další zvířátka

Připravme kotě na pobyt na zahradě. Jak naučit kočku na záchod venku?

Nové koťátko se většinu návyků teprve musí naučit. Zatímco některé mu předá maminka, jiné musíme vzít do rukou sami. Zejména, pokud nebude jen u nás v bytě, ale i na zahradě. Jestli bude kočka i venku, je dobré, aby zde měla svou venkovní toaletu. Bude to jednodušší jak pro ni, tak pro nás. Poradíme, jak naučit kočku na záchod venku a jak vychovat kočku, aby byla venku v bezpečí. 

Jak naučit kočku na záchod venku krok za krokem

Problém, jak naučit kočku na záchod venku, není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Pokud je kočka anebo kotě naučené chodit na toaletu dovnitř, i přes pobyt venku si bude chtít odskočit na své původní místo. Musíme ji proto navést k tomu, že může na záchod i venku.

1. Pořiďme si kočičí toaletu na ven. Aby kočka někde chtěla vykonávat svou potřebu, musí zde mít možnost hrabat. Do toalety proto tradičně dejme písek.

2. Zkusme toaletu umístit na místo, které je pro kočku snadno dostupné a bude ho mít na očích. Zároveň by ale mělo být schované, aby měla kočka soukromí.

3. Ideálně může být venkovní toaleta poblíž hromady s pískem. Kočka časem začne chodit i k písku. A v poslední fázi zjistí, že také v hlíně jdou věci dobře zahrabávat. Pozor, pokud máme venku pískoviště. Pro naše děti je to sice místo k hraní, ale pro kočku ideální venkovní toaleta. Vyřešíme to ochrannou plachtou.

4. Klíčem k tomu, jak naučit kočku na záchod venku, je čas a trpělivost. Dřív nebo později se to naučí. Lépe si to osvojí kočky, které jsou venku častěji a déle. Pokud mazlíčka pouštíme na zahradu jednou za měsíc, příliš nepochodíme.

5. Rozhodně kočce domácí toaletu neschovávejme. I když bude mazlíček zrovna venku. Přijde ji domů hledat a s největší pravděpodobností vykoná potřebu u nás na podlaze.

6. Pokud je kočka venku přes den a na noc ji pouštíme dovnitř, i tak bude chtít zpočátku používat pouze vnitřní toaletu. Kočky dokážou svou potřebu zadržovat i několik hodin. První věc, kterou udělají, když je pustíme dovnitř, bude rychlý přesun na toaletu. Proto mazlíčkovi dejme čas, než si na změny zvykne.

7. Zkusme zvážit, zda si nepořídit kočičí dvířka. Kočka bude vědět, že si kdykoli může odskočit i dovnitř. Rozhodně to není v tom, jak naučit kočku na záchod venku, protichůdné. Kočka nebude ve stresu, že se na svou původní toaletu nedostane. Naopak bude mít komfort se rozhodnout, kam si bude chtít odskočit. A časem zjistí, že bližší toaleta venku je pro ni pohodlnější.

Kotě potřebuje čas. Jak vychovat kočku pro pobyt venku?

Většinou majitelé koček buďto nechávají kočku pouze doma anebo venku. Ale můžeme zvolit i střední cestu. Bude mít bezpečí domova, ale i venkovní dobrodružství.

Prvním krokem k tomu, jak vychovat kočku pro pobyt venku, je kastrace. Mazlíček se nebude toulat, a proto ho neohrozí jedoucí auta. Zároveň se nebude rvát s jinými kočkami. Kastrací se výrazně snižuje riziko, že kočka venku přijde k úrazu.

Raději vynechme rychlou cestu. Kotě by se mělo samo rozhodnout, že bude chtít chodit ven. Pokud kotě ze dne na den přemístíme na několik hodin ven, bude se cítit ohrožené. Podobně, pokud kočku uchopíme a položíme ven, bude nesvá z neznámého prostředí. Spojí si pobyt venku se stresem a bude se mu vyhýbat.

Předem zabezpečme zahradu tak, aby se kotě nemohlo zranit. Kočky jsou zvídavé a ostré hřebíky, dráty anebo sklo jim může ublížit.

Péče o kotě venkuPéče o kotě venku: pozor na sklo a další nástrahy, které mohou mazlíčkovi ublížit.

Nejprve by se kotě mělo zabydlet u nás doma. Kočky jsou na domov hodně vázané. Pokud jim neposkytneme dostatek času na seznámení se s bytem, nebudou se k nám chtít ze zahrady vracet.

Dospělá kočka by po příchodu do nového domova nejprve měla strávit 3 až 6 týdnů uvnitř. Kotě nepouštějme na kratší venkovní návštěvy dříve, jak ve 4. měsíci. Opět ale platí, že už by mělo být zvyklé na náš domov. Také by už mělo mít všechna očkování.

Kotěti ukažme, že je venku v bezpečí. Běžme ven a povzbuzujme kočku, aby šla za námi. Můžeme zkusit její oblíbené pamlsky anebo hračky s šantou.

Nejprve volme kratší návštěvy, které postupně prodlužujeme. Je to dobrý způsob, jak vychovat kočku k pobytu venku. Bude vědět, že se může vždy vrátit domů. Zároveň zjistíme, zda má choutky se jít toulat někam dál.

Zvažme, zda kočce nepořídit mikročip. Anebo alespoň obojek s jmenovkou. Pokud se ztratí, máme vysokou šanci, že ji dostaneme zpátky domů.

Cestou, jak vychovat kočku k pobytu venku, může být i přivolání. Kočky se časem naučí slyšet na své jméno. Anebo je v učení můžeme povzbudit pamlsky.

Nejspolehlivější metodou k rychlému návratu domů je pravidelná doba krmení. Kotě či kočka si osvojí, kdy dostane krmení. A bude připraveně čekat před dveřmi.

Péče o kotě venku

Péče o kotě, které pobývá venku, se v něčem liší od péče o kotě doma. Hlavní je kvalitní krmivo, veterinární péče a naše láska.

  • Krmivo: Kotě ještě roste a k tomu má více pohybu. Proto bychom neměli zanedbávat správný přísun jeho živin. Volme kvalitní krmivo, které mu dodá vše, co potřebuje.
  • Voda: Pravidelný přístup k čisté vodě je samozřejmostí. Nezapomínejme misku čistit a doplňovat čerstvou vodou, venku se snadněji znečistí.
  • Bezpečí: Prostor, ve kterém se kotě bude pohybovat, pro něj musí být bezpečný. A nejde jen o zahradu. Kočky, které žijí poblíž silnic, by měly být spíše domácí.
  • Zdraví: Venkovní kočky přichází do styku s různými nemocemi, viry a nákazami. Proto kotě pozorujme a pravidelně prohlížejme. Stejně tak by měla být dostatečná i veterinární péče o kotě a nezapomínejme ani na antiparazitika.
  • Pozornost: Péče o kotě venku by neměla vypadat tak, že mu budeme pouze sypat krmení. Hrajme si s ním a věnujme se mu. Většina koček touží po lidské společnosti. A připravme se na to, že nám kočka bude nosit dárečky v podobě ulovených myší.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte