další zvířátka

Přemýšlíte, zda je lepší kočka nebo kocour? Záleží nejen na vaší povaze, ale i životním stylu

Rozhodujete se, zda si domů pořídit kočku anebo kocoura a hledáte pomoc? Máme pro vás několik rad, které vám rozhodování usnadní. Při výběru je skutečně důležité, abyste si vybrali mazlíčka přímo na míru vašemu životnímu stylu nebo i povaze. S mazlíčkem si musíte vzájemně sednout již od začátku a vaše i kočičí povaha by měly být v souladu.

Největší rozdíly mezi kočkou a kocourem

Jestli ještě nevíte, jaké pohlaví kočičího mazlíčka domů pořídit, máme pro vás přehledně sepsané, jaké jsou hlavní rozdíly mezi kočkou a kocourem:

 • Kocour je většinou mohutnější, má širší krk a větší hlavu
 • Kočky jsou mazlivější a přítulnější
 • Kocouři se více potulují
 • Kočky jsou věrnější společnice
 • Kocour si označuje značkováním teritorium
 • Nevykastrovaná kočka hárá
 • Kocouři mají větší apetit
 • Kocouři mají více energie
 • Kocouři jsou více hraví
 • Kocouři jsou v době páření agresivnější

To však neplatí zcela vždy a na všechny kočky. Hodně záleží také na tom, jaké plemeno kočky jste si vybrali. Každé plemeno je totiž něčím trochu jiné a své.

Kočka nebo kocour? Pro ženy je lepší volbou kočka

Proč? Kočky jsou obecně mnohem více mazlivější a přítulnější. S trochou nadsázky tak můžeme říci, že povaha kočky se od té povahy ženské zase až tolik neliší.  Pokud chcete mít doma milou, klidnou a mazlivou kamarádku, kterou nebudete stále někde nahánět, pak je pro vás nejlepší právě kočka.

Kočky jsou rády, když mají své teplé místečko a pokud si nechtějí hrát a nemají na vás náladu, nehnete s nimi ani o píď. Ruku na srdce. Nepřipomíná vám skutečně povaha kočky trochu tu ženskou?

Energičtější povahy by měli vybírat mezi kocoury

Trávili byste nejraději všechen svůj volný čas někde venku? Máte rádi dobrodružství a jste podnikaví? Pak si rozhodně domů pořiďte kocourka. Důvodem je to, že kocouři jsou mnohem energičtější, hravější a bude s nimi pravděpodobně více pohybu a hlavně i zábavy.

Pokud si totiž rádi hrajete a máte rádi v domácnosti veselí a akci, kocour vám dá vše, co potřebujete. S kočičí slečnou bude vaše domácnost spíše lenivější a klidnější.

Kočka nebo kocour pro naše prarodiče? Lepší je kočka

Jestli však hledáte kočičího mazlíčka pro vaše prarodiče, pak jim kocoura raději nedávejte, pokud chcete, aby měli klidné důchodové období. Kocouři jsou příliš energičtí a hraví. Možná by s nimi nemuseli vaši prarodiče držet krok.

Naopak kočka, jelikož je mírnější a klidnější svou povahou, bude i mnohem více vyhovovat starším lidem. Babička ani dědeček pak nebudou ustrašeně vyvolávat, že se jim kocourek někam zaběhl anebo že přišel domů s několika šrámy po nějaké šarvátce.

Jak poznat kočku od kocoura?

Jestli si chcete být už od kotěte jistí, jestli máte doma kočku nebo kocoura, je potřeba důkladná prohlídka. Rozdíly jsou u koťat mezi genitáliemi málo zřetelné, ale i tak jde pohlaví poznat. Když chcete pohlaví zjistit, měli byste kontrolovat kočku v teple domova. A jak na to?

 • Kotě pošimrejte u kořene ocásku - pokud ocas samo zvedne, odhalí se vám tak jeho pohlaví
 • Při ohmatu buďte něžní a na kotě nespěchejte
 • Když kotě zvedne ocásek, uvidíte dva otvory nad sebou - jeden je anus, druhý genitálie
 • Zaměřte se na spodní otvor, který vypadá buď jako štěrbina nebo malá tečka
 • Pokud se jedná o malou štěrbinku, pak máte doma kočičku
 • Jestli vidíte jen malou tečku, můžete se těšit na kocourka

Kočka nebo kocour? Mnohdy záleží na samotném plemenu

Někdy byste spíš neměli ani tak přemýšlel nad pohlavím kočky jako nad plemenem. Přeci jen plemeno s sebou nese jisté charakteristiky a rysy, které jsou někdy důležitější než to, zda se jedná o kočku nebo kocoura. Plemeno prozradí o povaze kočky mnohem více.

Britská kočka se hodí pro kliďasy

Pokud jste vyrovnaní a máte rádi svůj klid, britská kočka vám bude vyhovovat. I ona je velice klidná a samostatná. Je to totiž pravá anglická dáma s příjemnou a vyrovnanou povahou. Dokáže si uchovat odstup, až to někdy vypadá, že svého pána ignoruje a je odtažitá. Opak je ale pravdou. Svého pána miluje nade vše a velmi dobře vychází také s dětmi. Jelikož je poklidné povahy, hodí se perfektně do bytu.

Siamská kočka pro aktivní jedince

Naopak jestli jste aktivní a rádi děláte skopičiny, siamská kočka vás bude bavit. Je velice inteligentní, živá a akční. Potřebuje společnost, a to nejen lidí, ale klidně i dalších koček. Siamská kočka je skutečně mrštná a akční, takže ji můžete naučit různým kouskům. Dokonce vám bude i aportovat. Tato kočka však není skutečně pro každého. Bude vyžadovat hodně pozornosti i pohybu.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte