila nikdy nemůžete chovat pouze jednoho. Jsou to velmi společenská zvířátka zvyklá žít ve skupině. Vytváří si své rodiny, které žijí pohromadě. Ideální je, když si vezmete několik pískomilů stejného pohlaví, kteří se dobře znají a kteří byli zvyklí žít spolu. Nejčastěji jsou to samozřejmě sourozenci. Pokud chcete doma větší klid, vyberte si samičky. Samci se totiž někdy rádi perou. Jejich velké akvárium nebo klícku si rozhodně neumisťujte do ložnice či místnosti, kde spí děti. Moc klidu by vám to nepřineslo! Pískomil mongolský totiž bývá hodně aktivní právě v noci.

Pokud chcete chovat páreček a nechat si potom i mladé, měli byste vědět, jak chovat pískomily a jak si ošéfovat jejich rozmnožování tak, aby se vám nepřemnožili. Pískomil pohlavně dozrává velice brzy, a to už ve třech měsících. Ideální stáří k prvnímu rozmnožování je přibližně šest měsíců, ale pokud samičky a samečky od sebe dostatečně brzy neoddělíte, mohou se vám dospívající pískomilové začít pářit velice brzy.

Rozmnožování pískomilů a péče o mladé

Samička pískomila mongolského je březí 25 - 29 dní, během té doby jí do klece přidávejte hodně přírodních materiálů, ze kterých si postaví hnízdo. Březí samička pískomila musí být samozřejmě také dobře krmena. Kromě obvyklých semínek, větviček, zeleniny a ovoce, zkuste občas přidat i nějakého moučného červa, mouchu nebo cvrčka, anebo kousek vajíčka, ať má březí samička pískomila dostatek bílkovin. V napáječce vyměňujte pravidelně vodu a v kameninové misce by měl být vždy čistý písek.

Mláďata pískomila se rodí slepá a přibližně do čtyř týdnů jsou zcela závislá na matce. V jednom vrhu jich bývá několik, zpravidla dva až osm, někdy i více. Po týdnu samička pustí do hnízda také tatínka pískomila, který se o mláďata rovněž stará. Proto byste neměli samečka od těhotné samičky separovat, mají být spolu po celou dobu při narození a výchově mláďat.

Dvoutýdenní mláďata pískomila jsou již velmi čilá a vybíhají z hnízda. Mláďata se mohou odstavit v šesti až osmi týdnech. Můžete je rozdat, anebo věnovat do zverimexu. Pokud si je chcete nechat a již nechcete další mladé, měli byste přibližně po dvou měsících oddělit samičky a samečky a umístit je do samostatných ubikací, jinak se vám opět znovu rozmnoží. Pískomil je plodný přibližně dva roky a dožívá se věku tři až pět let.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…